Son dakika haberi: İçişleri'nden çalışma izni görev belgesi kararı

İçişleri Bakanlığınca muafiyet kapsamında olanların manuel doldurdukları "çalışma izni görev belgesi formu"nun geçerlilik süresi 12 Mayıs'a kadar uzatıldı.

Son dakika haberi: İçişleri'nden çalışma izni görev belgesi kararı
Son dakika haberi: İçişleri'nden çalışma izni görev belgesi kararı
GİRİŞ 07.05.2021 13:58 GÜNCELLEME 07.05.2021 14:42
Bu Habere 49 Yorum Yapılmış

Son dakika haberi: İçişleri Bakanlığınca muafiyet kapsamında olanların manuel doldurdukları "çalışma izni görev belgesi formu"nun geçerlilik süresi 12 Mayıs saat 00.00'a kadar uzatıldı.

İçişleri Bakanlığı 81 İl Valiliğine “Görev Belgesinin Süresinin Uzatılması”konulu genelge gönderdi.

Genelgede, tam kapanma döneminde üretim, imalat, tedarik ve lojistik zincirlerinde herhangi bir aksama yaşanmaması için sokağa çıkma kısıtlaması muafiyeti getirilen işkolları ve görevlileri tespit edilerek duyurulduğu bildirildi.

Genelgede, tam kapanma sürecinde muafiyet kapsamında bulunan işkollarında üretim faaliyetlerinin devamlılığını sağlamak ve muafiyetlerin suistimal edilmesini önlemek amacıyla, sokağa çıkma kısıtlamalarından muaf işyerlerinde görevli kişilere e-başvuru sistemi üzerinden “çalışma izin belgesi” veya manuel olarak doldurularak çalışan ve işyeri yetkilisince imzalanıp onaylanan “çalışma izni görev belgesi formunu” alma ve denetimlerde ibraz etme zorunluluğunun getirildiği hatırlatıldı. 

Genelgede, tam kapanma sürecinde muafiyet tanınan sektör çalışanlarına yönelik e-başvuru sistemi üzerinden  bugün itibariyle 9.5 milyona yakın başvuru neticelendirildiği  ve  muafiyet nedeni, güzergahı ve zamanı ile kısıtlı olacak şekilde çalışma izni görev belgesi düzenlendiği belirtildi. 

Genelgede, Nace kodu eşleşme hatası, muafiyet kapsamındaki bir işyerinde görev yapmasına rağmen alt işvereninin muafiyet kapsamında olmaması nedeniyle çalışma izni görev belgesi alamayanlar ile erişim hatası gibi geçici durumlar göz önünde bulundurulduğunda; sistem üzerinden görev belgesi alınamamasının üretim, imalat, tedarik ve lojistik zincirlerinde herhangi bir aksamaya yol açmaması için Ek’te yer alan ve işveren ile çalışanın beyanı/taahhüdüyle manuel doldurularak imza altına alınan “çalışma izni görev belgesi formunun” geçerlilik süresinin 12 Mayıs 2021 Çarşamba Günü saat 24.00’e kadar uzatıldığı ifade edildi.

ÇALIŞMA İZİN BELGESİ NASIL VE NEREDEN ALINIR?

Çalışma izin belgesi E-Devlet ekranı aracılığıyla alınıyor. E devlet ekranı üzerinden alınabilen çalışma izin belgesi için öncelikle E-Devlet giriş şifresi almak gerekiyor.

Şifreniz yoksa e-Devlet internet sitesi üzerinden internet bankacılığı ile giriş yap seçeneğini kullanarak da işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Sokağa çıkma yasağı çalışma izin belgesi alabilmek için bu girişi tamamladıktan sonra "İçişleri Bakanlığı E-Başvuru" ekranına ulaşmanız gerekiyor. Bu ekrandan sonra sayfada yer alan linke tıklayarak ya da arama bölümüne bu ifadeyi yazarak ulaşabilirsiniz.

Sistemde yaşanan yoğunluk sebebiyle karşınıza "Sistemde yaşanan bir teknik aksaklık nedeni ile işleminiz tamamlanamadı." ya da işleminiz devam ediyor şeklinde bir uyarı çıkabilecektir. Bu durumda işleminizin devam etmesini beklemeniz gerekmektedir.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 49
 • Hatri Canbaş 1 ay önce Şikayet Et
  Bayaaa bir çuvallama var...
  Cevapla
 • emin 1 ay önce Şikayet Et
  hergün biraz daha gevşeme var.. bugün dışarı çıkanlar fark etmiştir kısıtlama resmi olarak bitmesede bir kısıtlamadan söz etmekte mümkün değil.. telefoncu kepengi kapatmış dükkanın önünde bekliyor müşteri gelince istediği ürün veya hizmeti yapıp geri çıkıyor:)) eleştirmek yanlış malesef adil bir kapanma olmadı..
  Cevapla
 • Şefik 1 ay önce Şikayet Et
  Aynen ya uzatılacaktı madem form üstüne form doldurduk
  Cevapla
 • kargo 1 ay önce Şikayet Et
  12 sindede 17 sine uzatirlar
  Cevapla
 • bayram 1 ay önce Şikayet Et
  ARkadaş be işyerimiz kamu , kamu işçisine belge çıkıyor ama biz memuruz bize çıkmıyor ne olacak halimiz bakalım cezayı ne zaman basacaklar biz vardiyalı ve bayramda tatilde işe geliyoruz. TCDD
  Cevapla
 • unkown 1 ay önce Şikayet Et
  Kamu çalışanı için elle doldurulan bir form var, kurumlara gönderildi. Amirinize imzalatın olsun bitsin. ADALET BAKANLIĞI ÇALIŞANI.
  Cevapla
 • Gececi 1 ay önce Şikayet Et
  Yahu madem uzatacaksiniz bizi niye ugrastirdiniz ramazan gunu
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Son dakika: 22 Haziran koronavirüs tablosu! Vaka, Hasta, ölü sayısı ve son durum açıklandı
'Talimatı Erdoğan verdi! Şentop, Soylu'nun istifasını istedi' iddiasına cevap