Bakan duyurdu! İlk yerli tetanos-difteri aşısı hazır

Uluslararası standartlarda ilk yerli aşımız olan tetanos-difteri aşısı kullanıma hazır. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından yapılan yazılı açıklamada, "Yerelleşme ve millileşme politikası doğrultusunda Bakanlığımızın desteğiyle 2015 yılından beri yürütülen çalışmalar ilk sonuçlarını verdi. Uluslararası standartlarda üretilen ilk yerli aşımız kullanıma hazır" ifadelerine yer verildi.

Bakan duyurdu! İlk yerli tetanos-difteri aşısı hazır
Bakan duyurdu! İlk yerli tetanos-difteri aşısı hazır
GİRİŞ 25.11.2020 10:58 GÜNCELLEME 25.11.2020 10:58
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından yapılan yazılı açıklamada, "Yerelleşme ve millileşme politikası doğrultusunda Bakanlığımızın desteğiyle 2015 yılından beri yürütülen çalışmalar ilk sonuçlarını verdi. Uluslararası standartlarda üretilen ilk yerli aşımız kullanıma hazır" ifadelerine yer verildi.

"AŞI ÇALIŞMASI BAŞARIYLA SONUÇLANDI"

Bakan Koca, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bakanlığımızın onaylayıp desteklediği proje ilk ürünlerini verdi. Teknoloji transferini de kapsayan aşı çalışması başarıyla sonuçlandı. Erişkin tipi Tetanos-Difteri aşısının tüm üretim süreçleri tamamen yerli imkanlarla tamamlandı.

Ankara’nın Akyurt ilçesinde 2015 yılında başlanan proje kapsamında yüklenici firma Turk İlaç, ilk dolumu 2017’de yaptı.

İyi Üretim Prosesi (GMP) belgesi olan tesislerde antijen üretimi de dahil tüm süreçler yerli imkanlarla tamamlanarak üretime geçildi.

Gerekli kalite denetimleri yapılan ve uygunluğu onaylanan erişkin tipi Tetanos-Difteri aşısının ilk teslimatı Bakanlığımıza yapıldı.

Böylece yerli aşı üretiminin gündemde olduğu bir dönemde bu alanda önemli bir başarıya imza atılmış oldu. Yerlileşme politikası çerçevesinde başlattığımız yerli aşı üretimine yönelik süreç yeni müjdelerle devam edecek. Hayırlı olsun."

YAZDIR
YORUMLAR 3
 • Hakikat 1 ay önce Şikayet Et
  Allah razı olsun tüm islam dünyasına ve mazlum halk lara hayırlı olsun inşallah
  Cevapla
 • oflu 1 ay önce Şikayet Et
  Millet olarak Allah yardımcımız olsun. CHPKK, HDP, İYİP, SP, Deva P, GP ve yamakları Bülent ARIÇ bunada karşı çıkar. Durmak yok yola devam.
  Cevapla
 • net 1 ay önce Şikayet Et
  maşallah
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Son dakika: Türkiye'den Yunanistan'a İyon Denizi cevabı!
ABD polisi şüpheli şahsı kurşun yağmuruna tuttu