Yılmaz Özdil'in villasındaki yıkım sürüyor!

Muğla'nın Bodrum ilçesinde, yazar Yılmaz Özdil'in eşi Hülya Özdil'in satın aldığı ve imara aykırı yapılaşmayla 142 metrekareden 310 metrekareye çıkarılan villanın kaçak eklentilerinin yıkım işlemine devam edildi. Özdil'in villasının önünde yıkım çalışmasından oluşan moloz yığını, dikkat çekti.

GİRİŞ 01.06.2020 13:54 GÜNCELLEME 01.06.2020 14:07
Bu Habere 17 Yorum Yapılmış

Bodrum'un Bitez Mahallesi'nde, yazar Yılmaz Özdil'in eşi Hülya Özdil, 2 Mayıs 2017'de bir firmadan 4.6 milyon liraya villa satın aldı. İddiaya göre yapı, yürürlükteki imar planında 'ticaret alanı' sınırları içinde kalıyordu. Bodrum Belediyesi tarafından yapıya Hülya Özdil adına 'ofis ve iş yeri- iki bağımsız bölüm- 142.5 metrekare' olmak üzere yapı ruhsatı verildi. Belediye, bir süre sonra da yapı kullanım izin belgesi verdi. İmar planlarında ticari alan vasfında olan yapıyı Özdil ailesi, villaya çevirdi. 

 

 

Ruhsatı tek katlı, iki bitişik ofis ünitesi için düzenlenen 142,5 metrekare iskanlı yapıya; depo, jeneratör odası, bodrum kat ilavesi yapıldığı anlaşıldı. 310 metrekareye çıkarılan villa için Özdil ailesi, 31 Aralık 2017'ye kadar olan yapıları kapsayan 'İmar Barışı'na başvurdu. Ancak 'İmar Barışı' sonrasında da kaçak yapılaşmaya devam edildiği, 2018 yılında kaçak olarak 45 metrekarelik teras ve müştemilat yapıldığı belirlendi. Muğla Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ekipleri, her iki yerin 'İmar Barışı' sonrası yapıldığını, bölgenin uydu fotoğraflarıyla da tespit etti. Bu gelişmenin ardından villadaki imara aykırı alanlar belirlenip, inceleme başlatıldı. İncelemenin tamamlanmasının ardından dosya, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na gönderildi. Ayrıca villa, Bodrum Belediyesi tarafından mühürlendi. Mühürde, 'Bu inşaat ruhsat ve eklerine aykırı olduğundan 3194 sayılı İmar Kanunu'nun 32'nci maddesine istinaden mühürlenerek durdurulmuştur' denildi. 

 

 

Muğla Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından villadaki kaçak eklentilerin yıkılması için yazılan talimat, Bodrum Belediyesi'ne tebliğ edildi. Belediyede söz konusu kaçak eklentilerin 13 Mayıs'a kadar yıkılması için Özdil ailesine tebligat gönderdi. Ancak tebligata rağmen aileden kimse villaya gelmedi, herhangi bir yıkım işlemi de gerçekleştirilmedi. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, yapılan incelemeler sonucu Yılmaz Özdil'in komşularının villalarından bazılarının yapı kayıt belgelerini iptal etti. Bu nedenle belediye ekipleri, bu villaları da mühürledi. Ekipler, villalarda inceleme ve ölçüm yapıp, fotoğraf çekti. 

YAZDIR
YORUMLAR 17
 • vatadaş rıza 2 ay önce Şikayet Et
  inşallah göstermelik bir yıkım değildir. Yıkım dediğin şöyle koca kepçeyi vurdun mu duvarlara yıkılacak gariban vatandaşın evinin yıkıldığı gibi hiç beğenmedim bu yıkımı yıkım da bile ayrımcılık var yazı olur bu gazete köşelerine ama kim yazacak gazeteci olunca o da haber olmuyor haber olma bağışıklğı var bazılarında
  Cevapla
 • Samii 2 ay önce Şikayet Et
  Aman yavaş yavaş çok hasar vermeyin. Bir vatandaşın evi olsa iş makinaları girmiş kanuna uygun veya uygun değil yerle bir edilmişti.
  Cevapla
 • yunus 2 ay önce Şikayet Et
  İstanbul ve Bodrum için kanun çıkarılsın sit alanı olsunlar bir çivi çakan 20 yıldan yatsın.
  Cevapla
 • Yanılıyorumherhald 2 ay önce Şikayet Et
  Sanki matkap sesleri haram ısıran dişleri söküyor gibi ses çıkartıyor....!
  Cevapla
 • okan 2 ay önce Şikayet Et
  Bu nasıl bir söküm. Gariban olsaydı buldozerler gelir yıkar geçerdi. Özdil olunca hiç incitmeden yıkım yapıyorlar.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Arşivlerdeki 'Türkiye siyaseti'
Sıfır araçlarda fiyatlar ne kadar yükseldi!