Erdoğan, Avrupa'ya mesajı verdi: Kararlıyız!

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Türkiye olarak, müzakere sürecinde karşılaştığımız çifte standarda rağmen stratejik hedef gördüğümüz Avrupa Birliği tam üyelik hedefine ulaşmakta kararlıyız." ifadelerini kullandı.

Erdoğan, Avrupa'ya mesajı verdi: Kararlıyız!
Erdoğan, Avrupa'ya mesajı verdi: Kararlıyız!
GİRİŞ 09.05.2019 21:10 GÜNCELLEME 09.05.2019 21:11
Bu Habere 17 Yorum Yapılmış

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Avrupa Günü" dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

 

 

Mesajında, Avrupa Birliği projesinin, bundan 69 yıl önce farklı kültürleri, farklı milletleri ve farklı dilleri aynı çatı altında buluşturma ve bir barış istikrar projesi olarak gündeme geldiğini belirten Erdoğan, projenin temelini oluşturan Schuman Deklarasyonu'nun kabul edildiği 9 Mayıs tarihinin Türkiye'nin Avrupa Birliği adaylığının tescil edildiği 1999'dan beri, diğer Avrupa ülkelerinde olduğu gibi Türkiye'de de "Avrupa Günü" olarak kutlandığını anımsattı. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "9 Mayıs 1950 tarihinde Avrupa Birliği fikrine hayat veren kurucu ögeler, bugün başta İslam düşmanlığı olmak üzere kültürel ırkçılık, ayrımcılık ve göçmen karşıtlığı gibi tehditlerle sınanmaktadır. Bazı Batılı popülist siyasetçilerin gerilimi körükleyen, farklıetnik ve dini kimlikleri düşmanlaştıran söylemleri tehdidin boyutunu daha da artırmaktadır. Müslümanlara ait ibadethane ve iş yerlerini hedef alan saldırılar sıradanlaşırken, göçmenlere yönelik hak ihlalleri görmezden gelinmektedir. Avrupa siyaseti, maalesef gün geçtikçe dozu artan bir nefret dilinin ve aşırı sağ akımların esareti altına girmektedir." değerlendirmesinde bulundu.

 

 

"YAPICI VE VİZYONER BİR YAKLAŞIM"

Bu varoluşsal tehditlerin üstesinden gelinebilmesinin ancak Türkiye gibi farklı kültürleri barış içinde yaşatan, güçlü hoşgörü geleneğine sahip ülkelerin desteğiyle mümkün olduğuna işaret eden Erdoğan, şunları kaydetti:

"Ülkemizin tam üyeliği ekonomik, siyasi ve sosyal katkılarının yanı sıra Avrupa Birliği'ne daha katılımcı ve kucaklayıcı bir vizyon kazandıracak ve AB'yi küresel bir aktör haline getirecektir. Hal böyleyken, birkaç üye devletin engellemelerinden dolayı Türkiye'nin yıllardır ayrımcı ve dışlayıcı muameleye tabi tutulmasının haklı gerekçesi yoktur. Türkiye olarak, müzakere sürecinde karşılaştığımız çifte standarda rağmen stratejik hedef gördüğümüz Avrupa Birliği tam üyelik hedefine ulaşmakta kararlıyız. Ülkemizin bu gayretlerine Avrupalı dostlarımızın da müzakerelerimizi çıkmaza sokacak politika ve söylemlerden imtina ederek gereken desteği vereceğine inanıyorum.

Bu düşüncelerle, 'Avrupa Günü'nün, kıtamızın bugün içinde bulunduğu durumun ve geleceğine ilişkin planların, yapıcı ve vizyoner bir yaklaşımla değerlendirilmesine vesile olmasını diliyor, vatandaşlarım başta olmak üzere tüm Avrupalıların 9 Mayıs Avrupa Günü'nü tebrik ediyorum."

YORUMLAR 17
 • TARİH SEVER 1 yıl önce Şikayet Et
  9 mayıs eski Türklerde ÖKÜZ BAYRAMI olarak kutlanırdı. Tüm avrupalıların ve öküzlerin bayramını kutlutorum.
  Cevapla
 • Bir kisim Batılı 1 yıl önce Şikayet Et
  Türkiye de ayaklanma ve secilmis devlet idaresini devirmekten bahsediyor, arkasinda kimlerin oldugu belirsiz bir kisim medyada
  Cevapla
 • Abdullah 1 yıl önce Şikayet Et
  AB ye girmeyeceğizi reiste biliyoda,strateji gereği kararlıyız diyo,çekilmek zararımız ama onlar almazsa sıkıntı yok,nişanı atan taraf yükü alırya öyle bişe.
  Cevapla
 • Uzaktan 1 yıl önce Şikayet Et
  Mesele ab'ye űyelik değil, control etmek. Zalimliklerine son vermek.
  Cevapla
 • Abdullah64 1 yıl önce Şikayet Et
  Türk İslam Birliği adımını at reis. Onlar peşinden koşacak o zaman.
  Cevapla
 • Vatandaş 1 yıl önce Şikayet Et
  Hele "Birliğe" kimse dayanamaz.
  Cevapla
 • aden 1 yıl önce Şikayet Et
  türk birliğinde kim birlik olacak: KİMSE.... İslam ülkelerinden Suud, Birleşik arap emirlikleri, Mısır, Suriye bize açık açık düşman. hemen hemen tüm İslam ülkelerinde truva atı yöneticiler var. bunlar varken birlik kuramazsın. Erkaban da denemişti de ne oldu? HİÇ...
  Cevapla
 • Genisletilebilir 1 yıl önce Şikayet Et
  Türk kavminin haricindeki müslüman ülkeleride kapsayabilir aslında
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Anlaşma gereği tek bir şarta bağlı! Rusya Kovid-19 aşısını buldu, ilk sırada Türkiye var
12 Ağustos gazete manşetleri