Afrin bundan sonra böyle yönetilecek!

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Trump'ın bugün telefon konuşması yapacağını açıkladı. Afrin’de bundan sonraki yaşanacak süreç ile ilgili önemli açıklamalar yapan Çavuşoğlu Afrin'i yine Afrinlilerin yönetmesi gerekiyor” dedi.

GİRİŞ 22.03.2018 10:46 GÜNCELLEME 22.03.2018 13:56
Bu Habere 11 Yorum Yapılmış

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Afrin'i yine Afrinlilerin yönetmesi gerekiyor. Bunun için çalışıyoruz. Nüfus oranına göre temsil sağlanmalı. Gönüllü geri dönüşleri destekliyoruz. Cerablus'ta yaptığımız gibi yapacağız. Kötü muamele ve yağmalara karşıyız.Güvenlik güçlerimiz veya ÖSO hiç kimse PKK gibi olamaz, kimse buna müsaade etmez. Bu iddialar da inceleniyor" dedi.

Çavuşoğlu, AA Editör Masası'nın konuğu oldu. Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump'ın bugün bir telefon görüşmesi gerçekleştireceğini söyledi. 

Çavuşoğlu'nun sözlerinden satır başları:

 

 

AFRİN BUNDAN SONRA BÖYLE YÖNETİLECEK

"Afrin'deki siviller çalışmalardan memnun. Afrin, Afrinlilerindir. Dolayısıyla bölgeyi onların yönetmesi gerekiyor. Buraları terk etmek zorunda kalan insanların da geri dönmesi lazım. Bunu desteklememiz gerekiyor. Gönüllü dönüşten bahsediyorum, kimseyi zorla bir yere döndürmüyoruz. Afrin bölgesine, gerek Türkiye'deki gerek başka bölgelere kaçmak zorunda olan kardeşlerimiz dönebilecekler. Burada özellikle uluslararası kuruluşlara ve bazı ülkelere seslenmek istiyorum. Afrin'le ilgili gereksiz yere Türkiye'yi suçlamak yerine, bu insanlar buraya nasıl dönebilir bunu düşünmeliyiz. Ama insanların burada temel ihtiyaçları var. Bu konuda herkesin hassas olması lazım. Bundan sonraki süreçte yoğun bir şekilde bu çalışmaları sürdüreceğiz. Biz Suriye'nin sınır ve toprak bütünlüğünü herkesten fazla destekledik.

ABD ile bir anlayışa vardık, yol haritası üzerinde çalışıyoruz demiştik. Eğer bu yol haritasında anlaşırsak, Münbiç ve diğer şehirlerde de, Fırat Kalkanı'ndaki gibi yönetim modelleri olacak. Bir şehrin yüzde 90'ı Arap ise, yüzde 90 Arap yönetim olacak. O zaman yerel sahiplenme olur. Yerel sahiplenmenin olmadığı hiçbir yerde huzur olmaz.

AFRİN'DE YAĞMA İDDİALARI

Biz millet olarak da, hükümet olarak da, devlet olarak da insanlık dışı olan her şeye karşıyız. Kötü muameleye de yağmaya da karşıyız. Bu hak ve hukuk meselesidir. Biz bunu ciddiye almak zorundayız. Burada gerçekten güvenlik güçlerimiz, tüm birimlerimizle bu işi ciddiye aldık. Bazı elimize gelen bilgileri de gördük. Mesela Halep'ten gelip de burada hırsızlık yapanlar yakalandı. Ama bu konuda ÖSO da en az bizim kadar hassasdır. Bu tür kötü muameleye biz göz yumamayız. Biz devlet olarak da, güvenlik güçlerimiz ya da Özgür Suriye Ordusu, hiç kimse PKK/YPG gibi hareket edemez. Evlerdeki televizyon kablosunu bile aldıklarını, yollarda haraç kestiklerini görüyoruz. Mesela Rusya, Kafkasya bölgesinden Müslüman polis gücü gönderdi Halep'e. Halkın yağma şikayeti nedeniyle gönderdi. Ancak bu tip şeylere ne ÖSO ne de bizim askerimiz polisimiz müsade eder.

"PLAN UYGULANMAZSA YAPILACAK TEK ŞEY TERÖRİSTLERİN YOK EDİLMESİ"

YPG Münbiç'ten çıkacak. Buna nezaret edilecek. Burada, Türkiye ve ABD burada birlikte hareket edecekler. Buraları kim yönetecek ve güvenliğini kim sağlayacak? Burada demografi kriter olacak. Oranlar bu şekilde belirlenecek. Çerçeve budur. Münbiç'ten sonra da diğer bölgelere de, Rakka dahil Fırat'ın doğusundaki bölgeler için geçerli olacak. Amaç bu bölgeleri istikrara kavuşturmak. Bu teröristlerin amacı Suriye'yi bölmektir, bunun da önüne geçeceğiz.

Bu plan uygulanmazsa yapılacak tek şey buradaki teröristlerin yok edilmesi. Bu Irak için de geçerli. YPG ve PKK arasında geçişler var. Irak da bundan çok rahatsız. Seçimlere gidiyorlar ve PKK'nın varlığından rahatsızlar. IKBY de bunlardan rahatsız. Süleymaniye'de Talabani'nin partisi ve bazı küçük partiler PKK'yla işbirliği yaptılar. Esasında PKK, Irak'taki, Suriye'deki Kürtler için bir tehdit.

"TRUMP, TÜRKİYE İLE İLİŞKİLERİN NORMALLEŞMESİNDEN YANA"

Tillerson'la son görüşmemiz bir vedalaşmaydı. Elbette yaptığımız çalışmalara da değindik. Vardığımız anlayışın devam etmesi konusunda temennilerimizi ilettik. Tillerson'la zor günlerde çalıştık ancak diyaloğumuzu hiç kesmedik. Diplomasiyi sürdürerek belli konularda da yakınlaşma sağladık. Kendisine bu zor şartlarda işbirliği için teşekkür ettik. Bazen vatandaşlarımız kızıyor dostumuz dediğimiz zaman ama bu zor zamanlarda çalışınca Dışişleri Bakanları arasında bir yakınlık da oluyor. Pompeo'ya gelirsek, Türkiye-ABD ilişkileri kişilere bağlı değildir. Bu devlet politikasıdır. ABD yönetiminin Türkiye'ye yönelik politikaları radikal bir şekilde değişmedikçe, yeni bakanın durumu da aynı olacaktır. Trump'ın da Türkiye ile ilişkileri normalleştirme arzusunda olduğunu biliyoruz. Ama sisteme de biraz daha hakim olması gerekiyor. Cumhurbaşkanımız ile Trump bugün de telefon görüşmesi gerçekleştirecekler."

SİNCAR'A OPERASYON YAPILACAK MI?

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 'Bir gece ansızın geliriz' sözü Sincar için de Kandil için de geçerli.

AB İLE VARNA ZİRVESİ

26 Mart'ta Varna'da önümüzdeki süreçte neler yaparız konusunu değerlendireceğiz. Sorunlar olduğu meselesi sır değil. Tüm sorunları düzelteceğiz demek fazla iyimser olur. Tamamen ayrıştığımız konularda her gün tartışmanın bir anlamı yok. Öte yandan çözebileceğimiz konuların üzerine de kararlı bir şekilde gitmek gerekiyor.

YAZDIR
YORUMLAR 11
 • AHMED 3 yıl önce Şikayet Et
  ne kadar saçma tabiki afrinide suriyeyide meşru devlet yani esad yönetecek
  Cevapla
 • maho 3 yıl önce Şikayet Et
  bu topraklarda şehitlerimiz var. mekanları cennet olsun.bizden bağımsız bir yönetim düşünülemez.
  Cevapla
 • müslim 3 yıl önce Şikayet Et
  nerenin yüzde doksani Araptir? Bütün dogrulariniz bunun gibi ise eyvah eyvah derim o zaman
  Cevapla
 • Adem 3 yıl önce Şikayet Et
  Suriye'de teröristlerden kurtardığımız her yer için güvenliği sağlayacak 25'er bin kişilik yerel ordular kurmamız iyi olur.
  Cevapla
 • pusula 3 yıl önce Şikayet Et
  peki bu konuda bir anlaşmaya mı, anlayışa mı varıldı? açıklık gerildi mi?
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Son dakika: AFAD'da çığ alarmı! Meteoroloji'den 19 il için turuncu kodlu uyarı
19 Ocak Çarşamba gazete manşetleri - NATO çaresiz