12. İstanbul Edebiyat Festivali başlıyor

Türkiye Yazarlar Birliği İstanbul Şubesi tarafından düzenlenen ve Türkiye’nin en büyük edebiyat organizasyonlarından biri olarak kabul edilen İstanbul Edebiyat Festivali’nin bu sene on ikincisi gerçekleşecek.

12. İstanbul Edebiyat Festivali başlıyor
12. İstanbul Edebiyat Festivali başlıyor
GİRİŞ 25.12.2020 17:07 GÜNCELLEME 25.12.2020 17:07

28 Aralık’ta başlayıp dört gün sürecek festivalde ülkemizin önde gelen sanatçıları akademisyenleri şair ve yazarları edebiyatseverlerle buluşacak.

Her yıl farklı bir temayla İstanbulluların karşısına çıkan Festival bu sene doğumunun 700. Yılı dolayısıyla Yunus Emre’ye adanacak. Yunus Söyler Dilimiz üst başlığı etrafında Yunus Emre’nin farklı yönleri ele alınacak.

Konuyla ilgili açıklama yapan TYB İstanbul Şube Başkanı Bıyıklı Festivalle ilgili şöyle konuştu:

’’Bu yıl on ikincisi gerçekleştireceğimiz İstanbul edebiyat Festivaliyle ilgili bütün hazırlıklarımızı tamamladık. Bütün dünyayı etkileyen salgın sebebiyle gerekli tedbirlerimizi de alarak her sene olduğu gibi yine coşku içinde dolu dolu bir içerikle edebiyatseverlerin karşısına çıkacağız.

Dilimiz Yunus Söyleyecek. İrfan medeniyetimizin öncü ismi Yunus’u konuşacağız. Doğumunun 700. Yılı dolayısıyla saygımızı sunacağız.

 İnsanlığın imtihanlarla boğuştuğu şu zor günlerde bir anlamda Yunus’la ferahlayacağız. Yunus’la huzur bulacağız. Yaşadığı çağda içinden çıktığı toplumun yaralarını saran irfan öncüsünün yüzyılları aşan etkisini iyileştirici yanını konuşacağız.

Büyük şahsiyetler ölmezler. Hem dem yeniden doğarlar. Yunus’un Anadolu’ya çaldığı mayanın tesiri devam etmektedir. Toprağı vatan kılan sırrı çözen Yunus manevi vatanımız Türkçe’nin de ustalarındandır. Dünyanın Yunus diline ihtiyacı vardır. Çünkü O’nun dili hep güzeli anlatmış güzel olana çağırmıştır.

Batı bir medeniyet iddiasında bulunarak insanlığa savaşlar, yıkımlar, göçler ve ölümler sunarken Yunus’un temsil ettiği medeniyetin kılavuzları yaratılan herkese derin bir saygıyla yaklaşmış yeryüzüne esenlik sunmuştur.

Bugün her zamankinden daha çok Yunus’u anlamaya onun dilini çözmeye ihtiyacımız var. İstanbul Edebiyat Festivali vesilesiyle 2020’yi Yunus’la uğurlayacak 2021’i Yunus’la karşılayacağız.

Zengin bir içerik oluşturduk. Müzik dinletisi, şiir dinletisi, ödül töreni, paneller, söyleşiler sosyal medya hesaplarımız üzerinden canlı yayınlanacak.

 İstanbul’dan bütün dünyaya 28 Aralık Pazartesi günü Yunus’un diliyle merhaba diyeceğiz.

10 yıl boyunca İBB’yle ortak gerçekleştirdiğimiz İstanbul Edebiyat Festivali’ni bu sene kültür dostu belediyelerimizle birlikte hazırladık. Kültüre sanata sevgisini ve ilgisini hiçbir zaman eksik etmeyen Belediye Başkanlarımıza bu vesileyle şükranlarımı sunuyorum. 12. İstanbul Edebiyat Festivali şehrimize ve ülkemize hayırlı olsun.’’

12. İstanbul Edebiyat Festivali açılış programı 28 Aralık Pazartesi günü saat 12.30’da Sultanahmet’teki Kızlarağası Medresesi’nde gerçekleşecek.

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Kızılelma'nın gölgesi bile yetti: Nasıl başa çıkacağız?
İki ülkeden Türkiye'yi saf dışı bırakma planı: Masaya oturdular!