Gelmeyin çağrısı karşılık buldu, Gümüşhane sokakları boş kaldı

Gümüşhane'de, Vali Kamuran Taşbilek'in, koronavirüs salgını tedbirleri kapsamında ‘İlimize gelmeyiniz’ çağrısı, il dışında yaşayan Gümüşhanelilerde karşılık buldu. Bu aylarda nüfusu katlanan kente, il dışından gelen olmayınca cadde ve sokaklar boş kaldı.

Gelmeyin çağrısı karşılık buldu, Gümüşhane sokakları boş kaldı
Gelmeyin çağrısı karşılık buldu, Gümüşhane sokakları boş kaldı
GİRİŞ 14.05.2020 12:42 GÜNCELLEME 14.05.2020 12:42
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Koronavirüs tedbirleri kapsamında tedbirleri en üst seviyede tutan illerden biri olan Gümüşhane'de kısıtlamalara, çağrılara uyuluyor.

Gümüşhane Valisi Kamuran Taşbilek, il dışında yaşayan Gümüşhanelilere seslenerek, "Lütfen olağanüstü durumlar dışında bu süreçte ilimizi ziyaret etmeyiniz, ilimize gelmeyiniz. Olduğunuz yerde kalmanız hem kendi sağlığınız hem buradaki akraba, yakınlarınız ve hemşerilerinizin sağlığı açısından çok önemlidir" çağrısında bulunmuştu.

ÇAĞRI KARŞILIK BULDU

Vali Taşbilek’in çağrısı il dışında yaşayan Gümüşhanelilerde karşılık buldu. Bu aylarda nüfusu katlanan kente, il dışından gelen olmayınca cadde ve sokaklar boş kaldı. Kente gelen olmayınca şehrin giriş noktalarında araç kuyrukları da oluşmuyor. Sokağa zorunlu hallerde çıkan az sayıda kişiler de maske takmanın yanı sıra, sosyal mesafe kurallarına uyuyor. Kentin en işlek yeri olan semt pazarları da sakin günlerini yaşıyor. Belediye zabıta ekipleri, pazar alışverişi için gelenleri sosyal mesafe için uyarıyor.

‘TEDBİRLERE UYMAYA ÇALIŞIYORUZ’

Semt pazarına alışverişe gelen Mustafa Özkan, Gümüşhane’de tedbirlere uyulduğunu belirterek “Maskesiz sokağa çıkmıyoruz. Kapalı ortamlarda, manav ve market gibi ortamlarda maskesiz bulunmuyoruz. Alışveriş yaparken eldivensiz meyve ve sebzelere dokunmuyoruz. Tedbirlere elimizden geldiği kadar uymaya çalışıyoruz. Büyük şehirlerden küçük şehirlere akın olabileceğinden korkuyorum. Bu durum da küçük şehirlerde hastalığın artmasına neden olabilir. Zorunlu olmadıkça küçük şehirlere gelmemeleri daha iyi olacaktır” diye konuştu.

‘VALİNİN AÇIKLAMASINA KATILIYORUZ’

Zerrin Dabağ da, Gümüşhane’de koronavirüsle mücadelenin genel olarak iyi durumda olduğunun belirterek “Pazarın kurulduğu günlerin haricinde de tedbirlere uyulur, çok fazla bir kalabalık olmuyor. Halk olarak çok memnunuz. Bu günlerde kente gelinmemesi daha iyi. Valimizin yaptığı açıklamaya katılıyorum. Şehirde şuan da tatil için gelen vatandaşlar yok, öğrencide yok şehre gelinmemesi daha iyi çünkü düzen oluşturulmuş. Şehrimizde vaka yok. Hastalık da temas yoluyla oluştuğu için şehre gelenlerin sayısının artması ikinci bir dalganın oluşabileceğini riskini taşıyor” ifadelerini kullandı.Ekrem Yağlıdere ise “Ülke genelinde tedbirler mükemmel çok büyük bir sıkıntı yok. Sağlık Bakanlığımız bu konuda aktif bir şekilde çalışıyor. Sorun şu ki halk olarak önerilere çok iyi uymuyoruz. Tüm tedbirlere uymalıyız. Yaz sezonunda, en azından Kurban Bayramı’na kadar büyük şehirlerden insanların Anadolu’ya gelmemeleri çok yerinde olur. Geldiklerinde virüsün tekrar yayılma hızının artabileceğini tahmin ediyorum. Bugüne kadar alınan önlemlerin sonuçsuz kalacağını düşünüyorum. Vali beyin açıklaması gayet yerinde. Çünkü yaz döneminde büyük şehirlerden Gümüşhane gibi küçük şehirlere göçler önlenmezse aynı sorunlar yaşanacaktır. Bu nedenle zorunlu olmadıkça şehirlerarası yolculuk yapılmaması gerekiyor” dedi
 

KAYNAK: DHA
ETİKETLER
yasak salgın
YAZDIR
YORUMLAR 3
 • Tuncay çelik 2 ay önce Şikayet Et
  Büyükşehirlerden çıkış yasağını kalksın sonrasında bu haberi bir daha değerlendiririz.Yaşlılarımızı evlerde nasıl tutuyoruz sayın valimiz bir bilseniz...Hepsi bunalımda...
  Cevapla
 • Erkan 2 ay önce Şikayet Et
  AVM gitmek serbest memlekete gitmek niye yssak olsun kardeşim .....
  Cevapla
 • Atalay 2 ay önce Şikayet Et
  Zaten çoğunluk İstanbuldan gidiyor çıkış yasağı olduğuna göre vali ile alakası yok yani serbest olsa İstanbul çıkışı dolar orası.
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Bahçeli'den Meral Akşener ve Muharrem İnce açıklaması!
Sağlık Bakanlığı'ndan yeni koronavirüs kararı! Artık onlara da ilaç verilecek