Aşılamanın ilk gününde 285 bin sağlık çalışanına aşı yapıldı

Son Dakika haberi: Yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadele kapsamında başlatılan aşılamanın ilk gününde, öncelikli grupta yer alan sağlık çalışanlarından 285 bin kişi CoronaVac aşısı oldu.

Aşılamanın ilk gününde 285 bin sağlık çalışanına aşı yapıldı
Aşılamanın ilk gününde 285 bin sağlık çalışanına aşı yapıldı
GİRİŞ 14.01.2021 23:52 GÜNCELLEME 14.01.2021 23:52
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

Sinovac firmasınca üretilen CoronaVac aşısı, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) tarafından "Acil Kullanım Onayı" verilmesinin ardından, ilk olarak dün Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile Bilim Kurulu üyelerine yapıldı.

Bilim Kurulu'nun tavsiyeleri doğrultusunda, Sağlık Bakanlığınca belirlenen "Kovid-19 Aşısı Ulusal Uygulama Stratejisi"ne göre birinci aşamada yer alan sağlık çalışanlarının aşılanmasına da bugün başlandı. Bu kapsamda, aşılamanın ilk gününde 285 bin sağlık çalışanına CoronaVac aşısının ilk dozu yapıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da bugün Ankara Şehir Hastanesine gelerek aşı oldu.

- SAĞLIK ÇALIŞANLARININ ARDINDAN DİĞER ÖNCELİKLİ GRUPLAR AŞILANACAK

Sağlık Bakanlığı verilerine göre, Türkiye'de yaklaşık 1 milyon 100 bin sağlık çalışanı bulunuyor. Aşıların uygun şartları taşıyan sağlık çalışanlarına tanımlanmasıyla Bakanlık tarafından ilgili kişilere bildirim yapılıyor. Ayrıca sağlıkçılar, Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) üzerinden randevu alarak aşılarını yaptırabiliyor.

Sağlık çalışanlarının ardından, Kovid-19 Aşısı Ulusal Uygulama Stratejisi kapsamındaki öncelik sıralamasına göre diğer vatandaşların aşılanmasına başlanacak.

Aşı yapılan her kişi, uygulama sonrasında aşıya ait tüm detaylara cep telefonuna gönderilecek kısa mesajdan (SMS) ve e-Nabız hesabından erişebilecek.

Aşının ikinci dozunun randevusu hekim tarafından verilip, SMS olarak cep telefonuna gönderilecek. MHRS ve e-Nabız hesabı üzerinden randevu kontrol edilebilecek veya değiştirilebilecek. 

- KOVID-19 AŞISI ULUSAL UYGULAMA STRATEJİSİ

Kovid-19 Aşısı Ulusal Uygulama Stratejisi'ne göre, birinci aşamanın A grubunda, kamu, özel, üniversite, vakıf ve benzeri tıp fakültesi ve diş hekimliği fakültesi stajyer öğrencileri dahil sağlık kurumunda çalışanlar ile eczacı ve kalfalar dahil tüm eczane çalışanları bulunuyor.

Birinci aşamanın B grubunda yaşlı, engelli, koruma evleri gibi yerlerde kalan ve çalışanlar, C grubunda ise 65 yaş ve üstü bireyler yer alıyor.

İkinci aşamanın A grubunda hizmetin sürdürülmesi için öncelikli sektörlerin çalışanları bulunuyor. Bu sektörler ise şu şekilde sıralanıyor:

"Milli Savunma Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, kritik görevlerdeki kişiler, zabıta, özel güvenlik, Adalet Bakanlığı, cezaevleri, eğitim sektörü (öğretmenler ve öğretim üyeleri), gıda sektörü (SGK kayıtlarına göre) çalışanları (fırın, yemek fabrikaları, gıda imalathaneleri, ambalajlanmış su üreticileri vb.), taşımacılık (SGK kayıtlarına göre) sektöründe çalışanlar"

Bunların ardından ikinci aşamada 50-64 yaşlarındaki bireyler aşılanacak.

- KRONİK HASTALIĞI OLANLAR ÜÇÜNCÜ AŞAMADA

Aşılamanın üçüncü aşamasında, öncelikle kronik hastalığı olan kişilere aşı yapılacak.

Bu kişilerden ilk olarak 40-49 yaşındakiler aşılanırken, bu grubu 30-39 yaş ve 18-29 yaş grubu takip edecek.

Üçüncü aşamada son olarak, diğer gruplarda bulunan sırasıyla 40-49 yaş, 30-39 yaş ve 18-29 yaşlarında olanlara aşı uygulanacak.

Dördüncü aşamada ise aşılanma sırası geldiği halde zamanında yaptırmayanlar aşılanacak.

KAYNAK: AA
ETİKETLER
Covid-19
YAZDIR
YORUMLAR 6
 • Çoban 1 hafta önce Şikayet Et
  Almanyada 15 günde 800 bin aşı yapıldı bizim mallar halen Türkiye yi eleştiriyor lar yarın biri çıkar yalan diye sayıların.
  Cevapla
 • Memoo 1 hafta önce Şikayet Et
  Aşıya güvenmiyorum
  Cevapla
 • Oğuz 1 hafta önce Şikayet Et
  YAptırma o zaman
  Cevapla
 • Konyalı 1 hafta önce Şikayet Et
  devlet araştırmış yapılmasını uygun bulmuş kim olarak güvenmiyorsun. fitne fesat çıkarmayın.
  Cevapla
 • Akçaabatlıselçuk 1 hafta önce Şikayet Et
  Tüm sağlıkçılar vurulmasını doğru bulmuyorum
  Cevapla
 • Emirhan 1 hafta önce Şikayet Et
  Zorunlu değilki zaten isteyen yaptırıyor
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Yaptıkları zamlar yetmedi! Gözü dönen fırsatçılar yeni oyuna başladı
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Elon Musk ile görüştü! Dev iş birliği...