Sokak ortasında skandal görüntüler

Adana'nın Seyhan ilçesinde, 8-10 yaşlarındaki bisikletli çocukların, çakmak gazı koklayarak, ara sokaklarda dolaştığı görüldü. Çevredekilerin tepki gösterip, yaptıklarının yanlış olduğunu söylediği çocuklar, çakmak gazını marketlerden aldıklarını belirtti.

GİRİŞ 20.12.2019 10:30 GÜNCELLEME 20.12.2019 15:58
Bu Habere 17 Yorum Yapılmış

Olay, Ziyapaşa Bulvarı'na bağlanan ara sokakta meydana geldi. Yaşları 8 ile 10 arasında değişen çocukların çakmak gazı koklayarak, bisikletle ara sokaklarda dolaştığını görenler, tepki gösterdi. 

Çevredekilerin, yaptıklarının yanlış olduğunu dile getirdiği çocuklar, çakmak gazını marketlerden aldıklarını söyledi.

Uyarıları dikkate almayan çocuklar, çakmak gazı koklarken, bisikletle ara sokaklarda gözden kayboldu. AİLELERE UYARI

Dr. Ekrem Tok Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi Çocuk ve Ergen Psikiyatri Polikliniği'nde görevli psikolog Gürdal Görhan, çakmak gazı bağımlılığının son dönemde 10-15 yaş aralığında sıkça görüldüğünü dile getirdi.

Çakmak gazının ölüme varan sağlık sorunlarına neden olabileceğini dile getiren Görhan, bu ürüne ulaşmanın kolay olması nedeniyle bağımlı sayısının arttığını kaydetti. 

Ailelere uyarılarda bulunan Gürdal Görhan, "Çakmak gazı kullanan çocuklarda ciddi davranış değişikliği oluyor. Aşırı öfke, kızgınlık, coşku olabiliyor.

Ders başarılarında düşme, arkadaş ve aile ilişkilerinde bozulma olabiliyor. Aileler çocukların her değişiminde dikkatli olsunlar. Ailede problemler, boşanmış anne- babalar veya babanın kaybı gibi durumlar da risk faktörü.

Ailenin dikkatli olması ve çocukla ilgilenmesiyle önlenebilecek bir şey. Aile dikkatliyse aile içi ilişkiler sağlıklıysa bu riskin daha az olduğunu biliyoruz" dedi.

'18 YAŞINDAN KÜÇÜKLERE SATMIYORUZ'

Ziyapaşa Bulvarı'nda market işleten Emrah Şen ise çakmak gazı satan esnafın dikkatli olması gerektiğine vurgu yaparak, "Biz bu ürünleri göz önünde değil arka raflarda, çocukların ulaşamayacağı yerlerde tutuyoruz.

18 yaşından küçüklere satmıyoruz, bunun bilincindeyiz. Uzun zamandır bu gaz olayını ciddiye alıyoruz, bu konunun üstüne titriyoruz.

Bazen geliyorlar, kaçamak cevaplar verdikleri zaman anlıyoruz ne için istediklerini. Büyükleriyle gelmesini söylüyoruz" diye konuştu.

 

 

ETİKETLER
Adana
YAZDIR
YORUMLAR 17
 • zafer gülten 2 yıl önce Şikayet Et
  gençlerimiz için bir vahim teklike daha var---eşcinsellik,yani gay olmak--internet You Tube de gezinirken gözüme çarptı,şaştım kaldım...14-19 yaş Türk gençleri siteler kurmuş,eşcinsel ve gay olduklarını ilan ediyor..kimi yaptığı makyajları gösteriyor,kimi eşcinsellik anılarını,bebraber olduğu ilişkileri anlatıyor...tam bir rezilik...devlet diğer gençlere kötü örnek olmaması için bu pramları yasaklayıp,bu tür prağram yapanları uyarıp cezalandırmalı.
  Cevapla
 • zafer gülten 2 yıl önce Şikayet Et
  devletimizin gençlerin sorunlarına el atması lazım....gençler için uyuşturucudan daha tehlikeli birşey daha var---eşcinsellik,gaylık--internet --You Tube de gezerken gözüme çarptı baktım,aman ki aman 14-19 yaşlarında Türk gençleri kendilerine site kurmuş...biz gayız,eşcinseliz ...diye haykırıyor,kimi makyaj yapıyor,kimi nasıl erkeklerle birlikte olduğunu anlatıyor. devletimizin derhal bu tür pragramlara yasak getirip,bu eşcinsel gençlerin diğer gençlere kötü örnek olması önlenmelidir.bu kişilerin yaptığı pragramlar yasaklanıp yayından kaldırılmalıdır.
  Cevapla
 • enişte 2 yıl önce Şikayet Et
  1 haftadır çakmağa gaz alacam bulamıyorum. olaya bak yaa.
  Cevapla
 • Reisci 2 yıl önce Şikayet Et
  Ah bu aileler bugun sahip cikmassan çıkacak biri çıkar. yarinda basini döversin
  Cevapla
 • murobeko 2 yıl önce Şikayet Et
  14 yaşında yiğenim öldü . o çakmak gazından
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
 Bitcoin'de düşüş hızlandı! Piyasa tepetaklak oldu: Paralar buhar olup uçtu
Doları düşürecek sürpriz hamle! İslam Memiş, Bakan Nebati ile görüşmüştü, duyurdu