Ermenistan bunu hiç beklemiyordu! En zor eşik aşıldı bundan sonra...

Azerbaycan ile Ermenistan arasında Dağlık Karabağ'da yaşanan çatışmalar 10. gününe girdi. Dağlık Karabağ'ın kuzeyi, doğusundan toplam 5 farklı cepheden ilerleyen Azerbaycan ordusunun özellikle Cebrail, Magadiz ve Murov Dağı gibi stratejik noktaları ele geçirmesi harekatın seyrini değiştirdi.

GİRİŞ 06.10.2020 22:11 GÜNCELLEME 07.10.2020 00:03
Bu Habere 15 Yorum Yapılmış

Azerbaycan ordusunun harekat planını çok iyi hazırladığını ve yürüttüğünü ifade eden Terör ve Güvenlik Uzmanı Coşkun Başbuğ, "Böyle bir harekatta en zor aşama başlangıçtı. Ermenistan en büyük direnci ilk safhada gösterecekti. Bu direnç kırıldı ve belli aşamalar geçildikten sonra, ilerleme çok daha hızlı olacak" değerlendirmesinde bulundu.

 

 Azerbaycan ordusunun, işgal altındaki Dağlık Karabağ'ı kurtarmak için başlattığı askeri harekat 10. gününe girdi.

Harekatın ilk gününden bu yana önemli ilerlemeler kaydeden Azerbaycan ordusu, toplamda 22 yerleşim yerini işgalden kurtardı.

 

 

Peki, Dağlık Karabağ'daki askeri harekat ne zaman biter? Azerbaycan ordusu hangi bölgeleri ele geçirdi? Çatışmalarda son durum ne? 

Dağlık Karabağ'da çatışma haritası.

HAREKAT PLANI ÇOK İYİ YÖNETİLDİ

Yeni Şafak'a değerlendirmelerde bulunan Terör ve Güvenlik Uzmanı Coşkun Başbuğ, Azerbaycan ordusunun harekatın plan aşamasından uygulama safhasına kadar süreci çok başarılı şekilde yönettiğine dikkat çekti.

Dünyadaki sayılı ordularının Dağlık Karabağ gibi bir coğrafyada harekat yapabileceğini ifade eden Başbuğ, şöyle devam etti:

"Böyle zorlu bir harekat öncesi, kurmay kadroların sahayı çok iyi şekilde çalışması gerekiyordu. Harekatın ilerleyişi baktığımızda bu harekat planının Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri tarafından hakkının verilerek yapıldığını net olarak ortada. Çünkü şuursuzca yapılsaydı, kargaşa, kaza ve kayıplar söz konusu olurdu.

Azerbaycan'ı gerçekten tebrik etmek lazım. 1990'larda bağımsızlığını ilan edene kadar, Rusya'nın Azerbaycan üzerindeki psikolojik asimilasyonu görebiliyordunuz. Oradan gelen kardeşlerimize verdiğimiz eğitimlerle askeri ruhun yaşandığı bir süreç yaşandı. Azerbaycan süreci çok iyi değerlendirdi. 30 yıllık bir sürede, o yılların verdiği baskıdan kurtulma ve açığı telafi eden bir Azerbaycan tablosu ortaya çıktı." 

HİLAL TAKTİĞİ UYGULANIYOR

Azerbaycan ordusunun 5 farklı cepheden hilal taktiği ile bir harekat başlattığını hatırlatan Başbuğ, "Bir kuşatma planı içeren bir harekat bu. Terter'de yapılan harekat kuzeyde devam ediyor. Ağdere istikametinde yapılan bir harekat daha var. Cebrail'den gelen müjde ile artık Kelbecer'e giden ve kuşatmaya giden bir harekatın başlangıcındayız. Bunlar eski Türk devletlerinin uygulandığı savaş stratejidir. Bu taktiğin uygulandığını görüyoruz." diye konuştu.

ERMENİSTAN'IN DİRENCİ KIRILDI

"Dağlık Karabağ'daki askeri harekat ne kadar sürecek?" sorusuna da yanıt veren Başbuğ, şu değerlendirmeyi yaptı:

"Bu tür harekatlarda süre vermek için henüz çok başındayız. Doktrin açısından doğru değil. Süreyi etkileyen çok fazla faktör var. İklim, coğrafya, yeni olağanüstü durumlarla karşı karşıya gelinmesi gibi. Azerbaycan ordusu çok kısa bir sürede çok büyük başarı ile bugüne gelebildi. Bundan sonraki süreç çok daha kolay ilerleyecek. Çünkü zor olan başlangıçtır. Ermenistan en büyük direnci ilk safhada gösterdi. Bu kırıldıktan ve belli aşama geçildikten sonra gerisi çorap söküğü gibi gelecek.

ERMENİSTAN ORDUSU HAVLU ATMAK ÜZERE

Ermenistan neden durduk yere Gence'ye saldırdı? Savaşı neden farklı noktalara çekmeye çalışıyorlar? Zira Ermenistan Dağlık Karabağ'da sıkışıyor ve havlu atmak üzere bir Ermenistan tablosu var ortada. Cepheden kaçanlar, beyaz bayrakla teslim olan Ermeni askerlerini gördük. Ben çözülmüşlüğün hızlanarak devam edeceğini düşünüyorum."

KAYNAK: YENİ ŞAFAK
ETİKETLER
azerbaycan ordusu
YAZDIR
YORUMLAR 15
 • A.A.A 4 ay önce Şikayet Et
  Ölecek Ermeni Sivil Halkinin üzerinden Yapilan hesabi, Ermeniler tarafindan iyice anlasildigi Vakit, Ermeni Parlemontosu Dagilir ve yerine Yeni Siyasetciler gelir.!
  Cevapla
 • h topcu 4 ay önce Şikayet Et
  Haydi sınırdaş olalım haydi.
  Cevapla
 • Ağrı Kesici 4 ay önce Şikayet Et
  Türk kurmayların yönettiği harekata benziyor
  Cevapla
 • adamabidi 4 ay önce Şikayet Et
  Dostum, Azerilerde Türk yalnız :)
  Cevapla
 • Dağdelenoğlu 4 ay önce Şikayet Et
  İnşallah ermeni ordusundan sonra ermenistan devleti de çözülür ve Kafkaskar terör belasından kurtulur.
  Cevapla
 • Vatann sever 4 ay önce Şikayet Et
  Nahçivanla birleşmeden bu harekat bitmez süpürün ermenileri
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Paşinyan yanlıları ve karşıtları sokakları savaş alanına çevirdi
Ermenistan ordusu Paşinyan'ı istifaya çağırdı! Sokaklar karıştı...