Askerlerle ilgili yeni düzenleme Meclis'te kabul edildi

Askeri Ceza Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi TBMM’de kabul edildi.

Askerlerle ilgili yeni düzenleme Meclis'te kabul edildi
Askerlerle ilgili yeni düzenleme Meclis'te kabul edildi
GİRİŞ 24.06.2021 22:14 GÜNCELLEME 24.06.2021 22:15
Bu Habere 19 Yorum Yapılmış

TBMM Genel Kurulu'nda Askeri Ceza Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi ilgili görüşmeler yapıldı ve görüşmelerin sonunda teklif kabul edildi.

Teklif göre, asker kişilerin işledikleri suçlar, kişilerin askerlik hizmet ve görevleriyle ilgili olarak işledikleri suçlar, askeri suç olacak. Askerlik hizmet ve görevlerine ilişkin haller dışında, asker kişilerden nişanlıların, evlilik bağı kalmasa bile eşlerin, kan veya kayın hısımlığından üstsoy veya altsoy ile üçüncü derece dahil hısımların veya evlatlık bağı olanların birbirlerine karşı işledikleri suçlar bakımından amir-maiyet ve üst-ast ilişkisi dikkate alınmayacak.

Kişiye suçu işlerken rastlanması halinde amiri, üstü, askeri karakol, nöbetçi, devriye, askeri inzibat ve kolluk görevlisi asker kişiyi yakalama yetkisine sahip olacak. Yakalanan kişi ve olay hakkında Cumhuriyet Savcısına hemen bilgi verilerek emri doğrultusunda işlem yapılabilecek. Cumhuriyet Savcısı, yakalanan kişiyi serbest bırakmaz ise en yakın askeri inzibat karakoluna veya askeri makama ya da adli kolluk görevlilerine teslim edilmesine karar verecek.

GENELKURMAY BAŞKANI VE KUVVET KOMUTANLARININ YARGILANMASI CUMHURBAŞKANININ İZNİNE BAĞLANDI

Genelkurmay Başkanı ile Kara, Deniz, Hava Kuvvetleri Komutanları hakkında askeri suçlardan soruşturma yapılması Cumhurbaşkanı'nın iznine bağlı olacak. İzin vermeye yetkili merci, ihbar veya şikayetin işleme konulması halinde bir ön inceleme yaptıracak. Soruşturma izni, asgari tugay komutanı veya eşiti askeri kurum amiri (Deniz ve Hava Kuvvetleri Komutanlıklarında eşiti) olmak üzere, asker kişinin görev yaptığı birlik komutanı veya askeri kurum amiri, bu kişilerin yokluklarında ise vekilleri tarafından bizzat verilecek.

DİĞER ASKERLER İÇİN İZİN MSB'DEN ALINACAK

Genelkurmay Başkanlığı, kuvvet komutanlıkları ve Milli Savunma Üniversitesi hariç, Milli Savunma Bakanlığı merkez ve taşra teşkilatı ile bağlı ve ilgili kurum ve kuruluşlarda görev yapan asker kişiler hakkında soruşturma izni, Milli Savunma Bakanı tarafından verilecek. General ve amiraller hakkındaki soruşturma izni ise görev yeri dikkate alınarak ilgisine göre Genelkurmay Başkanının veya ilgili kuvvet komutanının teklifi üzerine ya da resen Milli Savunma Bakanı tarafından verilecek.

Kanunlarda aksi yazılı olmadıkça, bir askeri birlik veya askeri kurum dışında görevlendirilen asker kişiler hakkında soruşturma izni, bu görevlerinin devamı süresince, Milli Savunma Bakanı tarafından verilecek.

YABANCI ASKERLERLE İLGİLİ SORUŞTURMA İZNİNİ DE MSB VERECEK

Uluslararası anlaşmalar gereğince yabancı asker kişilerin askeri suçları hakkında soruşturma izni Milli Savunma Bakanı tarafından verilecek. Bunlar hakkında altıncı ve yedinci fıkra hükümleri uygulanmayacak. Milli Savunma Bakanı, general ve amiraller hariç subay veya astsubaylara ilişkin soruşturma izni verme yetkisini, Personel Genel Müdürlüğünün bağlı olduğu bakan yardımcısına devredebilecek. Askeri öğrenciler ile erbaş ve erler haklarında verilen disiplin cezaları ile subay, astsubay, uzman erbaş ile sözleşmeli erbaş ve erler hakkında verilen uyarma, kınama ve hizmetin kısmi süreli devam cezaları hariç disiplin cezalarına iptal davası açabilecekler.

YAZDIR
YORUMLAR 19
 • Reis C* 4 hafta önce Şikayet Et
  Bu kanun Türk Askerini Siyasetçilerin Uşağı Kuklası Yapar Türk Ordusunu Mehmetçiği bitirir Mahkeme Kadı ya mülk değil bir zamanlar Özal vardı Anavatan partisi vardı bu gün gençlere sorun bakalım adını bilen varmı... DEVLETİ ÇÖKER Koltuğa kim oturursa Kendi Krallığını ilan eder... Gün gelir bir Pkk lı o koltuğa oturur ise ne Olacak ??
  Cevapla
 • Cevap 4 hafta önce Şikayet Et
  Sivil işlediği suç sivil askeri alan ile ilgili işlediği suç askeri mahkemede ayrıca yüksek rutbeliler de cumhurbaşkanı izni gerisi MSB gayet güzel neresi kötü o koltuğa pkk lı oturur mantığı ahmak mantığı otursa zaten sende ne devlet kalmış nede ordu kalmış olur sen akıllı ol pkk lı yı bakan yapacağım diyeni elinin tersi ile it layık olan gelsin ona da sahip çık
  Cevapla
 • ÖNCE VATAN 4 hafta önce Şikayet Et
  kardeşim hainlerin terörüst lerin o koltuğa oturacağını mı zannediyorsun hadi oturdu demek ki bu ülke terörüst sevicileri olmuş hainleş miş merak etme onlar geldikten sonra bunlara gerek yok daha beteri olur dua edelimde millet illet olmasın bunları getirmesin
  Cevapla
 • Kenan 4 hafta önce Şikayet Et
  Nelere yol açar en ufak fikriniz yok.
  Cevapla
 • ahmet 1 ay önce Şikayet Et
  süperrrr
  Cevapla
 • Emir Timur 1 ay önce Şikayet Et
  Bi ülkücü olarak ölümüne destekliyorum sayın cumhurbaşkanımızı.. Gerçek MHP li ülkücülerin adresi bellidir. Türkücü ve HDP seviciden ülkücü değil anca türkücü olur, sazını da terörist Demirtaş çalar !
  Cevapla
 • aaaa 4 hafta önce Şikayet Et
  ne duruyon git bi yerde geber
  Cevapla
 • Yiğido 4 hafta önce Şikayet Et
  Süper olmuş
  Cevapla
 • Hacı 1 ay önce Şikayet Et
  Demekki rahat durmayanlar var birileri darbe peşindemi yada devleti zora sokacak oyunlar var herhal lütfen DEVLETİMİZE SAHİP CIKALIM bazıları%10 oyuyla devleti ülkeyi vampirlerin eline atmak istiyor bu yazıyı okuyan herkes 1 kişi uyarsın lütfen
  Cevapla
 • misafir 4 hafta önce Şikayet Et
  Asker rahat durmazsa yargılama iznini reisi cumhur verecekmiş. Devleti zora sokmuyor, milleti zora sokuyor da sen anlamazsın. İzinle yargılama mı olur?
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Türkiye'de gün gün koronavirüs tablosu vaka ve ölüm sayıları! Son durum
Başkan Erdoğan'dan Lozan mesajı