Son dakika: Selahattin Demirtaş hapis cezasına çarptırıldı

Son dakika haberi: HDP'nin eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, "Cumhurbaşkanına hakaret" suçundan yargılandığı davada, 3 yıl 6 ay hapis cezası aldı.

Son dakika: Selahattin Demirtaş hapis cezasına çarptırıldı
Son dakika: Selahattin Demirtaş hapis cezasına çarptırıldı
GİRİŞ 22.03.2021 16:50 GÜNCELLEME 22.03.2021 17:08
Bu Habere 54 Yorum Yapılmış

Bakırköy 46. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya, sanık Selahattin Demirtaş, Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile duruşmaya bağlanırken avukatları da hazır bulundu.

Sanık Demirtaş savunmasında, 2 defa Cumhurbaşkanlığına aday olduğunu, yıllardır siyaset yaptığını ifade ederek, “Dış politika kararlarını eleştirdiğim için hakkımda çok sayıda hakaret davası açıldı. 2 cümle eleştiri kurdum diye 2 ayrı iddianame düzenlendi. Uzatmanın anlamı yok, hükümeti eleştirdim. Cumhurbaşkanı ve Başbakanı direkt hedefe almadım. Niye o kadar az söyledim diye şu anda üzgünüm. Çok yumuşak açıklama yapmışım. Hükümeti eleştirmek demokratik toplumun görevidir" diye konuştu.

Duruşmada esas hakkındaki mütalaasını açıklayan Cumhuriyet savcısı, Demirtaş'ın 24 Aralık 2015'te Atatürk Havalimanı’nda basın mensuplarına yaptığı açıklamada, olay tarihinde Başbakan olan Ahmet Davutoğlu ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı hedef alarak söylemlerde bulunduğunu anlattı.

Mütalaada, sanığın söylemiş olduğu ifadelerin görüş, açıklama ve eleştiri sınırını aştığı belirtilerek, söz konusu ifadelerin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin ifade özgürlüğü 10. Maddesi kapsamında değerlendirilemeyeceği kaydedildi.

Sanığın açıklaması ve ifadelerinin kabul edilebilir eleştiri ve ifade özgürlüğünü aştığı değerlendirilmesinde bulunulan mütalaada, sanığın katılanlara yönelik hakaret suçunu işlediğinin sabit olduğu belirtildi.

Mütalaada, Demirtaş'ın tek bir eylemle “hakaret” ve “Cumhurbaşkanına hakaret” suçları işlediğine yer verilerek, sanığın en ağır cezayı gerektiren suçtan cezalandırılması gerektiğini kaydedildi.

Mütalaada, sanık Demirtaş’ın “Cumhurbaşkanına hakaret” suçundan 1 yıl 2 aydan 4 yıl 8 aya kadar hapis cezasına çarptırılması istendi.

Mütalaanın okunmasının ardından Demirtaş'ın avukatları beyanda bulundu.

Sanık Selahattin Demirtaş'ın da son sözlerinin sorulmasının ardından mahkeme heyeti, davayı karara bağlamak üzere duruşmaya ara verdi.

Aranın ardından karanını açıklaya mahkeme heyeti, Demirtaş'ı, "Cumhurbaşkanına hakaret" suçundan 3 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırdı.

KAYNAK: DHA
YORUMLAR 54
 • 44((◉‿◉))44 1 yıl önce Şikayet Et
  Cici adam ceza mı yedii ahh çooook üzüldüm celocan meralde çok üzülmüştür.şimdi kitabını nasıl okuyacak çok hüzünlendim şimdi
  Cevapla
 • Türk Gücü 1 yıl önce Şikayet Et
  çok az
  Cevapla
 • kasımpaşa lı. 1 yıl önce Şikayet Et
  kimi ağaç fiker kimi kahvaltı yapar kimi heykel diker Adam gibi adam Erdoğan da bu hainlerle mücadele eder küfür tek millettir
  Cevapla
 • kasımpaşa lı. 1 yıl önce Şikayet Et
  idam olsaydı selo hakaret etmezdi olmadığı için havladı bol bol
  Cevapla
 • hacı emmi 1 yıl önce Şikayet Et
  sadece makami hedef alsa iyi devletimize bizim milli guvenliligime tehdit var.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
ABD'de B-21 uçağı için geri sayım başladı
Son dakika: EYT ve kadro müjdesi için tarih açıklandı