'Long Kovid' nedir, nasıl anlaşılır? Müftüoğlu açıkladı...

Hürriyet Gazetesi yazarı, Prof. Dr. Osman Müftüoğlu bugünkü köşe yazısında uzamış kovid-19'un belirtilerini açıkladı ve "Kovid-19 geçirenlerde bir süre sonra ortaya çıkan ilerleyici yorgunluk hali, tekrarlayan baş ağrıları, sisli beyin işaretleri, hava açlığı dikkati çeken ilk sorunlar" diye yazdı.

 'Long Kovid' nedir, nasıl anlaşılır? Müftüoğlu açıkladı...
'Long Kovid' nedir, nasıl anlaşılır? Müftüoğlu açıkladı...
GİRİŞ 27.02.2021 10:37 GÜNCELLEME 27.02.2021 10:48
Bu Habere 33 Yorum Yapılmış

Prof. Dr. Osman Müftüoğlu, Hürriyet gazetesinde 'Pandemi yorgunuyuz' başlığıyla yayımlanan yazısında uzamış kovid-19'a dair dikkat çeken bilgiler verdi

"Pandemi her an her yerde gündemin bir numaralı maddesi. Peki, neden? Nedeni açık; Pandemide bu belalı, bu yapışkan, bu fevkalade tehlikeli virüse paçayı kaptıranların sayısı 100 milyonu çoktan geçti. Bu arada da neredeyse 3 milyona yakın insan hayatını kaybetti" ifadesini kullanan Müftüoğlu, şöyle devam etti:

Kötü haberler peş peşe! 2 yeni varyant daha...

"Peki, mesele sadece hastalanmakla, yalnızca hayat kaybıyla bitiyor mu? Hayır, bitmiyor! Kovid önümüze yeni yeni ve şaşırtıcı faturalar koymaya devam ediyor. Üstelik faturalar adeta tefeci faturası gibi (!) Öde öde bitmiyor. Pandemi yorgunluğu ise o bitmeyen faturaların en önemlilerinden biri. Peki ne var o faturada? Merak edin ve buyurun.

Daha önce de yazdım. Kovid-19’a yakalananların neredeyse 10’da birinde hastalığı takiben yeni bazı sağlık sorunları ortaya çıkıyor. Bunlara 'Kovid-19’un kalıcı bozuklukları' deniyor. Bu bozuklukların başını da 'kronik yorgunluk sorunu' çekiyor. Peki, başkaları da var mı? Var, maalesef."

Müftüoğlu, yeni yayımlanan ve 17-87 yaşları arasında 47 bin 910 Kovid-19 hastasının geriye dönük incelemesine dayanan bir 'yeniden değerlendirme çalışması'nın kronik Kovid meselesinde insanları bekleyen sorunların neler olduğunu anlattığını aktardı. Müftüoğlu, şunları söyledi:

Uzamış Kovid-19'un işaretleri

"Yukarıda belirttiğim meta analiz ve aşağıdaki verileri Dr. Mustafa Özdoğan’ın web sayfasından özetleyerek aktarıyorum.

* BELİRTİ 1: Yorgunluk (yüzde 58)

* BELİRTİ 2: Baş ağrısı (yüzde 44)

* BELİRTİ 3: Dikkat bozukluğu (yüzde 27)

* BELİRTİ 4: Saç dökülmesi (yüzde 25)

* BELİRTİ 5: Nefes darlığı (yüzde 24)

Long Kovid nasıl anlaşılıyor?

Kovid-19 geçirenlerde 'bir süre sonra ortaya çıkan' ilerleyici yorgunluk hali, tekrarlayan baş ağrıları, sisli beyin işaretleri, nefes darlığı ya da hava açlığı şikâyetleri dikkati çeken ilk sorunlar.

Bu gibi sorunları yaşayanlarda yapılan laboratuvar incelemelerinde özellikle akciğer grafileri (bazen tomografi incelemeler de gerekebiliyor) ve kronik bir iltihabın varlığını gösteren laboratuvar incelemeleri (D-dimer, NT-proBNP, CRP, ferritin, prokalsitonin gibi testler) teşhisi kesinleştirmek amacıyla kullanılıyor.
 

Bakan Koca açıkladı, şehirde teyakkuza geçildi! İşte yeni önlemler


Diğer belirtileri neler?

Kovid-19 geçirenlerde, özellikle de hastalığı ağır atlatıp uzunca bir süre sonra iyileşenlerde, bilhassa da kronik hastalığı olanlar ve kadınlarda; 'uzamış Kovid-19' meselesinin birçok belirtisi var. O belirtilerden en çok dikkati çekenler ise şunlar:

* Kronik öksürük

* Göğüs ağrısı

* Nefes darlığı/hava açlığı

* Uyku apnesi

* Kalp ritmi bozukluğu

* Sisli beyin/unutkanlık

* Depresyon/kaygı

* Dikkat bozukluğu/odaklanamama

* Takıntı benzeri ruhsal değişimler."

Hürriyet

YAZDIR
YORUMLAR 33
 • Levrok 1 ay önce Şikayet Et
  olmamak daha iyi
  Cevapla
 • pettalpaterns. 1 ay önce Şikayet Et
  çok çok iyi birde long kovid varmiş iyiki longda varmiş allahım senden tüm yahudi ve yahudi destekçilerine kovidlerin en acmasısızı başlararına musallat etki belki müslümanlar azda olsa biraz rahat yaşasınlar...
  Cevapla
 • Cafer 1 ay önce Şikayet Et
  Iyi hoş da, Covid denen illeti bitirme niyetiniz yok zaten. İşiniz aşı üreticilerini zengin etmek. Değilse, insanlara faydası olmayacak aşıları neden yapıyorsunuz ? Pompalayın bakalım korkuyu, DSÖ nün kıç yalayıcıları.
  Cevapla
 • Vatandaş 1 ay önce Şikayet Et
  Bırakın artık bu saçmalığı, dünya nerdeyse bizdede aynısı olsun. Ama öyle bir felaket tellallığı yapılıyorki, sanki bu sorun yalnızca bize aitmiş gibi. Bırakalım, bu hastalığa çareyi gerçek sahipleri olan Avrupası ve Amerikası arasın. Dünyayı sömüren ve savaşlar çıkaran bunlar. Biz ise sadece ekmek peşinde koşuyoruz. Bu kadar bağırmamız niye.
  Cevapla
 • Attila 1 ay önce Şikayet Et
  Bu virüs bitmez. Çin’e tüm dünya tarafından askeri ve ekonomik yaptırımlar şart. Herkes aşılanmadan bitmez. Mutasyondan yok olmasını beklersek bi 10-15 sene bekleriz sanırım. Bu maskelerle 15 dakika durmak işkence. İnsanın sürekli midesini bulandırıyor.
  Cevapla
 • Abdullah 1 ay önce Şikayet Et
  Wuhandaki bilimsel çalışmaların büyük çoğunluğu Amerikalıların yaptığı çalışmalar. Corona virüs çalışmarı dahil. ABD yi ne yapalım. Her melanetin altından onlar çıkıyor.
  Cevapla
 • Alper 1 ay önce Şikayet Et
  Bu virusların gerçek sahibi ABD. Tavuk gıribi, kuş gıribi, yarasa derken yarın ne çıkaracaklar bilen yok. Yaşadıklarımız biyolojik savaş.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Turgut Özal kimdir?
AK Parti Grup Başkanvekili Ünal: 128 milyar TL nerede? diye soranlara gelsin