Gaziantep

Gaziantep yemekleri için patent atağı

15:48 09 Haziran 2016
Gaziantep yemekleri için patent atağı

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Antep yemeklerinin coğrafi işaret olarak tescillenmesi için Türk Patent Enstitüsüne (TPE) başvurdu.

Belediyeden yapılan açıklamaya göre, Belediye Başkanı Fatma Şahin, Gaziantep mutfağının gastronomi dalında UNESCO "Yaratıcı Şehirler Ağı"na dahil edilmesinin ardından bazı yemeklere patent alınması için çalışma başlattı. Bu kapsamda Büyükşehir Belediyesi Mutfak Sanatları Şube Müdürlüğü, Antep yuvarlaması, beyran, şiveydiz yemeklerinin coğrafi işaretlerin korunmasına yönelik tescil talebinde bulundu.

TPE tarafından yapılan incelemenin ardından Antep yuvarlaması ile beyran için çoğrafi işaretlerin korunmasına yönelik tescil talebi kabul edildi ve Resmi Gazete'de yayımlandı.

İlanda, Antep yuvarlamasının, Gaziantep'te Ramazan Bayramı'nın ilk günü yenilen geleneksel bir yemek olduğuna dikkat çekilerek, "Üretiminin uzun, zahmetli olması ve hazırlığın her aşamasının ustalık gerektirmesi özellikleriyle ünlenmiştir. Bu sebeple tüm üretim aşamaları Gaziantep'te gerçekleşmelidir." ifadeleri yer aldı.

Antep yuvarlamasının yapımına ilişkin bilgilerin de yer aldığı ilanda, yemeğin belirlenen kriterlere uygun üretilip üretilmediğine dair denetimlerin, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Zabıta Müdürlüğü temsilcisi koordinatörlüğünde, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü Temsilcisi, Gaziantep Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği temsilcisinden oluşacak 3 kişilik bir kurul tarafından yapılacağı belirtildi.

Buna göre, denetim kurulunu, "Antep yuvarlaması" adını kullanan firmaların ürettikleri yuvarlamalarda malzemelerin içeriğini, yemeğin yapımında kullanılan etlerin uygunluğunu, üretim metoduna uygun hazırlanmasını, pişirilmesini ve sunumunun tanıma uygunluğunu yılda bir kez düzenli denetleyecek. Denetime ilişkin raporlar, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenli olarak TPE'ye gönderilecek.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesinin talebinin Resmi Gazete'de yayımlanmasıyla 6 aylık itiraz süresi başlamış oldu.

Bu süre içinde ilgili tüm kişi ya da kuruluşlar tescil talebine itiraz edebilecek.

Öte yandan Antep şiveydizinin patentinin de alınması için incelemelerin devam ettiği çalışma kapsamında yöreye özgü menengiç kahvesi, ale nazik, lahmacun, simit kebabının da coğrafi işaretlerinin alınmasına yönelik de projeler hazırlanıyor.

YORUMLAR

Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.