ABD'den sıcağı sıcağına TANAP açıklaması

ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Oudkirk, 'ABD olarak direkt bir yatırımımız ve ticari bir avantajımız olmamasına rağmen, kaynak çeşitliliği ve arz güvenliğine katkı sağladığı için bu (TANAP) projeyi destekliyoruz' dedi.

ABD'den sıcağı sıcağına TANAP açıklaması
ABD'den sıcağı sıcağına TANAP açıklaması
GİRİŞ 12.06.2018 23:18 GÜNCELLEME 12.06.2018 23:18
Bu Habere 16 Yorum Yapılmış

ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Sandra Oudkirk, Ankara'da basın mensuplarına yaptığı açıklamada, bugün ilk fazı devreye giren TANAP'ın bölgeye sağlayacağı katkıları değerlendirdi.

Projenin Güney Gaz Koridoru'nun büyük bir parçası olduğunun altını çizen Oudkirk, TANAP'ın bölge enerji piyasalarında rolünün önemli olduğunu söyledi.

Oudkirk, Azerbaycan gazını taşıyacak projenin kaynak çeşitliliği sağlayacağına dikkati çekerek,"Bu proje, Azeri gazını alacak ülkeler için çeşitlilik anlamına geliyor. Diğer taraftan da arz edilen ülke için enerji güvenliğine güçlü bir katkıdır. ABD olarak direkt bir yatırımımız ve ticari bir avantajımız olmamasına rağmen, kaynak çeşitliliği ve arz güvenliğine katkı sağladığı için bu projeyi destekliyoruz" diye konuştu.

"KAPASİTE 2 KATINA ÇIKARILABİLİR"

Diğer enerji projelerinin TANAP'a eklemlenmesine ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Oudkirk, bu projenin altyapısının geliştirilmeye ve genişletilmeye açık olduğunu belirterek, hattın toplam kapasitesi olan 16 milyar metreküpün iki katına çıkabileceğini söyledi.

Oudkirk, enerji kaynaklarının ticari avantaj sağlamak açısından yeni ortaklıklar doğurabileceğine işaret ederek, "TANAP'ın açılacak ve devreye girecek olması gerçekten çok güzel bir haber. Dünyada zorluklar yaşanırken TANAP küresel olarak iyi bir gelişme. Azerbaycan doğalgazını piyasaya ulaştırması için de iyi. Müttefik ve ortaklarımızın enerji güvenliği bizim için önemlidir" değerlendirmesinde bulundu.

YORUMLAR 16
 • Mizah 3 yıl önce Şikayet Et
  ABD ile ilgisiz bir konuda bu kadar hızlı açıklama geldiyse demek çok acıtmış. Geçmiş olsun.
  Cevapla
 • Hamdi 3 yıl önce Şikayet Et
  Gölge etme başka bir şey istemiyoruz
  Cevapla
 • ben ve sen 3 yıl önce Şikayet Et
  yürü türkiyem.asil kan damarlarında mevcuttur.
  Cevapla
 • ..... 3 yıl önce Şikayet Et
  Demek ki ABD olmadan yapılan işler çok daha güzel ve barışçıl oluyormuş.
  Cevapla
 • Ali 3 yıl önce Şikayet Et
  Çok ta tınn
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Erdoğan ve Merkel görüşmesinden çarpıcı kareler
Bakan "SİHA'larlar çok ciddi ilgileniyorlar" deyip duyurdu! İngiltere'ye teklif yapıldı...