Bakan Akar'dan çok önemli Avrupa Birliği açıklaması

Son dakika: Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Avrupa Birliği ile ilişkiler konusunda önemli açıklamalarda bulunuyor. Akar, "AB'nin Türkiye'ye ön yargılardan uzak şekilde, objektif olarak yaklaşması her iki tarafa büyük yarar sağlayacak." dedi.

GİRİŞ 06.07.2020 20:53 GÜNCELLEME 06.07.2020 21:17
Bu Habere 14 Yorum Yapılmış

Son dakika: Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Avrupa Birliği ile ilişkiler konusunda önemli açıklamalarda bulundu.

 

 

Akar, AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell ile görüştü. Baş başa görüşme sonrasında heyetlerarası görüşmeye başkanlık eden Akar ve Borrell, toplantının ardından açıklamalarda bulundu. Borrell ile bir araya gelmenin, onu ikinci defa Karargah'ta ağırlamanın memnuniyetini yaşadıklarını dile getiren Akar, "Daha önce yaptığımız konuşmaların devamı niteliğinde olan son derece faydalı, samimi, verimli bir görüşme gerçekleştirdik." diye konuştu.

 

 

Bakanlığın faaliyetleri ve operasyonlar hakkında bilgi verdiklerini belirten Akar, şunları söyledi:

"Bu bilgiler çerçevesinde ikili ve başta Libya ve Suriye olmak üzere bölgesel konularda da görüş alışverişinde bulunduk. Türkiye ile AB arasındaki etkin iş birliği hem iki taraf hem de bölgemiz için çok ciddi şekilde önem taşımaktadır. Barış, dostluk ve ortak değerlerimize saygı çerçevesinde AB ile özellikle savunma-güvenlik konularında iş birliği ve diyaloğumuzu daha da geliştirmek istiyoruz. Bu çerçevede AB'nin Türkiye'ye ön yargılardan uzak şekilde ve objektif olarak yaklaşmasının her iki tarafa da büyük yarar sağlayacağını burada belirtmek istiyorum. Diğer bir deyişle ön yargıdan uzak, objektif bir yaklaşımla bütün konuları kendileriyle görüşmeye, konuşmaya ve iş birliğimizi geliştirmeye hazır olduğumuzu da bilmelerini istiyoruz. Ama diğer taraftan ülkemizin de sahip olduğu hak, alaka ve menfaatleri dikkate almayan, onları bir tarafa bırakan, tek yanlı, objektif olmayan, ön yargılı bazı yaklaşımların da kabul edilemez olduğu bir gerçek." 

"BİR KEZ DAHA GÖZLER ÖNÜNE SERDİK"

NATO ile AB arasındaki ilişkilerin "Uzlaşılmış Çerçeve" zemininde daha da ilerletilebileceğini dile getiren Akar, şunları kaydetti:

"Bu kapsamda katkı sağlıyoruz, tamamlayıcı katkı sağlıyoruz ve yapabileceğimiz ne varsa ilişkilerimizi geliştirebilmek bakımında da diğer planlanacak faaliyetleri de yapmaya hazır olduğumuzu belirtmek istiyorum. Bugün ayrıca Sayın Borrell'e Fransa'nın iddiası ile alakalı gerekli bilgileri de verdik. Teferruatlı bir şekilde izah ettik. Dolayısıyla Fransız iddialarının gerçekleri yansıtmadığını bir kez daha burada gözler önüne sermiş bulunuyoruz. Daha önce NATO'nun askeri ve sivil otoritelerine verdiğimiz, gönderdiğimiz bilgilerdi. Dolayısıyla bu bilgilerin bir şekilde tabii ki Fransızlar tarafından ulaşılacağını ve Fransız müttefiklerimiz tarafından da bu bilgilerin değerlendirilmesiyle gerçeklerin tam olarak anlaşılacağını ve onun sonucunda da bizim bir özür beklediğimizi de Fransız dostlarımızın bilmesini istiyorum."

Borrell'e ziyaretinden dolayı bir kez daha teşekkür eden Akar, sözlerini, "Son derece bilgili, tecrübeli bir diplomat olan, siyasi kişiliği olan Sayın Borrell'in bu tarafsız, adil ve objektif yaklaşımıyla bölgedeki problemlerin çözülmesine önemli katkılar sağlayacağına da yürekten inanıyorum. Çünkü Türkiye'de kamuoyu tarafından da Sayın Borrell'den beklentiler yüksek" ifadeleriyle tamamladı.

AB DIŞ İLİŞKİLER VE GÜVENLİK POLİTİKASI YÜKSEK TEMSİLCİSİ BORRELL

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell ise yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle ikili görüşmeleri yapılamadığına değindi.

Türkiye ile AB arasında görüşmelerin artırılması gerektiğine işaret eden Borrell, "Türkiye ile AB arasında yanlış anlaşılmaları önlemek ya da ilişkilerimizin kötüye gidişini engellemek için görüşülmesi gereken birçok konu var. Aramızdaki bazı konularda anlaşmazlıklar var ama bunu çözmenin yolu diyalogdur." diye konuştu. 

Borrell, Türk ordusunun Birinci Dünya Savaşı sonrası modern Türkiye'nin kurulmasındaki etkisinden de söz ederek Türkiye ile AB arasında savunma ve güvenlik alanında iş birliğinin devam etmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Fransa'nın Akdeniz'de Türk gemileri tarafından engellendiği iddiasını da değerlendiren Borrell, "NATO üyeleri arasında bir sorun yaşandı ve NATO tarafından araştırılıyor. Bu konu da Akar da bana teferruatlı bilgiler verdi. Bu bilgiler NATO'yla da paylaşılıyor." dedi. Suriye ve Libya konusuna da değinen Borrell, bu bölgelerde çatışmaların yaşanmaması için AB'nin çaba sarf ettiğini anlattı.

Borrell, Suriye'de siyasi çözümün sağlanarak mültecilerin ülkelerine dönmelerinin sağlanması, Libya'da ise ateşkesin başlayarak barış görüşmelerinin başlamasının AB'nin isteği olduğuna dikkati çekti.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 14
 • Ahmet 1 ay önce Şikayet Et
  Bir kutu makyaj malzrmesi boya boyayın boyayın sunun..... Natomu sen güçlü ol diyalog için zemin falan arama.. Onları biliyoruz Natota hayır
  Cevapla
 • Muhittin Aksoy 1 ay önce Şikayet Et
  Bunlar hap Politik oyunlar Türkiyeyi hedef göstererek dislayip Natonun beyin ölümünü gerceklestirmek istiyorlar.Ve AB nin yeni bir Askeri pak kurmak istiyorlr.Yaliniz AB Üyeliri ile yeni bir Silahli kuvvetleri olacak Fransanin Makron baslatmasina karar verdiler.Düsman Islam Ülkeleri....Artik Kominis ler yok.Yeni düsman ISLAM.
  Cevapla
 • vatansever 1 ay önce Şikayet Et
  ab birligini istemiyoruz...kafirden kime fayda varki müslümana fayda olsun
  Cevapla
 • Avcı37 1 ay önce Şikayet Et
  Seçimmiş, zart zurtmuş bu millete soruyorsunuz da, bir de millete sorun bakalım referandum yapın bakalım millet Avrupa birliğine girmek istemiyorumu?
  Cevapla
 • Saflık 1 ay önce Şikayet Et
  Sayın bakanım hâlâ siz , Türkiye ye karşı , ab nin ön yargısız ve objektif olacaklarını düşünüyormusunuz ?
  Cevapla
 • Mutlu 1 ay önce Şikayet Et
  Bazen olmayacağını bilirsin de yine de söylersin. Unutmayın ki söylenen ve yapilan şeyleri tarih kaydeder. Çocuklarımız yüzlerine söylemeyecek. Yapmaları için zorlayacak. Onlar bu dönemin yöneticilerini daha iyi anlayacak.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Galatasaray, Oğulcan Çağlayan'ı resmen duyurdu!
Putin, Rusya'nın ilk koronavirüs aşısını açıkladı! Aşıya verilen isim ABD'ye mesaj niteliğinde