Londra'daki zirve sonrası açıklama! İşte alınan kararlar

Son dakika haberi: Cumhurbaşkanı Erdoğan, Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Almanya ve İngiltere başbakanlarının katılımıyla gerçekleşen Suriye konulu Dörtlü Zirve'nin ardından ortak açıklama yapıldı. İngiltere Başbakanlığından yapılan açıklamada liderlerin, Suriye, Libya ve terörle mücadele konularını esas alan verimli bir toplantı yaptıkları belirtildi.

Londra'daki zirve sonrası açıklama! İşte alınan kararlar
Londra'daki zirve sonrası açıklama! İşte alınan kararlar
GİRİŞ 04.12.2019 00:42 GÜNCELLEME 04.12.2019 00:45
Bu Habere 30 Yorum Yapılmış

İngiltere Başbakanlık Ofisi 10 Numara'dan Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Almanya Başbakanı Angela Merkel ve İngiltere Başbakanı Boris Johnson'ın katıldığı Suriye konulu Dörtlü Zirve'ye ilişkin yazılı bir açıklama yapıldı.'İLİŞKİLER DAHA DA DERİNLEŞTİRİLECEK'

Açıklamaya göre, liderler, görüşmede ülkeleri arasındaki geniş stratejik, ekonomik ve savunma ortaklıklarını ele alırken, bu ilişkilerin NATO üzerinden de olmak üzere daha da derinleştirilmesinin önemini kabul etti.  

 

 

Liderler, Suriye'de sınır ötesi de dahil olmak üzere insani erişimin sağlanması ve Suriye'nin kuzeydoğusuna yardımların ulaştırılmasının temelini Birleşmiş Milletler (BM) tarafından yapılacak bir ihtiyaç değerlendirmesinin oluşturması gerektiği konusunda mutabık kaldı.

'TÜM SALDIRILAR DURDURULACAK'

Mültecilerin güvenli, gönüllü ve sürdürülebilir bir şekilde geri dönüşlerinin koşullarını oluşturmak için çalışacaklarını ve terörün her türlüsüne karşı mücadelenin devam etmesi gerektiğini söyleyen liderler ayrıca, İdlib dahil Suriye'deki sivillere yönelik tüm saldırıların durdurulması gerektiği konusunda anlaştı.

 

Anayasa Komitesi sürecine desteklerini yineleyen liderler, Suriye'de acil bir ateşkesin sağlanması ve ülkede siyasi çözüme ulaşılması çağrısı yapılan 2254 No'lu BM kararının önemine vurgu yaptı.

LİBYA KARARI

Dörtlü Zirve'ye katılan liderler, Libya'da siyasi sürecin ilerletilmesi konusundaki desteklerini de yineleyerek, bu formattaki toplantıların yapılması gerektiği konusunda anlaştı.

ETİKETLER
ingiltere
YAZDIR
YORUMLAR 30
 • can 8 ay önce Şikayet Et
  rusya amerika yanyana suriyede amerika geri çekiliyor suriyede rusya yerini dolduruyor olmadı amerika geri dönüp suriyede petrol bölgesinde devriye geziyor bu nasıl nato varşova paktı nato teröristlere başta amerika yardım ediyor maşa kullanıyorlar danışıklı dövüş amerika rusya petrol payları peşindeler kim nitsin suriyeli ölmüş denizlerde boğulmuş insanlık nerde kaldı batı insanlık demokrasi insan hakları bizde diyordu suriyede 9 yıldır göremedik gelin suriyede ateş kes secim yap üç ayda suriye durulur ama kim silah satacak insanlar ölecek yani bu nasıl dünya düzeni yarabbi
  Cevapla
 • Adsız Atlı 8 ay önce Şikayet Et
  Kısaca havanda su dövülmüş. İyisim biz Libya'da askeri üs açmak için acele adelim. Gerisi kuru gürültü.
  Cevapla
 • erdi 8 ay önce Şikayet Et
  sırada libya var demek
  Cevapla
 • kime diyorum? 8 ay önce Şikayet Et
  ya güvenli bölge?
  Cevapla
 • Vatandaş 8 ay önce Şikayet Et
  Türkiye iyi taktik uyguluyor onun dışında bu konuşulanların hepsi hikaye...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
12 Ağustos gazete manşetleri
Türkiye'den Yunanistan resti!