Bu fotoğraf ele verdi: 7 ayrı noktadan yakılmış

Bursa Orhaneeli'de 145 hektar ormanlık alanın zarar gördüğü yangınla ilgili önemli bulgular elde edildi. Bursa Orman Bölge Müdürü Yalçın, havadan yapılan incelemelerde birbirinden bağımsız noktalarda çıkan yangınların sabotaj ihtimalini doğruladığını söyledi.

Bu fotoğraf ele verdi: 7 ayrı noktadan yakılmış
Bu fotoğraf ele verdi: 7 ayrı noktadan yakılmış
GİRİŞ 22.08.2019 14:01 GÜNCELLEME 22.08.2019 14:01
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Bursa Orman Bölge Müdürü Yalçın Akın, Orhaneli ilçesinde 5 Ağustos'ta çıkan ve yaklaşık 145 hektar ormanlık alanda etkili olan yangınla ilgili hava fotoğraflarının, "sabotaj" ihtimalini güçlendirdiğini söyledi.

Akın, ilçenin Çivili bölgesindeki yangının ardından yürütülen soruşturmada, sabotaj bulgularına rastladıklarını belirtti.

Kesin sonucun jandarmanın soruşturması tamamlanınca ortaya çıkacağını vurgulayan Akın, "Sahada gördüğümüz 7 ayrı noktadan yangının çıkması sabotaj ihtimalini artırıyor. Orası piknik alanı değil, koru alanları. Orada rastgele bir piknikçinin, bir çobanın yanlışlıkla yangın çıkaracağı bir nokta yok. Kaldı ki yangının yayılma biçimi ve çıkış noktaları da bölgede kasıtlı bir dış etken olduğunu gösteriyor." dedi.

"Düzenek kullanılarak yakılmış olabilir"

Akın, alevleri söndürme çalışmaları sürerken yeni noktalarda yangınlar başladığını dile getirdi.

Olayın faillerinin, alevlere müdahale edilirken bu bölgede olabileceğini anlatan Akın, şöyle devam etti:

"Belki de düzenek kullanılarak yakılmış olabilir. Tabii tüm bu ihtimaller jandarmanın yürüttüğü soruşturma sonucunda ortaya çıkacak. Biz 1,5-2 kilometrelik alanı harita üzerinden ve helikopterle havadan incelediğimizde, birbirinden bağımsız noktalarda çıkan yangınlar kundaklama yani sabotaj ihtimalini doğruluyor. Bölge koruluk alan, karaçam ve kızılçam ağırlıklı bir yapısı var. Ormanımızın yüzde 100 demesek de yüzde 90 sabote edilerek yakıldığını söyleyebiliriz. Bir noktada olsa kundaklama diyemeyiz ama 3, 5 hatta 7 noktadan yakıldığı tespitlerimize dayanarak biz bu olayı kayıtlarımıza sabotaj olarak geçtik."

Yalçın Akın, soruşturma kapsamında bölgedeki Haberleşme Trafiği Sistemi (HTS) ile yakın çevresindeki kamera kayıtlarının incelemeye alındığını sözlerine ekledi.

Orhaneli ilçesi Çivili mevkisinde 5 Ağustos'ta çıkan orman yangınına Orman Genel Müdürlüğüne ait 74 arazöz ile bazı kamu kurumları ve özel kuruluşlardan gönderilen 100'den fazla araçla müdahale edilmişti. Ayrıca 7 helikopterle havadan destek sağlanmıştı. Yangını ertesi gün kontrol altına alan ekipler daha sonra soğutma çalışması yapmıştı. Olayla ilgili ilk incelemelerde, yangının 7 ayrı noktada başladığı belirlenmişti.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 3
 • FM.. 1 yıl önce Şikayet Et
  Kasıtlı yakanlari yangın söndürme helikopterinden yangının ortasında atacaksin
  Cevapla
 • 44Abdullah44 1 yıl önce Şikayet Et
  Teröristler ve yalakalık malum parti.bunu öneceden söylemiştim..yine söylüyom ormanın kritik yerlerine fotokapan kurun kim yakıyor görün.malum partinin belediyeye aldığı cici çocukları olduğunu göreceksiniz.
  Cevapla
 • vatandaş 1 yıl önce Şikayet Et
  Orman yangınına ,direk veya endirek karışanları ormana asacaksınnnn !
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Ermenistan'dan S-300 hamlesi! Azerbaycan'dan son dakika açıklaması
İran, ABD ve Rusya'dan Ermenistan-Azerbaycan açıklaması! Merkel'e ağladı: Türkiye'yi durdurun