Türkiye dünyaya aşı dersi verdi

Pandemiyle mücadelenin her aşamasında dünyaya örnek olan Türkiye, aşılamada da öncü oldu. Aşılama takvimi tıkır tıkır işliyor. Önümüzdeki hafta 10 milyon doz Çin, şubatta bir milyon doz Alman aşısı gelecek. Mart sonunda 50 milyon dozluk sevkiyat bitecek.

Türkiye dünyaya aşı dersi verdi
Türkiye dünyaya aşı dersi verdi
GİRİŞ 22.01.2021 06:22 GÜNCELLEME 22.01.2021 06:22
Bu Habere 40 Yorum Yapılmış

Türkiye, birkaç gündür süren kitlesel aşılamada tecrübesini konuşturdu. "Dünyada en hızlı aşı" uygulamalarından birini gerçekleştiren Türkiye, gerek hızı gerekse aşıya taleple diğer ülkelere örnek oldu. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, risk gruplarına göre aşı uygulamasıyla uyumlu olarak tedarik ve lojistik planlamaların yapıldığını duyurdu.

TAKVİM TIKIRINDA İŞLİYOR

Sağlık Bakanlığı, aşılama programını, aşılar daha gelmeden önce planlamıştı. Özelde 2.570, vakıfta 314, kamuda 7.485, aile hekimliklerinde 28 bin olmak üzere toplam 38 bin 369 aşı birimi oluşturuldu. Her birimin şartlarını zorlayarak günde 40 doz aşı yapması durumunda, Türkiye’nin günlük aşı yapma kapasitesi yaklaşık 1 milyon 600 bin olarak değerlendiriliyor. Asgari düzeyde ise günde 300-400 bin aşının hiç zorlanmadan yapılabileceği ifade ediliyor. Tedarik etme işlemi problemsiz devam ederse Türkiye, aşı uygulamasını hızlıca tamamlayabilecek.

AŞI LOJİSTİĞİ SÜRECEK

Bakanlık yetkilileri programa ara verilmeyeceğini, sürekli aşılama yapılabilecek bir plan çerçevesinde aşı lojistiğinin devam edeceğini bildirdi. Üç milyon doz Çin Sinovac aşısına ilaveten 10 milyon dozun daha önümüzdeki hafta ülkeye gelmesi bekleniyor. Geriye kalan 37 milyon dozun sevkiyatının ise mart sonuna kadar peyderpey tamamlanması planlanıyor. Temas trafiğine takılan BioNTech aşısının ise şubat ayında bir milyon doz olarak tedarik edileceği belirtiliyor

RUSYA İLE ORTAK ÜRETİM

Görüşmelerin sürdüğü bir diğer aşı Rus menşeli Sputnik V. Türkiye, aşıda güvenilirliği ve etkinliği birinci öncelik görüyor. Rusya’dan bilgi talep edilirken, şu ana kadar herhangi bir probleme rastlanmadığı kaydediliyor. Her şey yolunda giderse sadece aşı tedarik etmek ile kalınmayacak, Sputnik V aşısının Türkiye’de üretilmesi de gündeme gelecek.

Türkiye Gazetesi

YAZDIR
YORUMLAR 40
 • ssz 1 ay önce Şikayet Et
  Bizim yerli aşı ne oldu bekliyoruz.
  Cevapla
 • Deli Dumrul 1 ay önce Şikayet Et
  Bizim öncü olduğumuz konu bu ise eyvah ki, eyvah.
  Cevapla
 • Fath 1 ay önce Şikayet Et
  Bion tek tehlikeli risk ve alarjen gruplar için, gençlere yapılsın sadece. Sağlam sağlıklı gençlere. Ölüm olursa muhalefet susmaz başımızı yer
  Cevapla
 • berkcan 1 ay önce Şikayet Et
  aşılardan dolayı kısır olmak ve doğacak çocuklarımızın kısır olmasını istemiyorum biraz aklı olan aşı olmaz
  Cevapla
 • Bünyamin Öztürk 1 ay önce Şikayet Et
  Dakka başı çark eden o bilimsel makaleleri çok gördük biz.
  Cevapla
 • Dremre 1 ay önce Şikayet Et
  Boyle bir veriyi hangi bilimsel makaleden buldun merak ediyorum.asi karsitligi yapsam kısırlık yapiyormus diye atardim ortaliga bende. Iyi tutar bu kafalarla cunku.
  Cevapla
 • Yılmaz 1 ay önce Şikayet Et
  Hocam yakın zamanda çalışmalarınızın devamını dilerim
  Cevapla
 • özkan özkan 1 ay önce Şikayet Et
  Reis türkiye ye level atlattı. Helal olsun oylarını sonuna kadar hakketti. Oyum helaldir sana reis
  Cevapla
 • doğruları konuşan 1 ay önce Şikayet Et
  Market fiyatlarını da atlatıyor maşallah.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Son dakika: Enflasyon rakamları açıklandı
Son dakika: EPDK harekete geçti: Akaryakıtta gizli zamma inceleme