Gümüşhane

Bu meyve ağacının Gümüşhane’de başka eşi yok

11:36 18 Ekim 2020 6 Yorum Var
Bu meyve ağacının Gümüşhane’de başka eşi yok

Bir subtropik iklim meyvesi olan ve Trabzon Hurması olarak da bilinen Cennet Hurması, karasal iklimin hüküm sürdüğü Gümüşhane'de yetiştirildi.

Torul ilçesine bağlı Tufaniye mahallesi sakinlerinden Selim Ertürk, Türkiye’de en çok Akdeniz bölgesinde, Karadeniz, Ege ve Marmara Bölgeleri’nde de yetiştirilen şifa deposu Cennet Hurmasını hem Karasal hem de Karadeniz ikliminin hüküm sürdüğü bahçesinde yetiştirdi.

Gümüşhane’de tek olan ağacı 6-7 yıl önce Trabzon’a gittiğinde yetiştirmeye karar veren ve bahçesine diken Ertürk, şimdi ağacından topladığı meyveleri sandıklara doldurarak olgunlaştıktan sonra tüketiyor.

İçerdiği askorbik asit ve fenolik bileşikler nedeniyle antioksidan özelliği bulunan Cennet Hurması birçok vitamini bünyesinde tek başına barındırmasının yanında lif açısından zengin olduğundan diyet listelerinde üst sıralarda yer alıyor.

Sindirim sisteminden kansere varana kadar birçok hastalığa iyi gelen hurma ağacının ekim ayında meyvelerinin toplanarak sandıklara konulduğunu kaydeden Ertürk, Torul Kalesi Cam Seyir terasının yamaçlarında, Gümüşhane’deki tek Cennet Hurması ağacına ev sahipliği yaptığını söyledi.

Yıllar önce fidanını Trabzon’dan alarak getirip diktiğini, evin bahçesinde korunaklı bir yerde olduğunu belirten Ertürk, “Başka yerde olmuyor, kapalı bir yerde oluyor. Açık alanda olsa tutmazdı” dedi.

Bahçesinde Cennet Hurmasının yanında kestane, çam fıstığı ve mandalina da yetiştirdiğini ifade eden Ertürk, “Geçen gün Trabzon’dan arkadaşlar geldiğinde görünce şaşırarak büyük başarı dediler. Büyüttükten sonra hurma vermeye başladı. Tadı çok güzel. Kansere ve bazı hastalıklara iyi geldiği söyleniyor. Bunu çoğaltmak için uğraşacağım” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR

6 Yorum Var
 • Yüksel 1 hafta önce Şikayet Et
  Hadi o yetiştirici öyle söyledi, haberi yapan da mı akletmedi Gümüşhane'nin o adamın bahçesinden ibaret olmadığını? Cahilce hazırlanmış bir haber vesselâm
  Cevapla İlk beğenen sen ol
 • M.Ali 1 hafta önce Şikayet Et
  Bu meyve her bölgede yetişir Kışın yaprağını döken bir ağaç Onun i in her yerde yetişebilir
  Cevapla
 • Emre 1 hafta önce Şikayet Et
  Ben Gümüşhane liyim ve bu meyve bizde var Bn 26 yaşındayım ve 16 senelik ağaç bizdeki ve çok büyük ağaç ve çok meyvesi var inanmayan varsa gelsin bedava toplasın meyve bahçeden bu meyve her yerde var burda herkez in kapısında var hatta yeni dünya bile meyve miz bile var Bu dediklerim Gümüşhane de gelmek isteyen varsa misafir ederim
  Cevapla
 • vatandaş 1 hafta önce Şikayet Et
  düzce de de yetişiyor
  Cevapla
 • süleyman 1 hafta önce Şikayet Et
  kırıkkale- bahşılıda da yetiştirdim meyve veriyor
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
ETİKETLER
Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.