Edirne

Edirne’de apartmanların arasında zamana karşı direniyor!

14:23 21 Temmuz 2021 7 Yorum Var
Edirne’de apartmanların arasında zamana karşı direniyor!

Apartmanların arasında kalan 112 yıllık çeşme zamana karşı direniyor. Prof. Dr. Engin Beksaç, çeşmenin 1909 yılında yapıldığını belirterek, "Bu tip bir tarihi mirasın korunması gerekirken, çok enteresan bir düzenleme yapılmış" dedi.

Edirne’nin eski yerleşim yerlerinden Kaleiçi'ndeki Dilaverbey Mahallesi'nde, haznesinin büyük kısmı yıkılan 112 yıllık tarihi Meşalecibaşı Çeşmesi, binalar arasında kalan ön cephesiyle zamana direniyor. Trakya Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü Başkanı Prof. Dr. Engin Beksaç, çeşmenin 1909 yılında yapıldığını belirterek, "Genellikle bu tip bir tarihi mirasın korunması gerekirken, çok enteresan bir düzenleme yapılmış" dedi.

ZAMAN İÇİNDE YOK OLABİLİR

Manyas Karakol Sokak'taki, 1909 yılında yaptırıldığı bilinen Meşalecibaşı Çeşmesi'nden bugüne sadece ön cephesi kaldı. Yaptıranın bilinmediği, mülkiyeti Edirne Belediyesi'ne ait çeşmenin üzerine inşa edilen apartmanlar ise plansız yapılaşmaya örnek oluşturuyor. 112 yıllık çeşmenin restorasyon yapılmaması halinde, zaman içerisinde yok olacağı belirtildi. Trakya Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü Başkanı Prof. Dr. Engin Beksaç, "Edirne'de gerçekten böyle garip görüntüleri görmek mümkün. Görmüş olduğunuz bu çeşme genellikle halk arasında 'Manyas' veya 'Karakol' çeşmesi olarak bilinen bir çeşme. Esasında ismi 'Meşalecibaşı Çeşmesi'. Burası 1909 tarihli bir çeşme. Üzerindeki yıldızdan da bu sürece ait olduğunu anlamak mümkün. İlginç olan, bir mimari plan içerisinde çeşmenin kalması. Genellikle bu tip bir tarihi mirasın korunması gerekirken, çok enteresan bir düzenleme yapılmış. Edirne için şaşırtıcı olmayan bir durum. Çünkü Edirne'de bu tip olaylara çok sık rastlamak mümkün" dedi.

“ASLINDA BİR KATLİAM”

Prof. Dr. Beksaç, "Çok yakın tarihe kadar çeşmelerle ilgili fazla çalışma yapılmadı. Bu da Edirne'nin sahipsizliğinin güzel örneklerinden birisi aslında. Bu çok erken bir dönem yapı olayı ve aslında bir katliam. Çeşmeden kala kala geriye ayna taşı ve cephesi kalmış. Arkadaki su haznesi ve diğer bölümleri yok olmuş durumda. Böyle garip bir izin verilerek bina yapılmış. Esasında bunun korunması ve planın daha farklı olması gerekirdi ama bu yapının yapıldığı süreç için Edirne'de çok sık rastladığımız bir süreç var. İnşallah bundan sonraki süreçte böyle şeylerle karşılaşmayız ama bu Edirne tarihinde karşımıza çıkan korumanın en büyük katliamlarından birisi" diye konuştu.

ADETA YOK OLMAYI BEKLİYOR

Yüksekliği 2,15 metre, genişliği 2,65 metre olan çeşme, iki yanına yapılan apartmanların arasında sıkışmış durumda. Çeşmenin tacında iki adet tepelik palmete benzer şekilde dilimli yapraklardan oluşan tac dikkat çekerken, kitabesinin iki yanında birer gülbezek, üstünde ise ayyıldız motifi yer alıyor. Çeşmenin önünde ufak ölçekli su yalağı da bulunuyor. Edirne'nin çeşmelerine göre farklı cephe yapısıyla da dikkat çeken Meşalecibaşı Çeşmesi, Manyas Karakol Sokak'a bakan tek cephesiyle adeta yok olmayı bekliyor.

YORUMLAR

7 Yorum Var
 • Hasan 2 gün önce Şikayet Et
  H,ç mi çevresini istimlak etmek akıllarına gelmemiş CHP li belediyelerin. Tabii amaç başka; amaç Osmanlının izlerini silmek olunca hususen çevresini satlığa çıkarıp bina ruhsatı verirler. Yine de bina sahipleri insaflıymış bir gecede kazmayı vurabilirler.
  Cevapla İlk beğenen sen ol
 • Kızılelma 2 gün önce Şikayet Et
  Ey Anıtlar kurulu Ey Kültür Bakanlığı Ey Edirne Belediyesi Hadi hadi bu Saçmalığa bir son verin Lütfen.
  Cevapla İlk beğenen sen ol
 • Kriptolara Dikkat 2 gün önce Şikayet Et
  Cehape belediyeleri Osmanlı'dan kalma her şeye düşman, halkın tepkisinden korkmasalar bunlar Sultanahmet Camini bile yıkarlar yerine heykel dikerler..
  Cevapla
 • ayhan 2 gün önce Şikayet Et
  Belediyenin çok işi var çok.Adam 15 Temmuzda kadehle kutlama yapıyordu, neylesin Osmanlı dönemi çeşmeyi.
  Cevapla
 • Ecdat 2 gün önce Şikayet Et
  Geçmişine TOP atanın, geleceğine GÜLLE ATARLAR...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
ETİKETLER
edirne haber
Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.