Sarıkamış şehitleri unutulmadı

Sarıkamış Destanın 105. Yıl dönümü münasebetiyle yurdun birçok yerinde anma programları düzenlendi. Tokat Onbeşli Torunları Derneği üyeleri, Sarıkamış şehitleri anısına Taksim Meydanı'nda nöbet tutarken, Gebzeliler ellerinde bayrak ve meşalelerle eski çarşıdan Gebze Kültür Merkezine yürüdü.

GİRİŞ 22.12.2019 15:37 GÜNCELLEME 22.12.2019 15:50
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

Sarıkamış Harekatı'nın 105. yılı nedeniyle o dönemin asker üniformalarını giyen dernek üyeleri, Türk bayrağıyla Taksim Meydanı'na geldi.

 

 

Dernek üyeleri, Sarıkamış Şehitleri anısına Cumhuriyet Anıtı'nda iki saat nöbet tuttu. Vatandaşlar ve turistler de nöbet tutanlarla hatıra fotoğrafı çektirdi.

 

 

Tokat Onbeşli Torunları Derneği Başkanı Saffet Gümüş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 105 yıl önce dedelerinin kar, kış ve soğuk demeden, vatan savunması için savaşa gittiklerini, pek çoğunun gözlerini kırpmadan şehit olduğunu hatırlattı.

Çanakkale Savaşı'nda yer alan dedesinin gazilik beratını gösteren Gümüş, "Bu vatan ve topraklar için Çanakkale'de, Sarıkamış'ta Türkiye'nin dört bir yanında şehitlerimiz var. Şehit olmazsa vatan, vatan ve bayrak olmaz ve onlar olmasaydı biz olmazdık. Tokat Onbeşli Torunları Derneği olarak, gazi torunlarıyız ve şehitlerimizi anmak için burada 2 saat nöbet tutacağız." diye konuştu.

Gümüş, tek Türkiye ve bayrak olduğunu belirterek, vatanın kıymet bilinmesi gereken en değerli hazine olduğunu söyledi. Gümüş, şunları kaydetti:

"Türkiye'mizin başında da Recep Tayyip Erdoğan gibi bir lider ve PKK'nın başına balyoz gibi inen bir İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu var. Allah ikisinden de razı olsun çünkü bölgenin, vatanın bölünmemesi ve bayrağın inmemesi için çalışıyorlar. Biz de şu anki gençliğe Çanakkale ruhunu vermek ve Sarıkamış şehitlerimizin ruhunu bir nebze dahi olsa şad edebilmek ve farkındalık oluşturabilmek için buradayız. Tek vatan, tek devlet ve tek bayrak diyorum. Vatanımız kolay değil çok zor kazanıldı. Şehitlerimizi unutmamamız gerekiyor."

GEBZE'DE BAYRAK VE MEŞALELİ ANMA

Sarıkamış Destanın 105. Yıl dönümü münasebetiyle düzenlenen anma programında Gebzeliler ellerinde bayrak ve meşalelerle eski çarşıdan Gebze Kültür Merkezine yürüdü.
Gebze Belediyesi ev sahipliğinde gerçekleşen anma programı daha sonra Gebze kültür Merkezinde devam etti. Sarıkamış Şehitlerini anma programına Kocaeli büyükşehir Belediye Başkan Vekili Yaşar Çakmak Gebze Belediye Başkan Vekili Selamet Güner, AK Parti Gebze İlçe Başkanı İrfan Ayar, Gebze Ticaret Odası Başkanı Nail Çiler, Gebze Milli Eğitim Müdürü Şener Doğan, Beyaz umut Derneği Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz Sarıkamış Platformu Başkan Yardımcısı Oktay Yavlal, belediye meclis üyeleri, STK Temsilcileri ve çok sayıda Gebzeli katıldı. Program Kur’an-ı Kerim Tilaveti, saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başladı.

Gebze Belediye Başkan Vekili Selamet Güner yaptığı selamlama konuşmasına şehir dışında bulunduğu için programa katılamayan Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz’ün selamlarını iletti. Güner, “ Sarıkamış Destanı her bir karışı kanla canla kazanılmış bu mukaddes vatanı müdafaa etmek için nedenli zorlukları göze alabileceğinin en müstesna ispatıdır” dedi.

ETİKETLER
Kars
YAZDIR
YORUMLAR 6
 • Manisalı 1 yıl önce Şikayet Et
  Bin yıl gecsede ne sarıkamış tan önce ve sonra hiç bir zaman şehitlerimizi unutmayacağız.
  Cevapla
 • Ali Hakyemezptpgp 1 yıl önce Şikayet Et
  Ne büyük acı donarak ölmek Allah tüm şehitlerimize rahmet eylesin
  Cevapla
 • Yunus Çolak 1 yıl önce Şikayet Et
  Allah hepsine rahmet eylesin.
  Cevapla
 • 1462 1 yıl önce Şikayet Et
  Rusa karsı savasırkeb ikmal yollarımuza saldıran eemeni ve dersimli cetelere delanet olsun.. Yıllarca yazlık elbise dediler kandırdı chg insanları. İki büyük amcam bu hainler yüzünden şehit oldu.....
  Cevapla
 • vatan 1 yıl önce Şikayet Et
  Rabbim tüm şehitlerimizin makamını cennet eylesin. Sevenlerine sabri cemil ihsan eylesin.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
20 bin konutluk deprem dönüşümü
Trump hızlı döndü