İstanbul Müftüsü, öğrencilerle namazda buluştu

İstanbul Müftüsü Yılmaz, UİP öğrencileriyle Süleymaniye’de sabah namazında buluştu.

İstanbul Müftüsü, öğrencilerle namazda buluştu
İstanbul Müftüsü, öğrencilerle namazda buluştu
GİRİŞ 19.11.2017 11:57 GÜNCELLEME 19.11.2017 11:57

İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz, Uluslararası İlahiyat Programı kapsamında İstanbul’daki ilahiyat fakültelerinde eğitim gören öğrencilerle Süleymaniye Camii’nde sabah namazında buluştu.

Yurtdışında yaşayan Türk toplumunun çocuklarına ülkemizde dini yükseköğrenim imkânı sağlamak üzere uygulanan Uluslararası İlahiyat Programı (UİP) kapsamında İstanbul’daki ilahiyat fakültelerinde eğitim gören öğrenciler, İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz ile birlikte Süleymaniye Camii’nde sabah namazı kıldı. Namazın ardından öğrencilerle birlikte kahvaltı yapan İstanbul Müftüsü Yılmaz, daha sonra yaptığı konuşmada UİP’in; Diyanet İşleri Başkanlığı (DİB), Türkiye Diyanet Vakfı,  ilahiyat fakülteleri ve YÖK’ün müşterek projesi olduğunu belirtti. 

İstanbul Müftüsü Yılmaz, “UİP projesinin önemini her geçen gün biraz daha yakından görüyoruz. Avrupa’da yaşananlar ve din görevlilerimizin başına getirilenler, DİTİB’in ve diğer kurumların şu anda yaşadıkları aslında projenin iyi bir zamanlamayla başlamış olmasının önemli bir kazanç olduğunu gösteriyor. Avrupa topraklarında doğmuş ve orada büyümüş siz genç kardeşlerimizin, Türkiye’deki ilahiyat fakültelerinde eğitim alarak o topraklara tekrar din hizmeti; mihrap, minber, kürsü ve muallimlik hizmetleri için dönmeniz İslami hayatın oradaki millet varlığımızın dini bakımdan devamına çok önemli bir katkı sağlayacak. Bu projeyi hayata geçirenlerden ve bunu sürdürenlerden Allah razı olsun. Allah, inşallah sizleri de ‘muvaffak bil hayr eylesin’ diye dua ediyorum” dedi.  

Gençlere zamanlarının kıymetini bilmeleri, kendilerine hedef belirlemeleri, çokça kitap okumaları, başta Arapça ve İngilizce olmak üzere Osmanlıca’yı da iyi bir şekilde öğrenmeleri tavsiyesinde bulunan İstanbul Müftüsü Yılmaz, şunları söyledi:

“Her işin ‘sadikune evvelun’ları yani önde gidenleri ve işi gerçekleştirenleri önemli. Siz de ‘sadikune evvelun’dan sayılırsınız. Bu projenin önemli bir ayağı ve ilklerindensiniz. Bu bakımdan sizlerin açacağınız çığır, yapacağınız hizmetler sizden sonrakilere çok anlamlı katkılar sağlayacaktır. Her ne kadar burada doğmamış olsanız bile burası atalarınızın yurdu ve buraya aitsiniz. Dolayısıyla kimliğinizin daha yüksek seviyede tesisi, bilgi düzeyinizin ve mesleki formasyonunuzun en yüksek seviyeye taşınması adına burada bulunuşunuz süresi içerisinde yapacağınız planlı ve sistemli çalışmalar daha sonraki hizmetlerinizde işinizi kolaylaştıracak, başarınıza çok önemli katkılar sağlayacaktır. Dinamizminiz ve cevvaliyetiniz, hedefler koyarak çalışmanız, sizi ileriki dönemlerde söz sahibi yapacak, ümmetin rehber ve liderleri yapacak. Hem ülkemizde, hem de Avrupa ülkelerinde millet varlığımıza önderlik yapma imkânı elde edeceksiniz.”  

Konuşmanın ardından İstanbul Müftüsü Yılmaz, öğrencilerle hatıra fotoğrafı çektirdi.

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Akşener'in gizli planı masayı dağıtabilir! Bu kulis bilgisi gündemi kavuracak
Güney Kore'den Türkiye'ye 40 trilyon wonluk teklif! Kuzeyi işaret ettiler