Son dakika: Karadeniz'de tarihi gün: Başkan Erdoğan'dan önemli açıklama!

Son dakika: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sakarya Sahası Gaz Yakma Töreninde önemli açıklamalarda bulundu. Erdoğan, 'Yaptırımlarla, tehditlerle, şantajlarla, yıldırmalarla bizi engellemeye çalıştılar hiçbirine eyvallah etmedik." dedi.

GİRİŞ 28.07.2021 22:19 GÜNCELLEME 28.07.2021 23:43
Bu Habere 77 Yorum Yapılmış

Son dakika: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sakarya Sahası Gaz Yakma Töreninde önemli açıklamalarda bulundu. Erdoğan, ''Yaptırımlarla, tehditlerle, şantajlarla, yıldırmalarla bizi engellemeye çalıştılar ancak hiçbirine eyvallah etmedik." dedi. Erdoğan, "Bölgesinin siyasi ve ekonomi bakımından en güçlü ülkesi olan Türkiye'nin uzattığı dost elini tutanlar bugüne kadar hep kazançlı çıktı." şeklinde konuştu..

Başkan Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

Bugün öğle saatlerinde Antalya'nın Manavgat ilçesinde başlayan yangından etkilenen vatandaşlarımıza geçmiş olsun diyorum.

"HER TÜRLÜ DESTEK SAĞLANACAK"

(Manavgat'taki yangın) Olay tüm boyutlarıyla araştırılarak yangında zarar gören vatandaşlarımıza her türlü destek sağlanacaktır.

KARADENİZ'DEKİ DOĞALGAZ'DA İLK ATEŞ

Geçtiğimiz yıl Ağustos ayında milletimizin uzun zamandır beklediği müjdeyi büyük gururla vermiştik. 320 milyar metreküplük doğal gaz sadece Türkiye'de değil, dünyada da yankı uyandırdı. 85 milyar metreküplük yeni keşfi de gemimizde açıklamıştı. Keşifle ilgili son müjdemizi ise Haziran ayında Filyos'ta vererek 135 milyar metreküplük keşifle 540 milyar metreküpe ulaştığımızı ilan etmiştik. Karadeniz'de açtığımız kuyular ilk değildir, son da olmayacaktır. Daha önce bu işleri uluslararası şirketlerle birlikte kiralama usulüyle yürütüyorduk.

Bu işleri artık kendi gemi ve insan kaynağımızla yapıyoruz. İnşallah yakın zamanda Karadeniz gazının devreye girmesiyle kaynaktaki dışa bağlılığımızı da önemli oranda azaltacağız. Yılların emeği, güçlü irade ve milletimizin desteği var. Yaklaşık 10 yıl öncesine kadar hidrokarbonları bulmak için elimizde yeterli veri yoktu. Bu işi hakkıyla yapacaksak teknik ekipman ve donanım işini hallettik. Akdeniz ve Karadeniz'deki sismik araştırmalarımızı katladık. Bizi engellemeye çalıştılar, hiçbirine eyvallah etmedik.

"YAPTIRIMLARLA, TEHDİTLERLE BİZİ ENGELLEMEYE ÇALIŞTILAR EYVALLAH ETMEDİK"

Kararlı duruşumuzda geri adım atmadık. Yerli ve milli imkanlarla bu operasyonları hızlandırmasaydık son yıllarda elde ettiğimiz başarıları başkalarının insafına bırakmış olacaktık. Hamdolsun bunların hepsi geçmişte kaldı. Barbaros ve Oruç Reis sismik araştırma gemilerimiz denizin dibini tarıyor Fatih, Yavuz ve Kanuni gemimiz sondajını yapıyor. (Karadeniz) Gazın ilk fazını 2023'e yetiştirmek için emek harcanıyor.

Yaptırımlarla, tehditlerle, şantajlarla, yıldırmalarla bizi engellemeye çalıştılar ancak hiçbirine eyvallah etmedik.

"HEM MASABAŞINDA HEM DE SAHADA BÜYÜK BİR EMEK HARCANIYOR"

Başkan Erdoğan konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

Karadeniz gazının ilk fazını 2023'e yetiştirmek için hem masa başında hem de sahada büyük bir emek harcanıyor. Bölgesinin siyasi ve ekonomi bakımından en güçlü ülkesi olan Türkiye'nin uzattığı dost elini tutanlar bugüne kadar hep kazançlı çıktı.

BAKAN DÖNMEZ'İN MESAJLARI

Sakarya Gaz Sahasında 11 bin kilometrekarelik üç boyutlu sismik aramayı tamamladık. Yorumlama aşamasına geçildi.

Kanuni Sondaj Gemimizin akış işlemini gerçekleştiriyor. Karadeniz gazı gökyüzüne yükseliyor. Kanuni Sondaj Gemimiz kuyu tamamlama işlemlerine başladı. 5 kuyumuzda su ve gaz analizleri tamamlandı. İlk etapta 10 kuyu için hazırlıklara başladık. Alınacak malzemelerin detaylı listesi hazırlandı. 2021 yılında 161 kilometre boruyu denize dizeceğiz inşallah.

Burada sadece gazı çıkarmıyoruz, Karadeniz gazı büyük bir ekonomi ve insan kaynağı oluşmasına da yardımcı oluyor. İnsan kaynağı anlamında da tecrübe elde ediyoruz. Gazın karaya çıkarılması için ekiplerimiz büyük gayretle çalışıyor. Karadeniz gazının milletimizle buluşması için TPAO çalışanlarına ve dualarıyla yalnız bırakmayan aziz milletimize şükranlarımızı sunuyorum.

YAZDIR
YORUMLAR 77
 • Vatandaş 1 ay önce Şikayet Et
  Hani gaz nerd ? 3-5 senedir buldunuz lakin ocağa zamlı geliyo
  Cevapla
 • sorgulayanmüslüman 1 ay önce Şikayet Et
  Yakmasaydınız bi fakire verseydiniz ya o gazı kışın ne biçim fatura geliyor
  Cevapla
 • YUSUF.İR 1 ay önce Şikayet Et
  Hayırlı olsun.
  Cevapla
 • Cemal K. 1 ay önce Şikayet Et
  Reis, sen bunları Türkiye'nin muasır medeniyet seviyesine gelmesi, eski dönemlerdeki gibi namerde muhtaç olmaması için yapıyorsun. Bu ülkenin 70, 80,90 lı kriz dolu yıllarını yaşadım. Yokluğu, kıtlığı, günlük zam ve enflasyonu yaşadım ve gördüm. Bu jenerasyon olarak bizler farkındayız. Ama farkında olmayan o kadar çok insan var ki; soğan, patates, poşet diyerek anında taraf değiştiriyorlar. Herkes senin vizyonunu göremiyor.
  Cevapla
 • vatansever 1 ay önce Şikayet Et
  reis sen yoluna devam et seni yanında senin gibi 10 kişi daha olsa bu ülke uçar...
  Cevapla
 • HUDAVENDİGAR 1 ay önce Şikayet Et
  ben varım kaldı 9
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Altın ve dolar için geri sayım başladı! ABD'de yeni krizin ayak sesler! Fiyatlarda büyük korku...
İsyan bayrağını çektiler! 200 bin İngiliz Türkiye'ye geliyor