Mahkemeden 'Selahattin Demirtaş' kararı!

Anayasa Mahkemesine bireysel başvuruda bulunarak, "tedbiren tahliyesini" isteyen HDP'nin cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş'ın tahliyeye yönelik tedbir talebinin reddedildiği öğrenildi.

Mahkemeden 'Selahattin Demirtaş' kararı!
Mahkemeden 'Selahattin Demirtaş' kararı!
GİRİŞ 13.06.2018 17:57 GÜNCELLEME 13.06.2018 18:03
Bu Habere 20 Yorum Yapılmış

Edirne Cezaevi'nde tutuklu bulunan Demirtaş, tahliye isteminin Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesince reddedilmesi üzerine avukatları aracılığıyla 29 Mayıs'ta Anayasa Mahkemesine bireysel başvuru yapmış, başvurusunun öncelikle görüşülmesini isteyerek, tedbir talebinde bulunmuştu. 

Demirtaş'ın "tedbiren tahliye talebini" aynı gün inceleyen Anayasa Mahkemesi ilgili komisyonunun, bu talebi reddettiği ve başvuruyu esas yönünden inceleme yapılmak üzere ilgili bölüme sevk ettiği belirtildi. 

Anayasa Mahkemesi İçtüzüğü uyarınca, tedbir talebi, başvurucunun yaşamına ya da maddi veya manevi bütünlüğüne yönelik ciddi bir tehlike bulunduğunun anlaşılması üzerine verilebiliyor. 

Yüksek Mahkemenin de "başvurucunun ceza infaz kurumunda tutulmasının yaşamına, maddi veya manevi bütünlüğüne yönelik bir tehlike oluşturduğuna dair derhal tedbir kararı verilmesini gerektirir bir durum bulunmadığı sonucuna vararak, bu aşamada başvurucunun tedbir talebinin reddine karar verilmesi gerektiği" yönünde karar verdiği öğrenildi. 

SEÇME VE SEÇİLME HAKKININ AĞIR İHLALİ OLDUĞU İDDİASI

Bireysel başvuru dilekçesinde, Demirtaş'ın 4 Kasım 2016'dan bu yana tutuklu bulunduğu hatırlatılarak, bu tutukluluk durumunun, başvurucunun, seçme ve seçilme hakkının ağır ihlali olduğu, cumhurbaşkanı adayı olarak tutukluluğunun devamının, ihlalin ağırlığını daha da artırdığı öne sürülmüştü.

Anayasa Mahkemesinin, 2013'te CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay hakkında verdiği "hak ihlali" kararının anımsatıldığı dilekçede, Demirtaş'ın tutukluluk halinin, diğer beş adayın her türlü propaganda araçlarından yararlanarak seçim çalışması yürüttüğü dikkate alındığında, bu şartlarda yapılan cumhurbaşkanlığı seçiminin meşruiyetine gölge düşüreceği savunulmuş ve Demirtaş'ın tahliye edilmesi istenmişti.

 

 

YAZDIR
YORUMLAR 20
 • Mardinli 1 yıl önce Şikayet Et
  katillerin yeri bellidir.
  Cevapla
 • Vicdanın Sesi 1 yıl önce Şikayet Et
  Hücreye tıkın gitsin.
  Cevapla
 • faniyim 1 yıl önce Şikayet Et
  hiçbir şey eskisi gibi değil.!!kürt gardaşlarımız uyandı.!!burnunuzdan fitil fitil gelecek.!!ya sevecek ya terkedeceksiniz.!!
  Cevapla
 • samimi 1 yıl önce Şikayet Et
  Serbest kalirsa Milyonlar nasil 15 Temmuzda sokaga ciktiysa ,tekrar cikariz kardesim.Ne demek senin anani babani kizkardesini agbeyini pkk sehit etse ,eee pkk siyasi ayagi olan bu katil elini kulunu sallayarak dolasmasina izin verirmisiniz ?Bizde demkrat hakkimizi kullanalim 15 temmuzdaki gibi cikip protesto edelim bakalim hangi hakim cikarabilecekmis.
  Cevapla
 • Vatandaş 1 yıl önce Şikayet Et
  Sevenleri çok üzülmüştür :))) Böyle birini de neden aday gösterirler ki? Cumhurbaşkanı adayı olmak bu kadar kolay olmamalı.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Ünlülerin daha önce duymadığınız gerçek meslekleri
Libya ordusundan büyük başarı! 15 uçak indi, hepsi kaçıyor!