Son dakika: İşte yasakların kalkacağı tarih! Dikkat çeken açıklamalar

Türkiye'de aşılama çalışmaları hız kesmeden devam ederken uzman isimlerden koronavirüs gündemine ilişkin çok kritik açıklamalar geldi. Uzmanlar "Aşılama hızını biraz daha arttırırsak iki ayda normal hayata geçeriz" yorumunda bulundu.

Son dakika: İşte yasakların kalkacağı tarih! Dikkat çeken açıklamalar
Son dakika: İşte yasakların kalkacağı tarih! Dikkat çeken açıklamalar
GİRİŞ 14.06.2021 12:55 GÜNCELLEME 14.06.2021 12:55
Bu Habere 27 Yorum Yapılmış

Son dakika haberi... Uzman isimler, aşılama çalışmaları bu hızla devam ederse, koronavirüs ile mücadele eden Türkiye iki ay içinde rahatlar ve sonbaharda normal hayatına geri döner görüşünde.

Gelinen son durumu değerlendiren uzmanlardan Prof. Dr. Levent Akın, "Günde yarım milyon kişi aşılanırsa temmuzun ortasından sonra her türlü sosyal aktivite yapılabilir. Sonbaharda tedbirler gözden geçirilir" diye konuştu.

Son dakika: İşte yasakların kalkacağı tarih! Dikkat çeken açıklamalar

Prof. Dr. Necmettin Ünal, "Aşılama hızını 1 milyona çıkarırsak 2 ayda bu iş biter. Türkiye'ye özgü varyant da ortaya çıkmaz" derken, Prof. Dr. Barış Otlu, "Alınan önlemlerle ve giderek yaygınlaşan aşılama ile bu yıl sonuna kadar normal düzenimize dönebiliriz" dedi.

Son dakika: İşte yasakların kalkacağı tarih! Dikkat çeken açıklamalar

Prof. Dr. İsmail Balık ise, "Günde 1 milyon doz aşı yaparsak temmuz sonuna kadar toplumsal bağışıklık hedefine erişiriz. Sonbaharda eski normalimize dönebiliriz" açıklamasını yaparak tünelin ucunda ışığın göründüğü mesajını verdi.

YENİ VARYANT ÇIKMASINI ÖNLER 

Ankara Üniversitesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı Öğretim üyesi Prof. Dr. Necmettin Ünal:  "Türkiye aşılama hızını arttırdı ancak ülke aşılama kapasitesinin 600 binin üzerinde olduğunu düşünüyorum.

Toplumsal bağışıklığın oluşması için toplumun yüzde 70-80'inin aşılanması gerekiyor. Aşılama hızını biraz daha arttırır ve günlük 1 milyona çıkarsak iki ayda bu iş biter. Bu durum Türkiye'ye özgü yeni varyantlar ortaya çıkmasına da engeller.

Toplumdaki bağışıklık sahibi kişilerin oranı ile ilgili olarak tedbirler tabii ki gevşetilecektir. Rakamlar Sağlık Bakanlığı'nın elinde var. Ancak maske ve mesafe tedbirlerinin gevşetilmesinde aceleci olmamakta fayda var.

Özellikle yabancılarla kontakta, aşı olmayanlarla aynı ortama girildiğinde maksimum koruma tedbirleri almak şart. İsrail başta olmak üzere aşı olmayanlarla ilgili önemli tedbirler alınıyor. Dini aktiviteler dahil, sinema tiyatro maçlar gibi toplu aktivitelere aşısız kişilerin girmesi bu ülkede yasak.

Doğru mu? Bence bulaşı engellemek açısından doğru. Yapılabilirliği de bir yere kadar. Türkiye'de de böyle kurallar getirilebilir ama bu siyasi bir tercihtir. Ancak her kuralı devletin getirmesi gerekmiyor.

Bir fabrika düşünün patron diyor ki 'üretim kapasitesini düşürmemek için aşı olmayan kişileri çalıştırmayacağım'. Bu çok önemli bir girişim olmaz mı? Yani artık özel girişime de karar almak için sorumluluk düşüyor."

YENİ VAKALAR ÇOK AZALACAK 

Türk Mikrobiyoloji Cemiyeti Başkanı Prof. Dr. Barış Otlu:  "Sağlık Bakanlığımız tarafından uygulanan COVID-19 aşılama programı ülkemizde giderek hızlanarak, aşıya erişim toplumumuzun büyük bir kesimi için mümkün hale gelmiştir.

Aşılamada bizden önde olan ülkeler model alındığında aşı programında yaşanan bu ivmenin etkisini birkaç ay içerisinde daha belirgin olarak göstereceğini, yeni vakaların ve hastaneye yatışların oldukça azalacağını öngörebiliriz.

Bu durum, mutlaka alınan önlemlere de yansıyacak ve hayat giderek normale dönecektir. Ülkemizde aşılama programı kapsamında kullanılan tüm aşılar, gerekli güvenlik testlerinden geçirilmektedir.

Gelişebilecek yan etkiler tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de sıkı bir şekilde takip edilmektedir. Uygulanmakta olan aşı programına destek vermek, pandemi ile yapılan mücadelenin başarısı açısından çok önemlidir.

Alınan önlemlerle ve giderek yaygınlaşan aşılama ile yıl sonuna kadar alışmış olduğumuz normal düzenimize dönebileceğimizi düşünüyorum."

SONBAHARDA ESKİ NORMAL 

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İsmail Balık:  "Günde 1 milyon doz aşı uygulanması durumunda temmuz ayı sonuna kadar toplumsal bağışıklık hedefine erişiriz.

Sonbaharda ise eski normalimize dönebiliriz. Elbette bu, aşı tedarikinde sorun kalmamasına ve insanların aşı olmak konusundaki uyumuna bağlı.

Toplumun en az yüzde 60'ı aşılandığında hastalık 'salgın' formundan çıkıp az sayıda enfeksiyon vakası olarak görülmeye, artık toplumu ciddi şekilde etkilememeye başlayabilir. Elbette bu süreçte aşı olmamış kişiler için risk devam edecektir."

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Levent Akın:  "Aşı tedariki arttığı için Sağlık Bakanlığı hızlı biçimde toplumun tüm kesimlerini aşılamaya çalışıyor. Randevuların doluluk oranlarının yüzde 99'a çıktığı açıklandı.

Artık aşı kuyrukları oluşuyor. Günde yarım milyon kişi aşılanırsa temmuzun ortasına kadar 50-60 milyon kişiye en az bir doz aşı uygulanmış olacak. Yani bu hızla giderse sonbahara girerken toplumda istenilen ölçüde en az iki doz aşı yapılmış kişi sayısına ulaşılacak.

Bu durum da çok düşük sayıda yeni vaka görülmesini sağlar. Bu nedenle ısrarla söylemek istediğim konu, kapalı mekanlarda ve pazar yerleri, alışveriş merkezleri, sokaklar gibi kalabalık yerlerde maske ve mesafe kurallarına uyulması gerektiği.

TEMMUZUN İKİNCİ YARISINDAN SONRA 

Hava sıcaklığının artması virüsün bulaşma ihtimalini azaltmaz. Ancak bu mevsimde insanlar açık alanlarda daha çok bulunduğu için yakın temas olasılığı düşer, hastalığın bulaşma ihtimali de bu nedenle azalır.

Hem aşılama hızının artması hem de mevsimsel avantajlar nedeniyle vaka sayılarındaki düşme toplumda sosyal aktivitelerin yaşanmasında bir rahatlık sağlayacaktır. Ancak bu rahatlık hastalığın ortadan kalktığı anlamına gelmeyecek.

Tedbirlerin gevşetilmesi kontrollü olmalıdır. Temmuzun ikinci yarısından sonra mesafe ve maske kurallarına dikkat edilerek her türlü sosyal aktivite yapılabilir. Sonbahara girerken tedbirler yeniden gözden geçirilecektir."

KAYNAK: HÜRRİYET
YORUMLAR 27
 • Serhat 1 ay önce Şikayet Et
  Devletin sorumluluk kabul etmediği aşıyı yaptırmak nekadar dogru.devlet diyecek biz bu asiya kefiliz diye tak tersine asinin mesuliyetini almayız diye imza attiriyorlsr
  Cevapla
 • Aşı yalan 1 ay önce Şikayet Et
  Yalan , yalan. 2 ay sonra ekim ayı . Sonbahar geldi, okulları açalım açmayalım. Yıl sonu normale döneriz. Aşılama yeterli değil yaza normale döneriz. Vs vs gitti gider
  Cevapla
 • erzurum70 1 ay önce Şikayet Et
  ya tamamen açıldığında bu memleketi bir daha tutamayacaklar uçacak bu memleket herkesin cebi para görecek eski günlere döneceğiz bolluk bereket gırıla sadece türkiye de olacak ve bu hani o buna medet uman erdoğan gider diyenler var ya ağlayacaklar 20 sene
  Cevapla
 • Salih 1 ay önce Şikayet Et
  Aşıda en önde ülkemiz gidiyor.Diğerlerinde aşılama oranı düşük normal hayata devam etmekteler.
  Cevapla
 • Hasan 1 ay önce Şikayet Et
  Yusuf takıldı kaldı ingiltere daha fazlası yok . Onlar aşıyı bol buldu ama olan yok. Astra zeneka öldürüyor.
  Cevapla
 • Yusuf 1 ay önce Şikayet Et
  %20 lik asılama işlemi onde gidiyoruz ingiltere de %58 guldum bu dedigine
  Cevapla
 • Okan 1 ay önce Şikayet Et
  Yazıklar olsun ülke batsın yok olsun diye ne kadar hain insan varmış burdan belli kanınızdan şüphe duyun
  Cevapla
 • C.Türk 1 ay önce Şikayet Et
  Aynen! Başından bu yana Sağlık Bakanımız bu Kanı Bozuklarla uğraşıyor!.
  Cevapla
 • demir ali 1 ay önce Şikayet Et
  ülke batsın diye diyenlerin çoğu chp li . chp leri iktidara gelirse o zaman ne hale geleceğimizi . araştısınlar . bölünmeyi iç savaşı gördüklerinde bırak açlığı sefilliğı . çöp lerde yiyecek birşey bulunmayacak .kemalle meralin kime uşaklık için çalıştığı ortada . nerde bir vatan haini varsa onların yanındalar .
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Cicaldau resmen Galatasaray'da!
Bitcoin operasyonu! Silindirle ezdiler