Tamince kararına Adalet Bakanlığı müdahale etti

Adalet Bakanlığı Fettah Tamince hakkında verilen takipsizlik kararının kaldırılması için kanun yarına bozma yoluna başvurdu.

Tamince kararına Adalet Bakanlığı müdahale etti
Tamince kararına Adalet Bakanlığı müdahale etti
GİRİŞ 18.09.2019 16:14 GÜNCELLEME 18.09.2019 16:31

Tamince hakkında FETÖ’den bugüne kadar 4 soruşturma açıldı. Bunlardan İstanbul’da olan takipsizlikle sonuçlandı. Antalya’daki iki ayrı soruşturmada da yine takipsizlik kararı verildi. Tamince hakkında açılan tek dava ise Konya 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Mahkeme Tamince’nin “FETÖ’ye yardım” suçundan beraatine karar verdi.

 

 

ANTALYA’DA TAKİPSİZLİK VERİLDİ

Antalya’daki soruşturmada verilen takipsizlik kararına emekli Hâkim Osman Kaçmaz tarafından itiraz edildi. İtirazı kabul eden Antalya 3. Sulh Ceza Hâkimliği takipsizlik kararını kaldırdı. Bu karar kesin nitelik taşıyordu. Ancak bir şekilde soruşturma savcısı karar düzeltme talebinde bulundu.

 

 

BAKANLIK KANUN YARINA BOZMA İSTEDİ

Adalet Bakanlığı’ndan Antalya’da yaşanan bu sürece dair önemli bir hamle geldi. Bakanlık Tamince hakkında verilen takipsizlik kararının kaldırılması için kanun yarına bozma yoluna başvurdu.

“İTİRAZ SONUCU VERİLEN KARAR KESİNDİ”

Ceza İşleri Genel Müdürlüğü’nce hazırlanan kanun yararına bozma talebinde Antalya’da yaşanan soruşturma süreci özetlendi. Antalya 3. Sulh Ceza Hâkimliği’nin takipsizlik kararının kaldırılmasına dair kararının kesin nitelikte olduğu vurgulanan kararda, “Bu karar olağanüstü kanun yolu ile bozulmadan, adı geçen hakimlik tarafından aynı konuda yeni bir karar verilemeyeceği gözetilmeksizin yazılı bir şekilde karar verilmesinde (takipsizlik kararının kesinleştirilmesi) isabet görülememiştir” denildi.

YARGITAY KABUL EDERSE SORUŞTURMA YENİDEN AÇILACAK

Bakanlığın bu talebi önce Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na oradan da Yargıtay’ın ilgili dairesine gidecek. Şayet daire Bakanlığın kanun yarına bozma talebini kabul ederse Antalya’da Tamince hakkında takipsizlikle sonuçlanan soruşturma yeniden açılacak.

Adalet Bakanlığı’ndan işadamı Fettah Tamince hakkında “FETÖ üyeliği” suçlamasıyla yürütülen soruşturmalar hakkında kritik bir adım geldi. Bakanlık, Tamince hakkında Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı’nca verilen takipsizlik kararının kaldırılması için kanun yararına bozma istedi. Bakanlığın bu talebi kabul edilirse Tamince hakkındaki soruşturma yeniden açılacak.

Habertürk

YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
İkaz lambaları ne anlama geliyor?
ABD'yi sallayan Trump iddiası: Üniversite sınavına başkasını soktu