Aliyev'den sinsi plan yapanlara gözdağı: Bilsinler ki Türk ordusu yalnız değil

Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, 'Türk ordusu yalnız değil. Sınırlarımızda provokasyonlar planlayanlar, bizi korkutmak isteyenler bu planlarını unutsunlar" dedi.

GİRİŞ 26.11.2022 02:48 GÜNCELLEME 26.11.2022 11:03
Bu Habere 215 Yorum Yapılmış

Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, "Orta Koridor Boyunca: Jeopolitik, Güvenlik ve Ekonomi" konulu uluslararası bir konferansa katıldı.

İLİŞKİLERİMİZİ ANLATSAM BİRKAÇ GÜN BURADA OLMAMAIZ GEREKİR

Azerbaycan-Türkiye ilişkileri hakkında bir soruya yanıt veren Aliyev, "Azerbaycan-Türkiye ilişkilerinden bahsetmeye başlarsam birkaç gün daha burada olmamız gerekir. Görüşlerimiz kesinlikle nettir. Biz kardeşiz ve dostuz. Biz müttefikiz." dedi.

Aliyev cevabına şu sözlerle devam etti:

"Geçen yıl Şuşa'da zaten elde edilen sonuçları resmileştirdik. İttifak Beyannamesi'ni imzalayarak resmen müttefik olduk. Bunun bir gerçeğin resmileştirilmesi olduğunu bir kez daha belirtiyorum, çünkü uzun yıllardır Azerbaycan ve Türkiye müttefik olarak adım atıyorlar. Bu düzeydeki iş birliğine, ortaklığa ve kardeşliğe değer veriyoruz. İş birliğimizin her alanda güçleneceğinden kesinlikle eminim ve bu bölgesel istikrarın önemli bir kriteri.

Çünkü Türkiye ile Azerbaycan arasındaki iş birliği ve ortak faaliyetleri bölgede istikrarı güçlendirmeye yönelik. Bu kriter herkes tarafından dikkate alınmalı. Çünkü iki ülke olarak potansiyelimizi birleştiriyoruz ve birlikte ayrı olduğumuzdan daha güçlüyüz. Türkiye'nin de Azerbaycan'ın da potansiyeli artıyor."

TÜRKİYE'YE KARŞI SİNSİ PLANLARI OLANLAR BİLSİNLER Kİ, TÜRK ORDUSU YALNIZ DEĞİLDİR

Aliyev, "İki ülkenin sadece ekonomik ve endüstriyel değil, aynı zamanda askeri güç de artıyor. Bugün dünya, her ülke için bir numaralı kriterin bu olduğunu görüyor. Güçlü bir silahlı gücünüz yoksa zor günler yaşayabilirsiniz. Dolayısıyla savunma altyapısına yapılan yatırımlar, ortak girişimler, ortak askeri tatbikatlar ortada. Türkiye ile bir yıl içinde periyodik olarak 10'dan fazla ortak askeri tatbikat yaptık. Hem Türkiye'de hem de Azerbaycan'da örgütlendiler. Bu, bölgesel istikrar ve güvenliğimizin önemli bir ölçüsüdür." dedi.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Azerbaycan'ın Türkiye'ye olan desteğini yineledi ve açıklamayı yaptı:

"Azerbaycan'a veya Türkiye'ye karşı sinsi planları olanlar bilsinler ki Türk ordusu yalnız değil. Türk ordusu sadece Türkiye'nin ordusu değil bizim de ordumuzdur ve aynı zamanda bizim ordumuz da Türkiye'nin ordusudur. Sınırlarımızda provokasyonlar planlayanlar, bizi korkutmak isteyenler bu planlarını unutsunlar."

Mehmet Küçükkahveci . Haber7.com - Gece Sorumlusu
Haber 7 - Mehmet Küçükkahveci .
YORUMLAR 215
 • tr/trabzon 1 ay önce Şikayet Et
  Azerbaycan-Turkiye kardesliginden etrafimizda memnun olan hicbir ülke yok çünkü güçlü olan sevilmez
  Cevapla
 • Adnan Çoban 2 ay önce Şikayet Et
  90 milyon TURKIYE TÜRKÜ+13 milyon AZERBAYCAN TURKÜ +40 milyon Iran azerbaycanı TURKLERİ bu nufusun toplamı 143 Milyon. Korkutan gerçek bu. ( Bu arada Rusyanında 25 milyonu TURK tür) Problem çıkarmaya devam edecekler. Bizde bir olmaya inşallah....
  Cevapla
 • Socrates 1 ay önce Şikayet Et
  90 milyon dediğin enaz 20 milyonu Kürd'ler den oluşur. Bu 90'nın için de Arap, Arnavut, Abhaz, Boşnak, Oset, Gürcü, Rum, Ermeni, Pers, Afgan, Paki, Hint, Laz, Çerkez, Afrikalı vs Sade Türk olanların sayısı 15 milyon bile yoktur Türkiye'de.
  Cevapla
 • Erkan bagrıyanık 2 ay önce Şikayet Et
  Adam Adam
  Cevapla
 • kürt 2 ay önce Şikayet Et
  İki Müslüman devlet bir olmayı başarıyor Azerbaycan güzel bir ülke dostluğumuz kardeşliğimiz ve gücümüz düşmanı ürkütüyor
  Cevapla
 • abdulbaki 2 ay önce Şikayet Et
  allahına kurban kardaş. azerbaycan pakistan, kazakistan v.s macaristan. Türk boyları ve soylarının sayısı artıyor. ordumuz tek, milletimiz tek oluyor. gerisi ise inşaallah gelir.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Son dakika haberi: Sayı 1000 markete çıkacak, piyasa fiyatının yarısına satılacak!
CHP Genel Başkan Yardımcısı Taşkın’dan ortak mutabakat metni itirafı! HDP için eklenmiş