Biden, Rusya'nın Ukrayna topraklarından yeni ilhaklarını eleştirdi

ABD Başkanı Joe Biden, Ukrayna topraklarından yaptığı yeni ilhaklar konusunda Rusya'yı eleştirerek NATO müttefiklerinin her karış toprağını savunmaya hazır olduklarını söyledi.

Biden, Rusya'nın Ukrayna topraklarından yeni ilhaklarını eleştirdi
Biden, Rusya'nın Ukrayna topraklarından yeni ilhaklarını eleştirdi
GİRİŞ 01.10.2022 02:34 GÜNCELLEME 01.10.2022 02:39
Bu Habere 88 Yorum Yapılmış

Beyaz Saray’da basının karşısına çıkan Biden, Rusya’nın Ukrayna’nın doğusundaki bölgelerde referandum ve ilhak kararları hakkında değerlendirmelerde bulundu. Biden, NATO müttefiklerinin “(Rusya Devlet Başkanı Vladimir) Putin ve onun pervasız sözleri ve tehditlerinden yılmayacağını” belirterek, “Bizi korkutmuyor ve korkutamayacak." diye konuştu.

Putin'in saldırganlığına karşı koyma kararlılığında birleşen NATO müttefikleriyle yakın temas halinde olduğuna işaret eden Biden, “Şunu tekrar söylemek istiyorum; Amerika, NATO müttefiklerimizle birlikte NATO topraklarının her bir karışını savunmaya tamamen hazırdır. Sayın Putin, her karışının ne olduğunu yanlış anlamayın.” dedi.

Biden, ABD'nin Ukrayna'nın savunması için, Kongre'den 13 milyar dolar yeni bir yardım dahil askeri teçhizat sağlamaya devam edeceğini bildirdi. Rusya, Kırım'dan sonra Donetsk, Luhansk, Herson ve Zaporijya bölgelerini de referandum ile ilhak ettiğini duyurmuş, Putin, başkent Moskova'da bugün düzenlenen törende, Rus yanlısı sözde yönetimlerin başkanları ile anlaşmalar imzalamıştı.

''KASITLI BİR SABOTAJ EYLEMİ”

Baltık Denizi’ndeki Kuzey Akım gaz hattındaki sızıntıyla ilgili de açıklamalarda bulunan Biden, bunun “kasıtlı bir sabotaj eylemi” olduğunu söyledi. Biden, Putin’in bu konudaki açıklamalarının doğru olmadığını savunarak, “Şimdi Ruslar dezenformasyon yalanları yayıyorlar, biz müttefiklerimizle birlikte tam olarak ne olduğunu anlamak için çalışıyoruz.” ifadesini kullandı.

Kritik yapıları korumak için müttefikleriyle birlikte hareket ettiklerini kaydeden Biden, olaylar yatıştıktan sonra sızıntının olduğu bölgeye dalgıç gönderecekleri bilgisini paylaştı. Danimarka ve İsveç açıklarında Rusya'ya ait Kuzey Akım 1 ve Kuzey Akım 2 boru hatlarında 4 sızıntı olduğu bildirilmiş, gemilerin "bölgeye yanaşmaması" uyarısı yapılmıştı. Sızıntıların kaza değil, kasıtlı bir eylemin sonucu olduğuna yönelik işaretler bulunduğu açıklanmıştı.

KAYNAK: AA
Enes Kılıç Haber7.com - Gece Editörü
Haber 7 - Enes Kılıç
YORUMLAR 88
 • Kürşat 2 ay önce Şikayet Et
  Bidon kafalı ne yapcan?
  Cevapla
 • mysti 2 ay önce Şikayet Et
  putin e niye kiziyorlar ki. putin in yaptığını daha önce bir çok devlet yaptı bunlarin başında da abd geliyor. ırak ve Afganistan' i işgal etti. İsrail mısırın bir bölümünü (sina yarimadasini) işgal ve ilhak etti. sonra ermenistan karabag i işgal etti bunlara kimsenin sesi cikmadi. iş abd ve ingiltere menfaatlerine dokununca hemen rusyaya cephe aldilar. biz Kıbrısa girince de öyle olmadimi. tüm dunya karşımıza dikilmedi mi
  Cevapla
 • Namyelüs 2 ay önce Şikayet Et
  Sen önce hangi yöne gideceğine karar ver bunak.
  Cevapla
 • enver 2 ay önce Şikayet Et
  adam yayıldı da yayıldı. batı trakyayı geçtik de biz niye kıbrısta referandum yapamıyoruz acaba?
  Cevapla
 • HIDIR BUDUR 2 ay önce Şikayet Et
  GENEL MANZARA : Hergeçen gün dünya jandarmalığı, kovboyluğu zayıflayan ABD; ÇİN ve RUSYA'yı (+ İslamiyet) düşman ilan etmiştir. Bir taraftan NATO ve AB'yi Ukrayna Krizi bahanesiyle Rusya üzerine salma, kafa kafaya vurdurma dalaştırma çabasındadır. Ukrayna’yı uçbeyi gibi Rusya ile dalaştıracak şekilde Rusyanın bağrına sokup diğer taraftan da Isveç ve Finlandiya’yı da NATO’ya sokma stratejisi ile savaşı genişletip tıpkı “Saddamla İran’ı 8 sene savaştırdığı” gibi yine ülkeleri vekaleten savaştırıp uzak ABD kıt’asında göbeğini kaşıma hesabındadır.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İkinci el araç fiyatları, sıfır otomobilleri geçti! İşte marka marka o liste
Yunanistan kendisiyle dalga geçti: Türklere alay konusu olduk