6 - 7 Haziran sokağa çıkma yasağı uygulanacak mı? Hafta sonu sokağa çıkma yasağı var mı?

Cumhurbaşkanı Erdoğan sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada 6-7 Haziran tarihlerinde sokağa çıkma yasağı uygulanıp uygulanmayacağını açıkladı. Peki bu hafta sonu sokağa çıkma yasağı var mı? İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yaptığı sokağa çıkma yasağı açıklaması....

6 - 7 Haziran sokağa çıkma yasağı uygulanacak mı? Hafta sonu sokağa çıkma yasağı var mı?
6 - 7 Haziran sokağa çıkma yasağı uygulanacak mı? Hafta sonu sokağa çıkma yasağı var mı?
GİRİŞ 05.06.2020 12:09 GÜNCELLEME 05.06.2020 12:10
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Türkiye’de koronavirüs önlemleri kademeli olarak kaldırılmaya başlandı. Alışveriş Merkezlerinin açılmasıyla başlayan süreç büyükşehirlere uygulanan seyahat kısıtlamasının kaldırılması ile devam etti. 1 Haziran tarihinden itibaren kafe, restoran, çay bahçesi, sahil, plaj, spor merkezleri tekrar faaliyete geçti. Kaldırılan önlemlerin ardından vatandaşlar 15 şehirde hafta sonu uygulanan sokağa çıkma yasağının kaldırılıp kaldırılmayacağını araştırmaya başladı. İçişleri Bakanlığı hafta sonu uygulanacak yasakla ilgili kararını açıkladı. 18 Nisan tarihinden itibaren 30 büyükşehir ve Zonguldak’ta uygulanan hafta sonu yasakları kademeli olarak 15 şehre kadar düşürüldü. Peki 6-7 Haziran sokağa çıkma yasağı var mı? İşte 6-7 Haziran (hafta sonu) sokağa çıkma yasağı nın detayları…

 

HAFTA SONU SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI KALDIRILDI!

Cumhurbaşkanı Erdoğan sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada hafta sonu (6-7 Haziran) tarihleri arasında uygulanacak sokağa çıkma yasağının kaldırıldığını açıkladı. İşte Cumhurbaşkanının yaptığı o açıklama;

"Bilindiği gibi salgın döneminde, milletimizi Koronavirüs'ten korumak için çok sayıda tedbiri hayata geçirdik. Bunlardan biri de tüm Türkiye’de veya belirli illerimizde uyguladığımız sokağa çıkma sınırlamalarıydı.

Esasen, en son sınırlamanın ardından bu yöntemi yeniden kullanmayı düşünmüyorduk. Ancak, bir ara 700 küsurlere kadar inen günlük vaka sayısı neredeyse bini buldu. Bu olumsuz gelişme üzerine, sokağa çıkma sınırlaması tedbirini tekrar gündemimize almak zorunda kaldık.

Sağlık Bakanlığımızın önerisi ve İçişleri Bakanlığımızın genelgesi ile bu hafta sonu da 15 ilimizde sokağa çıkma sınırlaması uygulanacağı dün gece ilan edilmişti. Fakat vatandaşlarımızdan aldığımız değerlendirmeler, bizi kararı yeniden gözden geçirmeye yöneltti.

Tek amacı hastalığın yayılmasını önlemek ve vatandaşımızı korumak olan bu kararın, farklı sosyal ve ekonomik sonuçlara yol açacağı anlaşıldı. 2,5 aylık bir aradan sonra yeniden günlük hayatını düzenlemeye başlayan vatandaşlarımızın sıkıntıya düşmesine gönlümüz razı olmadı

Bunun için, Cumhurbaşkanı olarak, 15 ilimizi kapsayan hafta sonu sokağa çıkma sınırlaması uygulamasını iptal etme kararı aldım. Vatandaşlarımdan, MASKE-MESAFE-TEMİZLİK kurallarına bu süreçte de titizlikle riayet etmelerini önemle rica ediyorum."

SEYAHAT KISITLAMASI KALDIRILDI

Cumhurbaşkanı Erdoğan Kabine toplantısının ardından yaptığı açıklamada seyahat yasağı uygulanan illerde 1 Haziran tarihinden itibaren yasağın kaldırılacağını açıklamıştı. İstanbul, İzmir, Ankara başta olmak üzere diğer illerin giriş çıkışlarında uygulanan seyahat kısıtlaması kaldırıldı. Şehirler arası uçak, tren otobüs vb gibi toplu ulaşım araçları ile yapılacak seyahatlerde Hayat Eve Sığar (HES) uygulaması üzerinden kod alındıktan sonra bilet alma işlemi yapılacak.  Kendi araçlarıyla şehirler arası seyahat etmek isteyen vatandaşlarda bir sınırlama bulunmuyor.

 

65 YAŞ ÜSTÜ VE 18 YAŞ ALTI SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI DEVAM EDİYOR!

Cumhurbaşkanı Erdoğan kabine toplantısının ardından yaptığı açıklamada 20 yaş altı sokağa çıkma yasağının 18 yaşa düşürüldüğünü açıklamıştı. Normalleştirme çalışmaları kapsamında 65 yaş üstü ve 18 Yaş altı çocuklar haftanın belirli günleri sokağa çıkabiliyor. 1 Haziran'dan sonra işletme sahibi 65 yaş üstü vatandaşlar maske, mesafe, temizlik şartına riayet şartıyla işinin başında bulunabilecektir.

YORUMLAR 1
  • ilker 7 ay önce Şikayet Et
    heryeri zaten serbest bırakmışlar ne yasağı bu saatten sonra milletle alay eder gibi
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Araç alacaklar dikkat! Bu firmaların ekspertiz raporu geçersiz
Son dakika: Okul, kafe ve lokantaların açılması için tek şart! Erdoğan kabineyi işaret etmişti