Sağlık Bakanlığı'nın koronavirüse karşı aldığı önlemler vatandaştan tam not aldı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve tüm Sağlık Bakanlığı çalışanlarının yoğun çabalarıyla ilk günden itibaren tüm dünyada örnek ülke olarak gösterilen Türkiye, koronavirüs salgınına karşı alınan önlemler dolayısıyla krizi en az hisseden ülkelerden biri konumunda. Yapılan araştırmaya göre vatandaşların büyük çoğunluğu Fahrettin Koca'nın virüsle mücadelesini tam not verdi.

GİRİŞ 18.03.2020 03:49 GÜNCELLEME 18.03.2020 08:19
Bu Habere 44 Yorum Yapılmış

Araştırma şirketi Areda Survey 13-16 Mart tarihleri arasında Koronavirüs Algı Araştırması gerçekleştirdi. Çalışmaya Türkiye genelinde 1064 kişi katıldı. Vatandaşlara, koronavirüse karşı alınan önlemlerden sürecin işleyişine kadar bir çok soru soruldu. Katılımcıların yüzde 73,1’i Sağlık Bakanlığı’nın salgın ile ilgili süreç yönetimini başarılı bulduğunu söyledi.

 

 

Ankette, “Sizce korona salgını önlenebilecek midir?” sorusuna vatandaşların yüzde 84,9’u ‘Evet’ dedi. “Çin’de ortaya çıkan koronavirüsüne karşı Türkiye’nin gerekli önlemleri aldığını düşünüyor musunuz?” sorusuna ise katılımcıların yüzde 64,4’ü ‘Evet’ cevabını verdi. Tüm alınan önlemlere rağmen katılımcıların yüzde 69,8’inin “Size veya yakınlarınıza koronavirüsün bulaşmasından endişeleniyor musunuz?” sorusuna ‘Evet’ demesi dikkat çekti. “Koronavirüsten korunmak için herhangi bir ‘önleyici bir tedbir/tedavi yöntemi’ denediniz mi?” sorusuna vatandaşların yüzde 48’i ‘Evet’ yanıtını verdi.

BAKANIN TUTUMU DOĞRU

 

 

Türkiye’nin sağlık faaliyetlee ilgili vatandaşlara yöneltilen “Sağlık Bakanlığı’nın, koronavirüs salgını ile ilgili süreç yönetimini başarılı buluyor musunuz?” sorusuna yüzde 73,1 ‘Evet’, yüzde 26,9 ‘Hayır’ cevabını verdi. “Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Türkiye’de ilk koronavirüs vakasını açıklamasında, vakanın yaşandığı şehri açıklamamasını nasıl buluyorsunuz?” vatandaşlar yüzde 57,1 ‘Doğru buluyorum’, yüzde 42,9 ‘Yanlış buluyorum’ şeklinde yanıtladı. “Televizyonda koronavirüsle ilgili açıklama yapan uzmanların açıklamalarına güveniyor musunuz?” sorusuna ise katılımcıların yüzde 58,0’ı ‘Evet’, yüzde 42,0’ı ‘Hayır’ cevabı verdi.

FIRSATÇI CEZALANDIRILSIN

Kriz döneminde beliren fırsatçılarla ilgili yöneltilen, “Türkiye’de de görülen koronavirüs vakasından sonra el dezenfektanı ve kolonya vb. gibi tüketim mamüllerinin fiyatlarını artırarak fırsatçılık yapanlara karşı Ticaret Bakanlığının ‘Alo 175 Tüketici Danışma Hattı’ ve ‘Haksız Fiyat Artışı Şikayet Bildirimi Mobil Uygulamasını hayata geçirilmesini nasıl buluyorsunuz?” sorusuna katılımcıların yüzde 78,5’i “Cezalar arttırılmalı, yerinde bir karar olmuş” cevabını verirken yüzde 21,5’lik kesim ise “Bir değişiklik olacağını sanmıyorum” dedi.

İLK ANDA ÖNLEM ALINDI

“Türkiye’de ilk koronavirüs vakası yaşandıktan sonra ne gibi önlemler aldınız?” sorusuna katılımcıların, yüzde 35,6’sı “Sağlık Bakanlığı’nın ilan ettiği 14 kuralı uygulamaya başladım”, yüzde 22,4’ü “Hiçbir önlem almadım”, yüzde 19,4 “El dezenfektanı aldım, kullanmaya başladım”, yüzde 18,7’si “Kolanya aldım, kullanmaya başladım”, yüzde 2,0’ı “Eldiven ve maske aldım, kullanmaya başladım” ve yüzde 1,9’u “Gıda stoğu yaptım” şeklinde cevap verdi.

TATİL KARARI DOĞRU

Ankette katılımcılar, “Türkiye’de koronavirüs vakası yaşandıktan sonra okulların tatil edilmesini doğru buluyor musunuz?” sorusuna yüzde 92,8 oranında ‘Evet’, yüzde 7,2’lik oranda ‘Hayır’ dedi. Vatandaşlara yöneltilen “Futbol maçlarının seyircisiz oynanmasını doğru buluyor musunuz?”sorusuna ise katılımcıların yüzde 92,5’i “Seyircisiz oynansın, doğru buluyorum” derken 7,5’inin “Seyircili oynanmalı, yanlış buluyorum” cevabı dikkat çekti.

GÜVEN HER HAMLEDE ARTTI

Araştırma, virüsün tespit edildiği ocak ayından beri Sağlık Bakanlığı’na olan güvenin arttığını ortaya koydu. “Sizce korona salgını önlenebilecek midir?” sorusuna ‘Evet’ diyen katılımcıların oranı ocakta yüzde 82,2, şubatta yüzde 81 ve martta ise yüzde 84,9 oldu. “Koronavirüse karşı Türkiye’nin gerekli önlemleri aldığını düşünüyor musunuz?” sorusuna ‘Evet’ yanıtını veren katılımcıların oranı ocakta 59,8, şubatta 64,1 olurken, martta ise 69,8’e yükseldi.

“Size veya yakınlarınıza koronavirüsünün bulaşmasından endişeleniyor musunuz?” sorusuna ‘Evet’ diyenlerin oranı ise ocak ayında 46’dan, şubatta 53,2’e, martta ise 64,4’e yükseldi. “Koronavirüsten korunmak için herhangi bir ‘önleyici bir tedbir/tedavi yöntemi’ denediniz mi?” sorusunu ise ‘Evet’ şeklinde yanıtlayan vatandaşların oranı ocakta yüzde 4,6 iken şubatta yüzde 10,3 ve mart ayında ise yüzde 48 olarak gerçekleşti.

KORONAVİRÜSTE İLK ÖLÜM

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Kovid-19 teşhisi konulan hastalardan birisinin hayatını kaybettiğini açıkladı. Koca, virüsün 89 yaşındaki erkek hastaya Çin ile teması bulunan bir çalışanından bulaştığını söyledi. Koca şöyle devam etti: Bugün yapılan testlerde pozitif sonuç 51 kişidir. Toplam hasta sayımız 98 olmuştur. Pozitif sonuçların büyük kısmı iyileşmeyle sonuçlanıyor. Bunun için gerekli destek tedavisini veriyoruz. Herkesi tedbirlere harfiyen uymaya davet ediyorum. Hayatımızı bu şartlara göre düzenleyelim 1,5-2 ay direnelim.

KAYNAK: YENİ ŞAFAK
ETİKETLER
koronatürkiye
YAZDIR
YORUMLAR 44
 • hsem 1 yıl önce Şikayet Et
  Allah devletimize, hükümetimiz, milletimize zeval vermesin inşallah.elinden gelenin en iyisini yaptılar ve yapmaktalar.haaa o %26 kesimede hiç şaşırmadım hiç bir şeyden memnun olmayan CHP ve HDP olabilirimi acaba diyorum.haa bir de Avrupa'dan gelen kişi ve sanatçı bozuntularina gerekli işlemler ayrım yapilmadan yapılsın derdimiz o...
  Cevapla
 • Leyla 1 yıl önce Şikayet Et
  Bakan bey ve tüm sağlık ekibimize özverili çalışmalarından dolayı teşekkür ederiz.Tüm sağlıkçılarımıza , bu zorlu mücadelede kolaylıklar ve sağlık dileriz.
  Cevapla
 • tanju 1 yıl önce Şikayet Et
  Sayın bakanım senden Allah razı olsun.
  Cevapla
 • Gökhan A. 1 yıl önce Şikayet Et
  Her Açıklamasında Gözlerinden Akan Yorgunluğa Dikkat Ediyorum Özellikle Rabb'im Devletimizin ve Milletimizin Yardımcısı Olsun. Birçok Ülkenin Aldığı Önlemler İle Devletimizin Aldığı Önlemleri Kıyaslıyorum Arada Ciddi Bir Uçurum Var Bizde Önlemler Yolcular Uçağa Binerken, Hatta Binmeden Uçakların Dezenfektesiyle Başlıyor Diğer Ülkeler Bırakın Dezenfekte Etmeyi Enfekte Olanların Bile Şiddetli Sonucu Olmadıkça Farkına Varmıyorlar. Devlet Büyüklerimizin Bu Konudaki Çalışmalarını Çok Başarılı Buluyorum Fakat Halk Olarak Aynı Tutum İçerisinde Olduğumuzu Söyleyemiyorum Ne Yazık ki. Birazcık Uzmanların ve Yetkililerin Sözlerini Dikkate Alsak Kolay Bir Şekilde Atlatacağımızı Düşünüyorum.
  Cevapla
 • kiraz 1 yıl önce Şikayet Et
  Yüzde 26.9 Bakanın tutumundan memnun değillermiş bunlar chp ve hdp lilerdir bunlara ne yaparsan yap yaranamazsın kör gerici bir ideolojiye saplanıp kalmışlardır
  Cevapla
 • .... 1 yıl önce Şikayet Et
  Başka ne yapabilirdi acaba! Erdoğan’ı sert diye beğenmiyorlardı. Narsistler
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
3 milyar dolarlık kapı açılıyor! Ambargo kaldırıldı
Son Osmanlı'yı sahte torunla kaçırmışlar - 22 Ocak Cumartesi Gazete manşetleri