Meteoroloji'den ve uzmanlardan yağış uyarısı: 'La Nina'ya giriyoruz'

Meteoroloji'nin günlerdir yaptığı şiddetli yağış uyarılarının ardından Meteorolojist Bünyamin Sürmeli, Prof. Dr. Orhan Şen ve Prof. Dr. Adil Tek'ten de tüm Türkiye ve İstanbul için ardı ardına çok önemli yağış açıklamaları geldi.

Meteoroloji'den ve uzmanlardan yağış uyarısı: 'La Nina'ya giriyoruz'
Meteoroloji'den ve uzmanlardan yağış uyarısı: 'La Nina'ya giriyoruz'
GİRİŞ 30.10.2020 10:50 GÜNCELLEME 30.10.2020 10:50
Bu Habere 10 Yorum Yapılmış

İşte Meteoroloji'nin ve uzmanların yaptığı hava durumuna dair uyarılar:

'YAĞIŞIN MİKTARI 25-30 KG BULABİLİR'

CNN TÜRK Meteoroloji Editörü Bünyamin Sürmeli, 'İstanbul'da yağışın miktarı 25-30 kilogramı bulup üzerine çıkabilir. Boğaz çevresi ve Anadolu yakası yağışı daha fazla alacak gibi görünüyor. Ayrıca Batı Karadeniz’de Cuma ile birlikte Cumartesi ve Pazar de aşırı yağış alacak.' uyarılarında bulundu.

BUGÜN VE YARIN DİKKAT

Prof. Dr. Orhan Şen (İTÜ Meteoroloji Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi): “Bu sene sonbahar yağışları gecikti. 1 Ekim bizim için su yılı başlangıcıdır. 1 Ekim’den bu yana doğru düzgün yağmur yağmadı. Eylül ayı da yağışlar düşüktü. Bu hafta yağışlar geliyor. Hava sıcaklığı da düşecek. Yıldırımlı yağışlar olacak. Bugüne ve Cumartesi gününe dikkat etmek gerekir. Bu yağışlarda küresel iklim krizinin etkisi büyük. Yağışların şiddeti çoğalıyor. Bu sene La Nina yılına giriyoruz. Bu da kuzey yarım kürede daha az yağışlar göreceğimizi gösteriyor. Türkiye’de biz artık Akdeniz ikliminden yarı kurak iklime geçtik. Seller yapan yağışlar, gök gürültülü havalar oluyor. Yıl boyunca yalnızca iki mevsim görüyoruz artık. Bu aylarda Marmara Bölgesi’nde dolu görmeyeceğimizi söyleyebilirim. Çünkü yer yüzeyi soğudu.”

'2021 YAZI KURAK GEÇER'

Prof. Dr. Adil Tek (Kandilli Rasathanesi Meteoroloji Laboratuvarı Başkanı): “Artık iklim krizinin etkilerini net olarak görmeye başladığımız dönemlerdeyiz. Eskiden İstanbul’da -4, -5 gibi dereceleri görüyorduk artık bunları görememeye başladık. Eskiden en yüksek 32-33 dereceleri görürken artık yaz aylarında 37 dereceleri görmeye başladık. Yağışlar açısından baktığımızda ekim ayı yağışlarını daha göremedik. Kandilli rasathanesinde 110 yıllık değerlere baktığımızda bu aylarda ortalama 60 kg yağış düştüğünü görüyoruz. Bu yıl düşen yağış 22 kg. İklim modelleri kasımda, aralıkta ve ocakta da yağışların az olacağını gösteriyor. Eğer uzun vadede önümüzdeki ilkbaharda da yeterli yağış alamazsak 2021 yılında kurak bir yaz bizi bekliyor.”

 METEOROLOJİ'DEN UYARILAR: '30.10.2020 Cuma gününe dikkat'

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, bugün İstanbul ve çevre illeri etkisi altına alması beklenen sağanak yağışta olası su baskınları, yıldırım ve ulaşımda yaşanacak aksamalarla ilgili vatandaşları uyardı.

"30.10.2020 Cuma günü ülkemizin kuzeybatı kesimlerinde görülecek sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışların öğle saatlerinden itibaren İstanbul, Marmara'nın doğusu Bursa, Yalova, Kocaeli, Sakarya, Bilecik ile zamanla Batı Karadeniz'in kıyı kesimlerinde Düzce, Zonguldak, Bartın kuvvetli (21-50 kg/m2); İstanbul'un Anadolu Yakasının kuzey kesimleri ile Kocaeli'nin Kandıra, Sakarya'nın Kaynarca ve Ferizli ilçelerinde yer yer çok kuvvetli (50-75 kg/m2) olması beklendiğinden su baskını, yıldırım, ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır."

ETİKETLER
sağanak yağmur
YAZDIR
YORUMLAR 10
 • İzmirli 7 ay önce Şikayet Et
  Az önce kendimin ne mal olduğunu yazdım. Ama o kadar adi bir şeyim ki, editör yayınlamaya utanmış. Zaten Belçika'dayım diye güveniyorum. Türkiye'de olsaydım, bırakın boş yere ona buna pislik atmayı; en küçük bir menfaatim için yalakalık için sıraya girer, birinci başyalaka ben olurdum :))
  Cevapla
 • Bolulu 7 ay önce Şikayet Et
  İstanbul un her tarafı taş yığını oldu ve hala son surat araziler yok olmaya devam ediyor. Yakın gelecekte istanbulda su benzinden daha pahalı olacak ve musluklardan şakır şakır şu akıtmak hayal olacak.İnsan ne yaparsa kendine yapar.
  Cevapla
 • Bünyamin Öztürk 7 ay önce Şikayet Et
  Geçen sene kuraklıktan dolayı su sıkıntısı çekilecek deniyordu, barajlar boşaldı deniyordu. Bu sene Ayasofyanın bereketi var İnşaallah.
  Cevapla
 • Kani 7 ay önce Şikayet Et
  Doğa intikam almaya başladı bunlar iyi günler hala dereler ağaçlar kesiyor devam böyle
  Cevapla
 • Filiz 7 ay önce Şikayet Et
  Allah celle celaluhu en iyisini bilir her daim şükürler olsun
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Borç yapılandırmada en çok merak edilen 10 soru ve cevabı!
Uyarılar peş peşe! İstanbul'da gök gürültülü sağanak yağmur!