MEB'den 65 okula 'okul kayıt parası' incelemesi!

Milli Eğitim Bakanlığı, 2022-2023 eğitim öğretim yılı okul kayıtlarında zorunlu bağış veya kayıt parası alındığına yönelik şikayetler üzerine 65 okulda inceleme başlattı.

MEB'den 65 okula 'okul kayıt parası' incelemesi!
MEB'den 65 okula 'okul kayıt parası' incelemesi!
GİRİŞ 06.08.2022 12:07 GÜNCELLEME 06.08.2022 18:25
Bu Habere 137 Yorum Yapılmış

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) 'okul kayıt parası' alındığına ilişkin şikayetler üzerine inceleme başlattı.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, 23 Haziran'da 2022-2023 eğitim öğretim yılı hazırlıkları kapsamında okul yöneticileriyle gerçekleştirdiği buluşmalarda, Türkiye'deki tüm okulların eksikliklerini gidermek için gerekli bütçeyi genel müdürlüklere aktardıklarını belirterek velilerden kayıt parası istenmemesi için çağrı yaptı.

Bakan Özer, süreci hassasiyetle takip ettiklerini, kayıt parası konusunda tolerans göstermeyeceklerini vurguladı.

Velilerden gelen şikayetler doğrultusunda harekete geçen MEB, 65 şikayet konusuna yönelik inceleme başlattı. Tamamlanan soruşturmalarda sorumlular hakkında "görevden alma, uyarı, kınama" gibi disiplin cezaları teklifleri getirildiği öğrenildi.

MEB bu yıl ilk kez Ortaöğretim Genel Müdürlüğüne bağlı liselerde olduğu gibi Temel Eğitim Genel Müdürlüğüne bağlı anaokuluna, ilkokula ve ortaokullara da doğrudan bütçe göndermeye başlamış ve böylece okul yöneticilerin bütçelerini kendilerinin planlamalarına imkan sağlamıştı.

KAYNAK: AA
Ömer Faruk Aktaş Haber7.com - Editör
Haber 7 - Ömer Faruk Aktaş
YORUMLAR 137
 • Mehmet YILMAZ 1 hafta önce Şikayet Et
  O zaman ilkokullara yeterince ödenek gönderilsin. Tüm ihtiyaçları karşılansın. Okulun bi dolu kırtasiye gideri, temizlik masrafı oluyor. Müdürlere de başının çaresine bak denilir. Veliler de zaten kendiliğinden gelip(!) okula bir katkıda bulunmaz. Napsın müdürler? Devlet okuluna verilmeyen bağışın onlarca katı özel okullara verilebiliyor.
  Cevapla
 • Serhat 1 hafta önce Şikayet Et
  Lamı cimi yok. Devlet halkını ücretsiz eğitmek zorundadır. Eğer geleceğe yönelik yatırımlar yapıyorsak bu yatırımların en önemlisi insandır. Herşey bir anda olmuyor malesef ama daha henüz koşamasakta doğru yolda yürüyoruz.
  Cevapla
 • Misafir 1 hafta önce Şikayet Et
  50.000 ile okulu özel okul gibi yönetirsen seni ekonominin başına getirelim de memleketi düzlüğe çıkar.
  Cevapla
 • Misafir 1 hafta önce Şikayet Et
  İatanbulda kayıt parası almadan velilerin beklentisini karşılayan okul gösterin
  Cevapla
 • Cumali MALATYALI 1 hafta önce Şikayet Et
  Bende çocuğumu bir ay önce ana okuluna kaydettim. Bana bir iban numarası verdiler buraya 400 TL. gönderin dekontuda bize atın dediler. Bede 400 TL. gönderdim dekontuda gönderdim. Çocuğu öyle yazdılar. Bir yolunu bulup milletten para alıyorlar. İstedikleri kadar kayıt parası yok desinler bunlar bir kılıfını bulup yinede alıyorlar. Yazıklar olsun ne diyelim...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Alanya'da unutulmayacak maç! Beşiktaş üstünlüğünü koruyamadı!
AK Parti Sözcüsü Çelik'ten 'diktatör' tepkisi: Makama saygısızlık!