İstanbul Valiliği'nden gözaltı açıklaması!

İstanbul Valiliği'nden yapılan açıklamada gözaltına alınan DİSK üyelerinin ifadelerinin alındıktan sonra serbest bırakıldıkları açıklandı.

GİRİŞ 01.05.2020 14:08 GÜNCELLEME 01.05.2020 14:19
Bu Habere 9 Yorum Yapılmış

Aralarında DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu'nun da bulunduğu DİSK üyesi bir grup gözaltına alınmıştı. İstanbul Valiliği'nden yapılan açıklamada gözaltına alınanların ifadelerinin alınmasının ardından serbest bırakıldıkları açıklandı.

 

 

Valilikten yapılan açıklamada,"1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü nedeniyle Taksim Cumhuriyet Anıtı'na çelenk bırakmak üzere Valiliğimize 9 başvuru yapılmıştır. Konfederasyonlar ve Sendikalar tarafından yapılan başvurular Valiliğimizce değerlendirilerek, sosyal mesafe kuralına uymak kaydıyla tamamına izin verilmiş ve bu izninin kapsamı önceden kendilerine bildirilmiştir. Bazı sivil toplum kuruluşları, sendikalar ve konfederasyonlar tarafından 30 Nisan 2020 tarihinde Kazancı Yokuşu'na bu kapsamda çiçek bırakılmıştır. Taksim Cumhuriyet Anıtı'na çelenk bırakma talebiyle başvuru yapan Birleşik Kamu-İş, Enerji-Sen., Hak-İş, Hak-Sen, Nakliyat-İş, Sahim-Sen, Sime-Sen. ve Türk-İş, önceden kararlaştırılan şekilde bugün faaliyetlerini gerçekleştirmişlerdir." denildi.

Açıklamanın devamında, "Ancak; Disk Genel Merkez Binasındaki sendika yetkilileri tarafından, çelenk bırakmak için toplu olarak Taksim Meydanı'na yürümek istedikleri bildirilmiştir. Talepte bulunanlara; Covid-19 Salgınıyla mücadele kapsamında sokağa çıkma yasağı olduğu, yapılmak istenen yürüyüşün sosyal mesafenin korunmasıyla ilgili kurallara uygun olmadığı, diğer sendikaların yaptığı gibi kendi özel araçlarıyla gidebilecekleri, eğer ihtiyaç duyuluyorsa temin edilen aracı da kullanabilecekleri izah edilmiştir. Bütün bunlara rağmen; Taksim Meydanı'na yürümekte ısrar ederek, yapılan yasal uyarıları kabul etmeyen ve görevli polis memurlarına mukavemette bulunan gruba Cumhuriyet Savcılığı talimatı ile gözaltı işlemi yapılmıştır. Gözaltı işlemi yapılanlar, ifadeleri alındıktan sonra Cumhuriyet Savcılığı tarafından serbest bırakılmıştır." ifadeleri yer aldı.

 

 

ETİKETLER
istanbul valiliği
YAZDIR
YORUMLAR 9
 • Abdurrahman 3 ay önce Şikayet Et
  Bunlar halk düşmanı,her fırsatta ülkeyi karıştırabilir miyiz diye uğraşıyorlar,maket üzüm yemek değil,bağcıyı dövmek.
  Cevapla
 • dürüst 3 ay önce Şikayet Et
  bu alçaklar niye serbest bırakıldı millet eve hapsedildi tedbir için bu alçaklar aşağılıklar kutlama yapacak nerde adalet bunların işi gücü ortalığı karıştırmak
  Cevapla
 • * L A Z * 3 ay önce Şikayet Et
  Sonra bekleki terör bitsin, bunlara en üst limitten para cezası kesip birde kamu düzenini bozmaktan içeri atacalsın başka türlü bunlar uslanmaz.
  Cevapla
 • Ali 3 ay önce Şikayet Et
  Yasal uyarılara herkes gibi onlar da uymalıdır.
  Cevapla
 • Ahmet 3 ay önce Şikayet Et
  Hani para cezası vatandaş çıkınca 3 150 TL ceza sendika izinsiz çıkınca salıverme olmadı sayın valim
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Mensah transferinde mutlu son! Anlaşma sağlandı
İDO feribotu, Marmara Denizi'nde yardım isteyen tekneyi kurtardı!