Yeni sistem hazır: Görevleri belli oldu

Adalet Bakanlığı tarafından hazırlanan Yargı Reformu Strateji Belgesi'nde önemli düzenlemelere yer verildi. Hakim ve savcı yardımcılığının belirlendiği sistemde, yargı mensupları kürsüde yerleri almadan önce belirli bir süre adalet hizmetlerinde bulunarak tecrübe kazanacak.

Yeni sistem hazır: Görevleri belli oldu
Yeni sistem hazır: Görevleri belli oldu
GİRİŞ 06.06.2019 10:01 GÜNCELLEME 06.06.2019 11:27
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Hakim ve savcı yardımcılığı sınavına hukuk mesleklerine giriş sınavında başarılı olan hukuk fakültesi mezunları ile belirli bir süre avukatlık yapanlar başvurabilecek.

 

 

KALEM HAZIRLAYACAK YARDIMCI BAKACAK

Strateji Belgesi’nde hakim ve savcı yardımcılarının hangi görevleri yerine getireceği de yer aldı. Buna göre, hakim yardımcılarının görevlerinin arasında tevdi edilen dosya ve evrakı inceleyerek hakime sunmak olacak. Yine duruşma ve keşif ile duruşma sonrası işlemlerde hakime yardımcı olması öngörülen hakim yardımcıları, kalem personeli tarafından hazırlanan evrakı hakime sunulmadan önce kontrolünü yapacak. Ayrıca hakim yardımcıları, hakimin görüşü doğrultusunda gerekçeli karar taslaklarını hazırlayacak, doktrin ve içtihatlar konusunda araştırma yapacak, mevzuatta belirtilen görevler ile hakim tarafından verilen benzeri görevleri yerine getirecek.

 

 

KARAR TASLAKLARI HAZIRLAYACAKLAR

Savcı yardımcılarının görevlerinin arasında ise tevdi edilen dosya ve evrakı süresinde inceleyerek savcıya sunmak, soruşturma işlemlerinde hazır bulunmak bulunuyor. Savcının görüşü doğrultusunda soruşturma evrakına ilişkin karar taslaklarını hazırlayacak savcı yardımcıları, kalem personeli tarafından hazırlanan evrakı savcıya sunulmadan önce kontrolünü sağlayacak, görüş taleplerine veya kanun yollarına dair düşüncesini savcıya bildirecek, doktrin ve içtihatlar konusunu araştıracak.

BİLİŞİM SAVCILARI UZMANLAŞACAK

Strateji Belgesi ile bilişim suçlarına (siber suçlar) ilişkin soruşturma ve kovuşturmaların etkinliğine ve makul sürede sonuçlandırılmasına yönelik çalışmalar yapılacaması da hedefleniyor. Buna ilişkin, hakim ve savcılarının bilişim suçları konusunda ihtisaslaşması sağlanacak. Mevzuatta yer alan bilişim suçlarına ilişkin hükümler, teknolojik gelişmeleri de kapsayacak şekilde yeniden düzenlenecek.

DURUŞMA SAVCISI GELİYOR 

2014 yılında yapılan düzenleme ile asliye ceza mahkemelerinde yapılan duruşmalarda savcı bulunmayacağı ve katılma hususunda savcının görüşünün alınmayacağı hüküm altına alınmıştı. Strateji Belgesi’nde asliye ceza mahkemelerinde duruşma savcılığı uygulamasına yeniden geçileceği belirtiliyor. Belge’de “Cumhuriyet savcısı sayısının artmasına bağlı olarak asliye ceza mahkemelerinde duruşma savcılığı uygulamasının getirilmesi de öngörülmüştür” deniliyor.

KAYNAK: YENİ ŞAFAK
ETİKETLER
Yargı
YAZDIR
YORUMLAR 2
  • ankaralı 1 yıl önce Şikayet Et
    olması gereken buydu. 24-25 yaşında hayat tecrübesi olmayan biri isterse 1000 kitap okusun tecrübe kazanamaz. Çünkü ADALET dünyanın olmazsa olmazıdır.....
    Cevapla
  • tepkili123 1 yıl önce Şikayet Et
    desene hakimler tüm işlerini yardımcı hakimlere iteleyecek..
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Doğu Akdeniz'de patlak veren krizin sebebi ortaya çıktı! Erdoğan duyar duymaz talimatı vermiş
MEB'den okulların açılmasıyla ilgili son dakika açıklaması