Marmara için 'katil fay' uyarısı! Tsunami oluşabilir

İzmir'i vuran depremin ardından Marmara Bölgesi'ndeki aktif fay hatlarını işaret eden Jeoloji Mühendisleri Odası Güney Marmara Şube Başkanı Engin Er, "İnsanlara etkisi bakımından 'katil fay' olarak isimlendirilen Kuzey Anadolu fay hattı üzerinde oluşabilecek bir depremin Marmara'yı ve Güney Marmara'yı etkilemesi beklenmektedir. Burada oluşacak olan deprem aynı zamanda tsunami etkisi de gösterebilir" dedi.

Marmara için 'katil fay' uyarısı! Tsunami oluşabilir
Marmara için 'katil fay' uyarısı! Tsunami oluşabilir
GİRİŞ 13.11.2020 16:02 GÜNCELLEME 13.11.2020 16:02
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

İzmir'in Seferihisar ilçesi yakınlarında 30 Ekim'de meydana gelen, 115 kişinin öldüğü 1034 kişinin yaralandığı 6.6 büyüklüğündeki yıkıcı depremin ardından Jeoloji Mühendisleri Odası Güney Marmara Şube Başkanı Jeoloji Yüksek Mühendisi Engin Er, Marmara Bölgesi'ndeki aktif fay hatlarıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Marmara Denizi içinden ve Güney Marmara üzerinden geçen 3 büyük ve aktif fay hattının bulunduğunu belirten Engin Er, bu faylar üzerinde 7-7.5 arasında deprem beklendiğini dile getirdi. Marmara Denizi içerisinde bulunan Kuzey Anadolu fay hattının kırılması durumunda meydana gelecek olan depremin tsunami etkisi yaratacağını belirten Er, Kuzey Anadolu fayı içerisinde bulunan 3 ayrı fay kolunu ise 'Katil fay' olarak değerlendirdi.

"MARMARA'NIN TAMAMI ETKİLENECEK"

Kuzey Anadolu fay hattı üzerinde oluşması beklenen depremin Marmara Bölgesi'nin tamamını etkileyebileceğini söyleyen Er, şöyle konuştu:

"Güney Marmara'yı etkileyecek olan depremlerden biri de bütün Marmara Bölgesi'ni etkileyecek olan depremlerden bir tanesidir. O da Kuzey Anadolu fay hattının kuzey kolu olarak adlandırılan ve zaman zaman İstanbul depremi olarak yanlış isimlendirilen fay hattı üzerinde oluşabilecek bir depremdir. Yaklaşık 7-7.5 arasında olabilecek bir deprem. 7'nin üzerinde olacağı ve 7.5'e kadar çıkacağı değerlendiriliyor. Tarihsel dönemlere baktığımızda Marmara Denizi içinden geçen faylarda 1766-1509'da 7 ve 7.5 büyüklüğünde depremle olmuş ve oluşan depremler sadece Marmara Denizi etrafında değil Avusturya, İtalya gibi ülkelerde hissedilmiş depremlerdir.

YAZDIR
YORUMLAR 3
 • Asil TÜRK 1 yıl önce Şikayet Et
  Deprem uzmanlarına inanmıyorum.. Benim ve herkesin bildiğini söylemekten öteye geçemiyorlar.. Felaket tellallığı yapıyorlar..
  Cevapla
 • Erdem cls 1 yıl önce Şikayet Et
  Deprem çok kısa zamanda olcak profösörler sadece olcak diyo ama zaman kalmadı bunu bilin iklimler değiştikçe daha yakınlaşıyor devletin eli kolu bağlı hiç bir şey yapıyolar önlem onlar için boş bence istanbulda deprem çok kısa bi zamanda olcak ama iş işten geçmiş olcak bunu bilin kimse kimseye yardim bile edemicek bence riskli binalarda oturmasin insanlarımız devlet mecbur kılmadıkça bu hüsran devam edecek hazırlık li olalim
  Cevapla
 • JeoM Behzat Gönül 1 yıl önce Şikayet Et
  Beklenen depremleri önceden haber verseler, faydalı olur. Bir ara Dohad derneği ve akademisyenler depremleri önceden bildiklerini hep depremlerden sonra iddia ettiler. Geçen hafta içlerinden Dr. O. G. bir tv yayınında " Deprem şu anda da olabilir, nezaman olacağını bilemeyiz,..." demesi aklımı karıştırdı. (Jeoloji Müh. Behzat Gönül / Kocaeli).
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Başkan Erdoğan'dan önemli açıklamalar: Mesele dolar değil
Fenerbahçe, Rizespor'u gole boğdu!