Dağdan dönen çocuk ceza alacak mı? Hukukçular noktayı koydu

Terör örgütü PKK tarafından çocukları kaçırılan Diyarbakırlı annelerin HDP binası önünde oturma eylemi, örgüt tarafından alıkonulan çocukların ailelerine dönmeleri hâlinde haklarında uygulanacak yasal süreci gündeme getirdi.

Dağdan dönen çocuk ceza alacak mı? Hukukçular noktayı koydu
Dağdan dönen çocuk ceza alacak mı? Hukukçular noktayı koydu
GİRİŞ 15.09.2019 06:35 GÜNCELLEME 15.09.2019 06:35
Bu Habere 33 Yorum Yapılmış

Hukukçulara göre PKK tarafından dağa kaçırılan çocuklar ailelerine dönmeleri hâlinde aleyhlerinden ceza işlemi uygulanmayacağı gibi alıkonuldukları için mağdur konumunda değerlendirilecekler. Ceza avukatı Mehmet Ali Çerkez “PKK tarafından kandırıldığını ya da zorla dağa götürüldüğünü beyan eden kişinin beyanı, doğal hayatın akşına uygunsa, doğru söylediği tespit edilirse kesinlikle bir ceza uygulanmaz. Hatta bu kişi iradesi dışında dağa götürüldüğü için hürriyeti tehdit edilmiştir” dedi.

KANUNLARIN ISLAH EDİCİ ÖZELLİKLERİ VARDIR

Türkiye Adalet Araştırmaları Merkezi Başkanı Avukat Dr. Mehmet Sarı ise “Ceza kanunlarının hem caydırıcılık hem de ıslah edici yönleri söz konusudur. ‘Gönüllü vazgeçme’, ‘örgütü deşifre etme’ gibi hukuki müesseseler, kişilerin örgütten sıyrılmaları için önemli bir imkândır. Bu şekilde örgütten kaçıp devlete sığınan çok sayıda örgüt mensubu var” dedi.

AİLELER SAVCILIĞA BAŞVURDU! SUÇLU HDP

Diyarbakır'da HDP il başkanlık binası önünde 12 gündür oturma eylemiyapan aileler, hakaret ve tehditlere maruz kaldıklarını ve oturma eylemini sonlandırmaları konusunda rahatsız edildiklerini belirterek suç duyurusunda bulundu.

Edinilen bilgilere göre, Diyarbakır HDP il başkanlığı önünde oturma eylemine geçen aileler HDP Diyarbakır il başkanlığı hakkında suç duyurusunda bulundu. Aileler çocuklarının kaçırılması konusunda HDP’yi sorumlu tutarak şikayetçi oldu. Aileler aynı zamanda parti binası önünde hakaret ve tehditlere maruz kaldıklarını ve oturma eylemini sonlandırmaları konusunda rahatsız edildiklerini de dile getirerek sorumluların bulunarak cezalandırılmasını istedi.

YAZDIR
YORUMLAR 33
 • Musa 8 ay önce Şikayet Et
  HDP kendine verilen şansı kaybetti . Kapatılabilir . Eğitim şart
  Cevapla
 • Kamil 8 ay önce Şikayet Et
  Hdp nin terörün adam sağlama örgütü olduğunu bile bile onu kapatmamak , suçlulara adli işlem yapmamak... Devlet kimden korkuyor ? Abd ? Avrupa ?... Hdp bütün bu kaygılarınızın kat be kat üstünde bir beladır ülkemize. Hdp fetöden daha silahlı daha kötü bir örgüttür daha ne bekliyoruz ki ?
  Cevapla
 • muhammer 8 ay önce Şikayet Et
  bu partiler bdaha oncede kapatıldı işe yaramadi onun yerine devletimiz gerektihinde vekillerini içeri tıkıyor bel.başkanlarını görevden alıyor peki bu gun partiyi kapatin diyenler suçu sabit olan mensuplara ceza verdiginde onlara haksızlık yapiliyir yaygarasi kopartip onlari masum gösterme çabası içinde olan kimler yine partiyi kapatin ozaman diyenler mesele CHP,ip parti,sadet yani ikizleri aslında onlardan nemalanamalar dir.
  Cevapla
 • Umut 8 ay önce Şikayet Et
  Sen maci falcao atmis fatih hoca fenerbahce icin gibi kral kralice ve soydan akar geldi dusunuyorum ofsayt karari verilmesi lazim smac atip kazanirdik.
  Cevapla
 • Erdãl de Pãríš 8 ay önce Şikayet Et
  Kirikkale'li arkadas, hdp kapatilmamali, aksine varligini sûrdürebilme imkani verilerek zayiflatilmali (mus agri sirnak'ta hdp geriledi...dün mus sirnak vs gibi illerde terore karsi kitlesel eylemler olustu bu kürtlerin faydasina... duygusal hareket edilmez mantiginla yorumda bulun)
  Cevapla
 • istiyen 8 ay önce Şikayet Et
  Gelebilir pkk nın ne nizamiyesi nede tel örgösü nede ihası ve sihası var
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Normalleşme sürecinde bireysel araçlar trafikte kriz yaratacak
Seyahat kısıtlaması için tarih belli oldu