Konutta yeni adım! Kredi faiz desteği ve kira yardımı verilecek

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca, afet riski altındaki yapılardan anlaşmayla tahliye edilen hak sahipleri ile gecekondu sahiplerine kira yardımı yapılabilecek, kullanacakları kredilere faiz desteği verilebilecek.

Konutta yeni adım! Kredi faiz desteği ve kira yardımı verilecek
Konutta yeni adım! Kredi faiz desteği ve kira yardımı verilecek
GİRİŞ 03.06.2022 16:36 GÜNCELLEME 03.06.2022 16:36
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

"6306 Sayılı Kanun Kapsamında Riskli Yapıyı Malik, Kiracı Veya sınırlı Ayni Hak Sahibi Olmaksızın Kullananlara Yardım Yapılmasına Dair Kararda Değişiklik Yapılması Hakkında Karar"ın yürürlüğe konulmasına ilişkin Cumhurbaşkanı kararı bugünkü Resmi Gazete'de yayımlandı.

Buna göre, "6306 Sayılı Kanun Kapsamında Riskli Yapıyı Malik, Kiracı veya Sınırlı Ayni Hak Sahibi Olmaksızın Kullananlara Yardım Yapılmasına Dair Karar"ın adı "6306 Sayılı Kanun Kapsamındaki Yapıları Malik, Kiracı veya Sınırlı Ayni Hak Sahibi Olmaksızın Kullananlara Yardım Yapılmasına Dair Karar" seklinde değiştirildi.

KREDİ FAİZ DESTEĞİ VE KİRA YARDIMI VERİLECEK

Yapılan düzenlemeyle, 16 Mayıs 2012 tarihli ve 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun kapsamındaki yapıları malik, kiracı veya sınırlı ayni hak sahibi olmaksızın kullananlar ile yapılacak anlaşmaya, bunlara yardım yapılmasına, enkaz bedeli ödenmesine, bankalardan kullanacakları kredilere dönüşüm projeleri özel hesabından karşılanmak üzere faiz desteği verilmesine ilişkin usul ve esaslar belirlendi.

"Kira yardımı yapılması ve/veya faiz desteği verilmesi" başlıklı düzenleme kapsamında ise uygulamanın gerektirmesi halinde, uygulama alanı içerisindeki yapılardan anlaşmayla tahliye edilen hak sahipleri ile gecekondu sahiplerine kira yardımı yapılabilecek ve/veya bankalardan kullanacakları kredilere faiz desteği verilebilecek.

Düzenleme ile uygulama alanı da "Cumhurbaşkanı kararıyla ilan edilen riskli alan ile Bakanlıkça belirlenen rezerv yapı alanı ve riskli yapının veya yapıların bulunduğu alan" olarak değiştirildi.

KAYNAK: AA
Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz
YORUMLAR 6
 • zafer gülten 6 ay önce Şikayet Et
  doğrumu acaba,adam gitsin hazine arazisine kaçak gecekondu yapsın,sonra hakkında kanuni işlem yapılacağı yerde üstüne üslük devletten yardım alsın. ve kanunlara saygılı vatandaş kirada yada kanuna uygun aldığı tapulu bodrum katlarında otursun.sen şimdi vatandaşa uyanık olsaydın,boş gördüğün araziye sende bir gecekondu dikseydin diyorsun.
  Cevapla
 • Şevki Erdinç 6 ay önce Şikayet Et
  Hangi şehirler olur
  Cevapla
 • VATANDAŞ 6 ay önce Şikayet Et
  hangi banka kredi veriyorki destek verilecek max 200 bin kredi oda yani boş çevirmemek için sebepleri faiz %20 lerde enflasyon % 80 banka zarar edermiş fazla kredi verirse.
  Cevapla
 • Vatandaş 6 ay önce Şikayet Et
  Faiz haramdır haram bu toplumu bataklığa batırmaya hakkınız yok
  Cevapla
 • Muhammet DADAŞ 6 ay önce Şikayet Et
  Amenna ve sedakna faiz haramdır. ama büyük ihtimalle senin faizsiz hiç bir işinde yoktur. genelde toplumda bu vaazları kendi yutar salkımı ele verir talkını misali kişilerin yaptığıda bir vakıadır.
  Cevapla
 • hamza 6 ay önce Şikayet Et
  Krediyi verip vermeme yetkisi ilgili bankaya aittir ilgili şahsın kredi sicili bozuksa kredi çıkmayabilir sonuç olarak ilgili bakanlık sadece faiz desteğini krediyi vatandaş çektikten sonra ilgili hesaba yatırmaktadır max 10 vade şeklinde aktarılır.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Kılıçdaroğlu kürsüyü tokatladı! Kurtulmuş: Buyrun er meydanına adaylığınızı ilan edin
Emekli ve memurlar için 5 aylık zam kesinleşti! İşte tahmini yeni zamlı maaş listesi