Rusya hava sahasını Türkiye'ye açacak mı?

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın dün Fırat'ın doğusu için " Birkaç güne operasyona başlıyoruz" sözünün ardından gözler Rusya'nın Suriye hava sahasını açıp açmayacağına çevrildi.

Rusya hava sahasını Türkiye'ye açacak mı?
Rusya hava sahasını Türkiye'ye açacak mı?
GİRİŞ 14.12.2018 13:47 GÜNCELLEME 14.12.2018 17:29
Bu Habere 27 Yorum Yapılmış

Serkan Üstüner - Haber7.com / Özel Haber

 

ASİAPOL kurucularından Rusya Ulusal Güvenlik Akademisi Başkan Yardımcısı Talat Çetin, Türkiye'nin Fırat'ın doğusu için yapılacak operasyonun Rusya ayağını değerlendirdi. Kamuoyunda en çok merak edilen soruların başında gelen "Rusya, Suriye hava sahasını açacak mı?" sorusuna da cevap veren Çetin önemli açıklamalarda bulundu.

TERÖR HEM RUSYA HEM TÜRKİYE İÇİN TEHDİTTİR 

 

 

Suriye’ye yapılan operasyonların hepsinde Rusya’sız bir şey yapılmadı. Fırat Kalkanı’nda da Zeytin Dalı Harekâtında da kesinlikle terörün aynı bela olduğu, terörün Rusya ve Türkiye’nin çıkarlarına aykırı olduğu paydasında birleşen iki devlet, bu sorunları hallettiler. Rusya bu konularda tüm desteğini Türkiye’den esirgemedi. Bölgede Türkiye’nin hiçbir askeri ve lojistik kaynağa ihtiyacı yok. Bir tek Rusya’nın hava sahasını açma meselesi ve büyük bir devlet olarak Türkiye’nin yanında yer alma meselesi var. Ulusal çıkarlara bakıldığında ortak tehdit konusudur. Şimdi bütün bunlara baktıktan sonra Fırat’ın doğusuna yapılacak operasyonda da Rusya tüm desteğini Türkiye’ye verecektir. ABD’nin ikircikli ve riyakâr tavrı yüzünden bu operasyon uzadıkça uzadı.

PUTİN SON GÜVENLİK ZİRVESİNDE ALTINI ÇİZDİ

ABD’nin şimdiye kadar ki söylemlerinin sadece bir oyalamaktan ibaret olduğunu gördük ve tecrübe ettik. ABD’nin asla 20 bin tır silah verdiği, para verdiği, eğittiği, sürekli ismini değiştirip sanki bunlar terörist değil imajı verdiği bu terör örgütü için artık Türkiye harekete geçme kararı almıştır. Rusya’dan bakınca şöyle bir durum var: Lavrov’un yakın zamanda yaptığı açıklama önemliydi. “ABD’nin Fırat’ın doğusunda kurmak istediği terör devleti çok tehlikelidir. Buna kimse izin vermemelidir” Bakıyoruz ki Rusya Devlet Başkanı Putin de son ulusal güvenlik toplantısında bu meseleden bahsetti. Bu durumun Türkiye’yi ve Ortadoğu’yu tehdit ettiğini söyledi.  

SURİYE HAVA SAHASI TÜRKİYE'YE AÇILACAKTIR

Dışişleri sözcüsünün “Türkiye ile bu konuda görüş farklılıklarımız var” sözlerini şöyle bakmak gerekir. Oradaki halk için söylenmiş sözlerdir. Oradaki sivil halk zaten terörist değil. Türkiye ve Rusya’nın dikkat çektiği kişiler ABD tarafından 200 dolara kiralanmış kişilerdir. Buraya yapılacak müdahaleye Rusya tüm desteğini verecektir. Yani net olarak şunu söyleyebilirim: Suriye hava sahası Türkiye'ye açılacaktır.

KAYNAK: HABER7
ETİKETLER
talat çetin
YAZDIR
YORUMLAR 27
 • erdaş 2 yıl önce Şikayet Et
  Rusya kendi başına bitiremediği amerikan tehdidini bizim ve müslüman dünya aracılığı ile bitirip kendi hakimiyetini garanti altına almak ister ve istiyor ona göre de plan yapılması lazım.
  Cevapla
 • Çiçek 2 yıl önce Şikayet Et
  Rusya bize destek verirse kazanır her şey karşılıklı bize destek olana yeri geldiğinde bizde olmasını biliriz ama hainede acımayız Allahın izniyle
  Cevapla
 • Fedayi_Yörük 2 yıl önce Şikayet Et
  karadan gireriz ne fark eder Allah'ın izniyle
  Cevapla
 • Trabizon 2 yıl önce Şikayet Et
  Rusyanin hava sahasini isgal edersek bilinmez ama bizimki isgal olursa sonuc belli. :)
  Cevapla
 • Ali 2 yıl önce Şikayet Et
  Rusya ABD Gibi kalleş değil. Obizim tarih boyu komşumuzdur.
  Cevapla
 • Biri 2 yıl önce Şikayet Et
  Bilmiyorsan bari sus be adam. Osmanlı'nın en çok savaştığı ülke rusyadır. Rusların da diğerlerinden farkı yok. Hepsi çıkarları neyse onu oynuyor.
  Cevapla
 • yasin 2 yıl önce Şikayet Et
  Oğuz katılıyorum aynen rus yanın Kırım ve Afganistan nasıl işgal ettiğini unutmayalım suan
  Cevapla
 • vatansever 2 yıl önce Şikayet Et
  Rusya mi dost..tarih i bir okuyun..yillardir bize dusman..ve Ermenistan in kankası..Rusya tarih boyunca bizi arkadan vurdu..Kırım i unutmayın..Karabag da Azerileri Ruslar katletti..Türkun Turkten baska dostu yoktur..Ne Mutlu Türküm Diyene...
  Cevapla
 • Oguz 2 yıl önce Şikayet Et
  Rusya kalleş değil öyle mi? 100 yıl önce Ermenilerle beraber doğuda yaptıkları katliamlar ne oluyor o zaman. Kefere keferedir. Çıkar ilişkisi olur, dostluk olmaz.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Caddebostan Sahili'nde müsilaj yoğunluğu!
Yusuf ve İrfan Can şutlarıyla mest etti