Sizin de başınıza gelebilir! Yıllardır borç ödüyorlar

Bursa’da araç kiralamak için imza attıkları senetleri geri alamayan vatandaşların yıllar geçmesine rağmen icra davaları devam ediyor. Dolandırıldıkları şahsın en son başka bir şehirde aynı yöntemle bir polisi dolandırdığını ve cezaevine girdiğini söyleyen mağdurlar, yetkililerden yardım bekliyor.

Sizin de başınıza gelebilir! Yıllardır borç ödüyorlar
Sizin de başınıza gelebilir! Yıllardır borç ödüyorlar
GİRİŞ 20.09.2019 10:07 GÜNCELLEME 20.09.2019 10:14
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

İddiaya göre, Bursa’da M.Y. ve oğlu Y.C.’nin araç kiralama şirketinden yıllar önce araç kiralayan ve senet imzalayan mağdurlar, araç kiralama ücretlerini vermelerine rağmen senetlerini geri alamadı. Yıllar sonra senetlerin mahkemeye verilmesiyle icralık olan mağdurlar, şikayette bulunmalarına rağmen hiçbir sonuç alamadı. 

Bu süreçte paralarını ve arabalarını kaptıran mağdurlar yetkililerden yardım bekliyor. Dolandırıldıkları baba oğulun farklı illerde başka insanları da dolandırdığını ve en son Çorlu ilinde bir polis memurunu dolandırınca tutuklandığı söyleyen mağdurlar, icradan kurtulmak için yetkililerden yardım bekliyor.

Araç kiraladıktan 4 yıl sonra icralık olan Erkan Güner, “Araç kiralama şirketinden bir günlüğüne araç kiraladım. Aracı teslim ettiğimde normal senedimizi geri verdiler, ama trafik cezası veya karışabileceğimiz olaylara karşı sözleşmeyi geri vermediler. '2 hafta sonra gel, senedini ve sözleşmeni geri al' dediler. 2 hafta sonra senedimi almaya gittiğimde dükkanda kimse yoktu, bu şahıslar dükkanı bırakıp kaçmışlar. 

Telefonla ulaştığımızda, biz onları yırtıp attık dediler. Biz de bunlara güvenerek sorgulama yoluna gitmedik. 

4 yıl sonra 2014 yılına geldiğimizde İstanbul 33. İcra Dairesinden ödeme tebligatı geldi. Bu tebligatı araştırarak icrayı yollayan avukatı aradık. Avukat bize bu şahsın kimliğini söyledi. 

Daha sonra bu şahıstan şikayetçi oldum, ama bu işi sürekli yaptığı ve binlerce kişiyi mağdur ettiğini mahkemede öğrendim. 5 sene geçti, mahkememi kazanmak üzereyim, fakat 14 bin 40 lira ödedim ve bir o kadar da yol masrafım oldu. 

İnşallah diğer mağdurlara da bu emsal olur ve davaları kazanırlar" diye konuştu.

Dolandırıcı M.Y.’nin şimdi cezaevinde olduğunu söyleyen Güner, "Öğrenebildiğimiz kadarıyla bu şahıs Çorlu’da bir polise aynı numarayı yapmış ve tutuklanarak cezaevine gönderilmiş. Bizde 30-40 mağdur olarak sosyal medyada toplandık, ama mahkemede bize söylenen 2 bin kişiden fazla kişinin dolandırıldığı. 

Bu şahıs hem tefecilik yapıyor, hem de gayri resmi işler yapıyor. İnsanların ailelerini tehdit ediyor. Bir günlük araç kiralamak bana 14 bin 400 liraya mal oldu" ifadesinde bulundu.

"ARACIMI ELİMDEN ALDILAR ’’

Aynı olayın kendi başına da geldiğini söyleyen Orhan Erdeğer, “2011 yılında 2 günlüğüne kardeşim için araç kiraladım. Aracı sağlam teslim ettim. 120 hız limitini geçersen ceza keseriz demişlerdi. 

Bizim de acelemiz olduğu için hızlı gitmiştik ve bize ceza kesmeye çalıştılar. 2 yüz 50’şer lira para vereceksiniz dediler, parayı vermeyeceğimizi söyleyince bizim senetlerimizi vermediler. 

Daha sonra yakınlarımız senetleri almak için gittiğinde 5 yüz lira vererek senetleri geri aldı, ama sözleşme senetlerini geri alamadılar. Biz onları yırtıp attık dediler. 3 yıl sonra 2014 senesinde bana icra geldi. Aracımı haczettiler. Mahkemem devam ediyor. 

Bu adamlar dolandırıcı olmasına rağmen bizim senetlerimiz işlemde, maaşımızdan kesiliyor. Ailelerimiz tehdit ediliyor. Devletimizin bize yardımcı olmasını ve senetlerimizin düşmesini istiyoruz" dedi.

Dolandırıldıkları şahıs tarafından sürekli tehdit edildiğini söyleyen Alay, "Cezaevinden çıktığı zamanlarda bizi arayıp para istiyor. Benim 15 bin liralık senedim var, bana 3 bin lira getir, sana senedini vereyim diyor. 

Bu olay birkaç kere oldu, ama ben avukata verdiğimi söyleyerek reddettim. Yine tehdit etmeye devam etti" diye dert yandı.

 

 

YAZDIR
YORUMLAR 5
 • yeter 9 ay önce Şikayet Et
  hakkımızı savunacak bizi dolandırıcılardan kötülerden koruyacak adil bir adalet sistemi için artık çalışma vakti gelmedi mi. Hangi bankada adımıza hesap açılıyor, sahte kimlikle adımıza şirket kurulup, borçlandırılıyor muyuz. Bunları bile e devletten öğrenemiyoruz hala.
  Cevapla
 • muslu 49 9 ay önce Şikayet Et
  milletin sinir sisteniyle oynamak icinmi yargi sistemine mudehale edilmiyor anlam veremiyorum her kanadi her kolu resmen dokuluyor her sistem suclunun yaninda
  Cevapla
 • ali 9 ay önce Şikayet Et
  söz konusu bursa nın avukatları ise haklıda olsanız kazanamazsınız. siz iyisimi senetlerinizi ödeyin ve üstüne bir bardak uludağ suyu için hemde buz gibi iyi gelir.
  Cevapla
 • ramazan37 9 ay önce Şikayet Et
  Yıl olmuş 2019 insanların uğraştığı şeylere bak. Adam dolandırıcı olup senetleri işlem görmesi ayrı bir olay. Bu insanların bu senetleri ödemeye zorlanması da ayrı bi olay. Kardeşim bu adam dolandiciysa dondur bundan sonraki tahsilâtları işlemleri. Hala millete neden ödetiyorsunuz senetleri?
  Cevapla
 • EGO 9 ay önce Şikayet Et
  Bunun gibi bir de öğrencileri ingilizce eğitim vaadiyle kandıran Nazilli kökenli bir yayın firması var. Bunlar da yüzlerce öğrenciyi mağdur ettiler. Ücretsiz Deneme süresi var deyip imza aldıktan sonra bir daha iptal etmiyorlar. Üstelik sizden aldıkları evrakla icraya gidrek devlet aracılıgıyla sizi mağdur ediyorlar.
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Son dakika haberi: 11 Temmuz koronavirüs tablosu! Vaka, ölü sayısı ve son durum açıklandı
Ayasofya kararı Yunanistan'ı çıldırttı, Fransa, ABD ve İngiltere'yi şoka soktu