Türkiye'den toplam 3 ay sürecek su operasyonu

KKTC’deki su sorununun çözümüne yönelik 2015 yılında düğmeye basılmasının ardından geçtiğimiz Ocak ayında patlayan boru hattının tamir edilmesi için Türkiye harekete geçti. Kiralanan 4 gemi, borunun onarımını yapacak.

Türkiye'den toplam 3 ay sürecek su operasyonu
Türkiye'den toplam 3 ay sürecek su operasyonu
GİRİŞ 02.08.2020 06:41 GÜNCELLEME 02.08.2020 06:41
Bu Habere 25 Yorum Yapılmış

Yavru vatana içme ve kullanma suyu temin edilmesi konusunda proje çalışmaları ilk olarak Türkiye ile KKTC arasında 2010 yılında imzalanan "KKTC’nin Uzun Vadeli Su İhtiyacının Karşılanmasına İlişkin Hükümetler Arası Anlaşma" ile başlamıştı. Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen yaklaşık 80 kilometre uzunluğundaki "Deniz Geçişi İsale Hattı" 2015 yılında devreye alınmıştı. Borunun 9 Ocak 2020’de bir arızaya uğraması sonrası KKTC’ye su iletimi durdurulmuştu.

4 GEMİ GÖREVE HAZIR

Arızanın tespitine yönelik yapılan sualtı incelemeleri neticesinde, 10 adet askılı sistemin değiştirilmesinin gerektiği tespit edildi. Sorunun giderilmesi için öngörülen 10 adet segmentin sökülerek yenilerinin takılmasına yönelik deniz operasyonunun gerçekleştirilebilmesi için ise spesifik olarak deniz veya açık deniz özellikli sualtı işlerinde kullanılmak üzere tasarlanıp imal edilmiş gemi ihtiyacı doğunca Türkiye gemi arayışına girdi. Bu kapsamda daha önce birçok denizaltı operasyonunda görev yapmış deneyimli mürettebat ile donatılmış Bahama bayraklı "Olympıc Challenger", İtalya bayraklı "Ievolı Ivory, Asso Ventotto ve Asso Ventıquattro" isimli gemiler KKTC’ye su temin edilmesi amacıyla kiralandı.

ÇALIŞMALAR  3 AY BOYUNCA SÜRECEK

Denizaltı uzmanı Türk mürettebatın da görev alacağı onarım operasyonu 3 Ağustos-30 Kasım 2020 tarihleri arasında yapılacak. Öte yandan, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Türk gemicilerle de görüşerek, kiralanan gemilerle aynı özellik ve kapasitede Türk bayraklı bir geminin olup olmadığını da araştırmaya devam ediyor.

KAYNAK: TÜRKİYE GAZETESİ
YAZDIR
YORUMLAR 25
 • ati 5 gün önce Şikayet Et
  insansız dron gemi ile su temin etmek daha mantıklı olabilir. 10 tane insansız gemi -petrol tankeri gibi- bu gemiler ile su temin edilmesi daha mantıklı olabilir.
  Cevapla
 • M. Ali 5 gün önce Şikayet Et
  Çok hakediyorlar da sanki..
  Cevapla
 • Rafet 6 gün önce Şikayet Et
  Deniz’in içinden değil altından yapılması daha maliyetli olur ama öyle olsa daha iyi olur
  Cevapla
 • kıtmir 6 gün önce Şikayet Et
  5 senede tesisat mi bozulurmus boruyu imal eden fabrikadan sorulmali tamirati çok zahmet ve maliyetli sebep tuzlu suysa bu neden hesaba katilmadi. Turkiyenin çöpe atilacak tek bir kuruşu yok
  Cevapla
 • Hasanbb 6 gün önce Şikayet Et
  Bence deniz suyu arıtılsın onu içsinler. İsrail modeli. Kktc için fazla iyilik yanlış anlaşılıyor. Haddini bildirmek lazım.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Bu kare İstanbul'da çekildi! Neresi olduğunu öğrenince şaşıracaksınız!
Altın ve döviz uyarısı: Sakın bunu yapmayın, daha önce de 3 kez oldu