PKK da Musul'da operasyona katılıyor

PKK'nın denetimindeki Kuzey Irak'taki YBŞ örgütünün de, Musul operasyonuna katılacağı belirtildi.

PKK da Musul'da operasyona katılıyor
PKK da Musul'da operasyona katılıyor
GİRİŞ 28.03.2016 19:31 GÜNCELLEME 29.03.2016 06:54
Bu Habere 31 Yorum Yapılmış

PKK’nın Şengal kolu olan YBŞ (Şengal Direniş Birlikleri) merkezi Irak Hükümeti yönetiminde Musul Operasyonu kapsamında Şengal bölgesinden Telafer'e ilerlediğini açıkladı.

Şengal Direniş Birlikleri adı altında örgütlenen ve bir bölümü Ezidilerden oluşan PKK'nın denetimindeki silahlı birlikler, Musul operasyonu kapsamında Şengal bölgesinden Türkmen kenti Telafer'e ilerliyor.  Kuzey Irak kaynaklı Zernews internet sitesi, YBŞ komutanlığının konuya ilişkin açıklamasına yer verdi. Açıklamada, Musul harekatı kapsamında Mediban ve İmecris köylerinin IŞİD'ten alındığı onlarca Ezidi Kürdün  kurtarıldığı belirtildi. Açıklamada, M"ediban ve İmecris köyleri DAIŞ’ten tümden temizlendi. Güçlerimizin başlattığı operasyon Musul’un etrafını temizleme operasyonudur. Musul operasyonunun ilk adımıdır. Güçlerimiz Musul’a giden 47. yol hattını çetelerden temizledi. Şengal’den Telafer’e ve Musul’a gidiş yolu açılmış durumda" denildi.

"Daha önce anlaşmaya varmıştık"

Operasyonun PKK'nın silahlı kanadı HPG ve kadın silahlı örgütü YJA star’ın desteğiyle devam etitği ve operasyona bin 600 YBŞ savaşçısının katıldığı ifade edildi. Operasyonun merkezi Irak hükümetinin bilgisi dahilinde yapıldığı ifade edilen açıklamada, şu bilgilere yer verildi:

"DAİŞ'in zulmü altında bulunan bütün halkları kurtarmayı hedefliyoruz. Bir planlama çerçevesinde devam eden operasyonlarımız hız kesmeden devam edecektir. Operasyona 1600 kişilik bir güçle devam ediyoruz. Irak Merkezi Hükümeti ile operasyon konusunda daha anlaşmaya varmıştık. Ayrıca operasyon kapsamında YBŞ dışında olan ve alanda bulunan bazı güçlerle ortaklaşma sağlamış durumdayız. HPG-YJA STAR gerillaları ilk günden itibaren destek veriyorlar ve bu destekleri devam edecek."

KAYNAK: MİLLİYET
YAZDIR
YORUMLAR 31
 • Özdadaş 5 yıl önce Şikayet Et
  PKK'yı legalize etmeye çalışıyorlar. Türkiye buna asla müsade etmemelidir. HaTTA MUSUL oradaki PKK kampları da bombalanmalıdır.
  Cevapla
 • Faruk 5 yıl önce Şikayet Et
  Kuzey Irak'ın sempatisini kazanmaya çalışıyor kuzeyirakda kalmak için
  Cevapla
 • abi 5 yıl önce Şikayet Et
  Abi bunlar heryerde nasıl bu kadar büyüdüler...
  Cevapla
 • sezai 5 yıl önce Şikayet Et
  Bu coğrafyada savaş çok kirli bir şekilde yürütülüyor at hırsızlarını eşkiyaları, aşiret reislerinin küresel güçler silahlandırıp düzenli bir ordu haline getirdiler DAİŞ ise burada sadece figüran adamlar her şeyi planlı yapıyor önce DAİŞ'i yerleştiriyor sonrda bunların gözünde DAİŞ kaka ya zalim bir örgüt dünyaya böyle lanse ettiler halbuki DAİŞİ kuranlar kendileri silahlandıran kendileri finans kaynağı kendileri şimdi haritaları yeniden çizmek için DAİŞ'ten daha iyi bir ellerinde figüran olamaz dı DAİŞ üzerinden emellerini gerçekleştiriyorlar tüm savaş ve hesaplar Türkiye üzerine oynanıyor.Allah yar ve yardımcımız olsun
  Cevapla
 • gerçek urfalı 5 yıl önce Şikayet Et
  hain nerede yok ki;ağacı çeksen altından kökünden bir zalim çıkacak .bu kadar dünyayı sarmış kötüler.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Yarıyıl tatilinde Omicron alarmı: Hızla Anadolu'ya yayılacak
Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic, Türkiye ziyaretinde en etkilendiği olayı Erdoğan'a anlattı