'Gelin bardağı'nı koparana 62 bin lira ceza

Kahramanmaraş'ın Nurhak ilçesinde 1800-2500 rakımda ''Gelin bardağı'' ismi verilen yeni bir bitki türü bulundu. ''Gelin bardağı''nı koparmanın cezası ise 62 bin lira.

'Gelin bardağı'nı koparana 62 bin lira ceza
'Gelin bardağı'nı koparana 62 bin lira ceza
GİRİŞ 20.07.2020 15:47 GÜNCELLEME 20.07.2020 15:47

Kahramanmaraş'ta 1800-2500 rakımda yetişen ''Gelin bardağı''nı koparmanın cezası 62 bin lira.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Şube Müdürü Ahmet Yenisolak, yaptığı açıklamada, "Gelin bardağı'nın (fritillaria persica) Kahramanmaraş sınırlarındaki varlığı aynı zamanda şehrimizin ne kadar geniş ve bir o kadar farklı iklim özelikleri barındırdığının kanıtı niteliğindedir. Önümüzdeki yıllarda park ve bahçelerimizi süslemesini temenni ettiğim 'Gelin bardağı'nın aynı zamanda diğer özelliklerinin analiz edilerek Kahramanmaraş’ta kültüre alınması ile ticarete kazandırılmasını ümit ediyorum" dedi.

Kahramanmaraş’ın zengin florasından bahsederken bu doğa harikası alanın tahrip edilmemesi ve usulüne uygun şekilde korumaya alınarak ziyaretçilere açılması gerektiğini ifade eden Yenisolak, "Aksi takdirde zaten yayılım gösterdikleri alanlar fevkalade azalan bitkilerin tamamen coğrafyamızı, özelde şehrimizi terk etmesi oldukça üzücü olur. Önemi ortada olan bu gibi bitki zonlarının yüksek meblağlarda para cezaları ile zarar verilmesini engellemeye çalışmak bir yöntem olsa da yeterli personel ve takip mekanizması olmayışı zarara engel olamamaktadır" diye konuştu.

YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Şehit ismi verilsin mi? diye oylandı, CHP ve HDP el birliği ile reddetti!
Erdoğan 'İkaz ediyorum' diyerek resti çekti: Sizi kurtaramayacak