AB'den ilk hamle geldi: Göçmenler için kritik tarih

Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel, AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell ile Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun 18 Mart Mutabakatı'na ilişkin çalışma yürüteceklerini bildirdi.

GİRİŞ 10.03.2020 04:38 GÜNCELLEME 10.03.2020 04:55
Bu Habere 42 Yorum Yapılmış

Michel ve AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte düzenledikleri Türkiye-AB Liderler Toplantısı'nın ardından basına açıklamalarda bulundu.

 

 

Michel, Türkiye ve AB arasında imzalanan 18 Mart Mutabakatı'nı ve diğer konuları Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüştüklerini belirterek, bu görüşmeyi Türkiye ile kısa, orta ve uzun vadede daha güçlü bir siyasi diyaloğa sahip olmak için ilk adım olarak gördüklerini bildirdi.

 

 

"Borrell ile Çavuşoğlu, 18 Mart Mutabakatı'na ilişkin çalışma yürütecekler." diyen Michel, her iki tarafın da gelecek günlerde bir heyet eşliğinde çalışmalara başlayacağını söyledi.

Michel, bu çalışmanın, tarafların 18 Mart Mutabakatı'nı aynı şekilde yorumlaması hedefini taşıdığını kaydederek, üye devletleri de Türkiye ile yürütülen bu üst düzey siyasi görüşmelere ilişkin bilgilendireceklerini belirtti.

''YUNANİSTAN'IN SINIRINDAKİ DURUMU ÇÖZMEK İÇİN İLETİŞİM GEREK''

Öte yandan Türkiye ile diyalog kanallarının açık olmasının önemli olduğunu vurgulayan AB Komisyonu Başkanı von der Leyen, Yunanistan sınırındaki durumu çözmek için iletişimin ön koşul olduğunu söyledi. 

Von der Leyen, "Göçmenlerin yardıma ihtiyacı var, Yunanistan'ın yardıma ihtiyacı var ama Türkiye'nin de yardıma ihtiyacı var." dedi.

Türkiye ile ileriye dönük bir yol çizilmesi gerektiğini belirten von der Leyen, tarafların "açık, yapıcı ve samimi" bir görüşme gerçekleştirdiğini kaydetti.

''18 MART MUTABAKATININ EKSİK KISIMLARINI GÖRÜŞTÜK''

Von der Leyen, "Görüşmelerimiz hem AB hem de Türkiye'nin çıkarlarının nasıl korunacağına ilişkin bir yol haritası oluşturmaya odaklandı." açıklamasında bulundu.

Bugünkü toplantının iyi bir başlangıç olduğunu ifade eden von der Leyen, Türkiye ile AB arasındaki 18 Mart göçmen mutabakatının hala geçerliliğini koruduğunu belirterek, "18 Mart Mutabakatı'nın eksik kalan kısımlarını nasıl tamamlayacağımızı görüştük." diye konuştu.

Taraflar arasında bazı görüş ayrılıklarının bulunduğuna dikkati çeken von der Leyen, tüm mutabakatın gözden geçirileceğini duyurdu.

AVRUPA'NIN SINIRLARI KORUNMALI, İNSAN HAKLARINA SAYGI DUYULMALI

AA muhabirinin, "Geçen hafta Türkiye-Yunanistan sınırında Yunan güvenlik güçlerine ve hükümete Avrupa'nın kalkanı olduğu için teşekkür ettiniz. Yunanistan'dan gelen korkunç haberler sığınmacılara karşı gaz bombası ve plastik mermi kullanıldığını ortaya koyuyor. AB ise Yunanistan'ın uluslararası hukuk ve AB hukukunu ihlal etmesini görmezden geliyor. Bu tutumu nasıl açıklıyorsunuz?" sorusunu yanıtlayan von der Leyen, "Aşırı güç kullanımının hiçbir türü kabul edilemez. Tüm müdahaleler orantılı olmalıdır." dedi.

AB Komisyonu Başkanı von der Leyen, "Ancak iki husus bir arada yürütülmeli. Hem AB'nin sınırları korunmalı hem de temel insan haklarına saygı duyulmalı." ifadesini kullandı.

KAYNAK: AA
ETİKETLER
mülteci
YAZDIR
YORUMLAR 42
 • Yildiz 1 yıl önce Şikayet Et
  Hani nerde avrupanin demokrasisi insan haklari? Dahada Turkiyeyi beyenmiyorsunuz her konuda ustun goruyor AB , yunanistanin sinirda yaptiklari esedden ne farklari var bu durumda?
  Cevapla
 • Avrupalı 1 yıl önce Şikayet Et
  18 Mart Mutabakatinda Yunan adalarina gitmek isteyen kacak göcmenlerin engellenmesi öngörülmüs, yani ada olmayan Yunanistana karayolundan gitmek isteyenler icin herhangi bir yükümlülük almamisiz.
  Cevapla
 • Tugrul 1 yıl önce Şikayet Et
  Avrupa yüzümüze gülüyo,sırıtıyo,kağıtlar çıkarıp anlaşmalar imzalıyo,bizi oyalamaya çalışıyo.Alttan alttan Yunan'a gaz vererek, göçmenlere zehirli gaz veriyo,ortaçağ zihniyetiyle yüzlerine kaynar su döküyo,adam öldürüyo,hertürlü işkenceye göz yumuyo. Ondan sonrada utanmadan demokrasiden,insan haklarından bize Avrupa müktesebatından bahsediyo. Gülermiii....sin ağlarmısın.
  Cevapla
 • Halil 1 yıl önce Şikayet Et
  Bu Avrupalı barbar sahtekarlara güvenmeyin!Bunların ne sözüne ne de imzasına güvenilir.Bunlar;Barbar,sahtekar ve üçkağıtçıdır.AVRUPA HARAMİLER TOPLULUĞU!
  Cevapla
 • Mert 1 yıl önce Şikayet Et
  Bla bla bla....
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Karadeniz'de restleşme! ABD-Rusya gerilimi tırmanıyor
Bakan Koca haritayı paylaştı İşte il il son durum