Türkiye'den Ermenistan'a çok sert 'Sevr Anlaşması' açıklaması

Dışişleri Bakanlığı Ermenistan’ın Sevr Anlaşması’nın 100’üncü yıl dönümü nedeniyle yaptığı açıklamalara ilişkin, “10 Ağustos 1920 tarihli Sevr Anlaşması, işgal ve imha planlarının hayasızca ortaya konduğu bir ibret vesikasıdır” ifadelerini kullandı.

Türkiye'den Ermenistan'a çok sert 'Sevr Anlaşması' açıklaması
Türkiye'den Ermenistan'a çok sert 'Sevr Anlaşması' açıklaması
GİRİŞ 11.08.2020 03:56 GÜNCELLEME 11.08.2020 04:01
Bu Habere 62 Yorum Yapılmış

Dışişleri Bakanlığı, Sevr Anlaşması'nın 100'üncü yıl dönümü nedeniyle Ermenistan'ın yaptığı açıklamalara ilişkin yazılı açıklama yaptı.

 

 

''ERMENİSTAN BARIŞIN ÖNÜNDEKİ TEK ENGELDİR''

Açıklamada, “Birinci Dünya Savaşı sonunda vatanımızı parçalayarak, bağımsızlık ve egemenliğimizi sona erdirmeyi amaçlayan 10 Ağustos 1920 tarihli Sevr Anlaşması, işgal ve imha planlarının hayasızca ortaya konduğu bir ibret vesikasıdır. Yüce Türk milleti kahramanca yürüttüğü Kurtuluş Savaşı’ndan sonra 24 Temmuz 1923 tarihinde imzaladığı Lozan Barış Antlaşması ile Sevr’i yırtıp tarihin çöplüğüne atmıştır.

 

 

Tarihten ders yerine husumet çıkaranların, aradan geçen bir asıra rağmen, bu belgeden medet ummaları şaşırtıcı değildir. Asil Türk milletinin Anadolu’yu işgal etme cüretinde bulunanlara verdiği ders, emperyalizme vurduğu ağır darbe tarih kitaplarında ders olarak okutulmaktadır. Bu şanlı mücadele diğer mazlum milletlere de örnek olmuştur. Bugün kendi halkını bile beslemekten aciz bir yönetimin 100 yıl sonra Türk milletinin yırtıp attığı Sevr’i gündeme getirmeye cüret etmesi abesle iştigaldir. Böyle sinsi emellere kapılanların Türkiye’nin vatanı ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü ve bekasını sürdürme kararlılığı karşısında heveslerinin kursaklarında kalacaklarını iyi bilmeleri gerekir. Azerbaycan topraklarında yıllardır gayrimeşru bir işgal sürdüren Ermenistan bölgesel barış ve istikrarın tesisinin önündeki asıl engeldir. Ermenistan makamlarının saldırgan milliyetçi politikaları terk ederek akıllarını başlarına alma vakti gelmiştir” denildi.

KAYNAK: İHA
ETİKETLER
SON DAKİKA
YAZDIR
YORUMLAR 62
 • Yavuz Selim 1 ay önce Şikayet Et
  Bunlar görünen Ermeniler. Ne olduklarını açık açık görüp, kim olduklarını da biliyoruz. Çok sorun değil. Bir de görünmeyen, özellikle PKK, DHKP-C ve onların uzantısı olan iki siyasi parti içinde yer alan kripto Ermeniler var. Asıl bize en büyük tehdit bu içimizdeki hainler. Allah(CC) hepsine karşı yar ve yardımcımız olsun. Uyanık olalım.
  Cevapla
 • Ben 1 ay önce Şikayet Et
  Bunların hiş biri tesadüf deyil birşey planlıyorlar. Bir yan yunan bir yandan ermeni bir yandan araplar Avrupa. Dikkatli olmak gerek. Yani iyi hazırlanmak gerek her an 5 tane cephede savaşmak zorunda kalabiliriz. Herkesin hazır olması lazım.
  Cevapla
 • erol tass 1 ay önce Şikayet Et
  Funyadaki ermenilerin nufusu daha cok
  Cevapla
 • Vatansever 1 ay önce Şikayet Et
  Nekadar zor bir coğrafyada yaşıyoruz, düşmanlar sadece sınırlarımızda değil yerkürenin her bölgesin de, o yüzden küçük, boş hesapları bir kenara bırakıp birlik olmak zorundayız yoksa ermeni katliamlarını daha acımasız olarak bidaha yaşarız allah korusun, ondan sonra ben haklıydım, sen haklıydın demenin ne faydası olabilir.
  Cevapla
 • xyz 1 ay önce Şikayet Et
  ermenistan ciddiye alınıp birde cevapmi veriliyor
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Türkiye'de gün gün koronavirüs tablosu vaka ve ölüm sayıları! Son durum
Zam tepkisinden korkan firmaların yeni oyunu! İfşa oldular