Yeni ev yaptıracaklar dikkat! Otoparklarda yeni dönem

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yapılacak konutlarda otoparklarla ilgili yeni düzenlemeye gitti. Resmi Gazete'de yayımlanan yönetmeliğe göre, yeni yapılacak 250 metrekareden az arazisi olan binalarda otopark ihtiyacı bölge otoparklarından veya yol boyu otoparkı, cep otoparkı yöntemleriyle karşılanacak.

Yeni ev yaptıracaklar dikkat! Otoparklarda yeni dönem
Yeni ev yaptıracaklar dikkat! Otoparklarda yeni dönem
GİRİŞ 21.10.2021 09:29 GÜNCELLEME 21.10.2021 09:51
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yapılacak konutlarda otoparklarla ilgili yeni düzenlemeye gitti.

Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelikle Otopark Yönetmeliği’ne eklenen düzenleme şöyle: 

“Afetlere hazırlık kapsamında riskli yapı tespiti yapılarak yıkılan yapıların bulunduğu 250 metrekare ve daha küçük parsellerde yapılacak olan ve otopark ihtiyacı karşılanmadığı tespit edilen yeni yapılara ilişkin yapı ruhsatı başvuruları, otopark bedelinin yüzde 25’inin müracaat sırasında ödenmesi kaydı ile karşılanır.

Bu yapılara ait otopark yerleri bölge otoparkından karşılanacak şekilde idarelerce planlanır.

Bu yapıların, bölge otoparkları yapılıp yer tahsisi yapılmadan önce tamamlanmaları halinde otopark ihtiyacı, mesafe koşulu olmadan varsa genel otoparklardan veya gerekli yatay ve düşey işaretlemeler yapılmak suretiyle yol boyu otoparkı, cep otoparkı gibi yöntemlerle mümkün olan en yakın mesafede parklanma düzeni şeklinde geçici olarak idaresince sağlanır ve bu husus belirtilmek suretiyle yapı kullanma izin belgesi verilir.

Bu şekilde sağlanacak parklanma düzenine ve işletilmesine ilişkin usul ve esaslar idaresince belirlenir. Otopark bedelinin kalan yüzde 75'i bölge otoparkının idarelerce karşılanmasına müteakip 30 gün içinde parsel maliklerinden tahsil edilir ve bu konuda tapu kütüğünün beyanlar hanesine belirtme yapılır.”

YAZDIR
YORUMLAR 3
 • osmanlı 1 ay önce Şikayet Et
  Gözümüz aydın otopark sayesinde daire fiatları yine tavan arsamızı müteahhide vericez 320 mt kare arsaya sekiz daire yapıliyor arsa sahibine 2.5 daire veriyorlar bu nedir Allah aşkına olumlu bir çözüm bulun arsa sahibi ciddi anlamda zararda lütfen bir çözüüüüümmmm
  Cevapla
 • Ottoman44 1 ay önce Şikayet Et
  maliyeti artıracak. bu da konutun fiyatına yansıyacak. insanların ev sahibi olması hayal.
  Cevapla
 • selim 1 ay önce Şikayet Et
  Sürekli yönetmelik değiştirince yamalı bohçaya dönüyor mevzutta uygulama da. otopark olacak her daireye diye yaz kapat konuyu bodrum kat yapıp halletsin ne aşındırıp duruyorsun. Zaten yeni binalar için geçerli uygulama bari onu uygula.
  Cevapla