Adalet Bakanı Gül'den yangınlarla ilgili açıklama: Büyük titizlikle inceleniyor

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Türkiye'nin bir çok yerinde peş peşe çıkan yangınlarla ilgili yaptığı açıklamada yangınların başsavcılıklar tarafından her yönüyle incelendiğini söyledi.

Adalet Bakanı Gül'den yangınlarla ilgili açıklama: Büyük titizlikle inceleniyor
Adalet Bakanı Gül'den yangınlarla ilgili açıklama: Büyük titizlikle inceleniyor
GİRİŞ 29.07.2021 17:59 GÜNCELLEME 29.07.2021 23:11
Bu Habere 47 Yorum Yapılmış

Adalet Bakanı Gül sosyal medya hesabından Türkiye'nin birçok yerinde çıkan yangınlarla ilgili  açıklamada bulundu.

Bakan Gül yaptığı açıklamada  "Cennet vatanımızda çıkan yangınların kaynağı ve sebebi başsavcılıklar tarafından her yönüyle araştırılmaktadır. Bütün ihtimaller titizlikle inceleniyor, ilgili tüm kurumlarca gerekli adımlar hassasiyetle atılıyor."

 

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Türkiye'nin farklı yerlerinde çıkan yangınların başsavcılıklar tarafından her yönüyle araştırıldığını kaydetti.

Bakan Gül, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "Cennet vatanımızda çıkan yangınların kaynağı ve sebebi başsavcılıklar tarafından her yönüyle araştırılmaktadır. Bütün ihtimaller titizlikle inceleniyor, ilgili tüm kurumlarca gerekli adımlar hassasiyetle atılıyor." ifadesini kullandı.

CEZALAR HATIRLATILDI 

Ayrıca, Adalet Bakanlığı sosyal medya hesaplarından da 6831 Sayılı Orman Kanunundaki yangınlarla ilgili cezai hükümlerin yer aldığı görsel paylaşıldı. Bu husustaki cezalardan bazıları şu şekilde:  

ÖRGÜT KAPSAMINDA İŞLENEN ORMAN YANGINI SUÇU

Devletin güvenliğine karşı suç işlemek amacıyla kurulmuş bir örgütün faaliyeti çerçevesinde devlet ormanlarını yakan kişi müebbet hapis ve yirmi bin güne kadar adli para cezası ile cezalandırılır. 

TAKSİRLE İŞLENEN ORMAN YANGINI SUÇU

Dikkat ve özen yükümlülüğüne aykırı olarak orman yangınına sebebiyet verenler iki yıldan yedi yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. 

KASTEN İŞLENEN ORMAN YANGINI SUÇU

Kasten orman yakan kişi, on yıldan az olmamak üzere hapis ve on bin güne kadar adli para cezası ile cezalandırılır. 

ANIZ YAKMANIN DA İÇİNDE OLDUĞU İHMALİ DAVRANIŞLA ORMAN YANGININA SEBEP OLMA SUÇU

Ormanlara dört kilometre mesafede veya bu Kanunun 31’inci ve 32’nci maddeleri kapsamına giren köyler hudutları içinde anız veya benzeri bitki örtüsü yakmak, yasak olup bu fiilleri işleyenler hakkında bir yıldan üç yıla kadar hapis ve adli para cezası ile cezalandırılır.

MUĞLA'DAKİ YANGINLAR İÇİN BAŞSAVCILAR SORUŞTURMA BAŞLATTI

Muğla’da bugün 5 ayrı ilçede art arda çıkan yangınlarla ilgili Cumhuriyet Başsavcılıkları tarafından soruşturma başlatıldığı belirtildi.
Bodrum Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yapılan açıklamada ,“29 Temmuz 2021 Perşembe günü saat 14.58 sıralarında, Muğla ili, Milas ilçesi, Güvercinlik-Kuyucak mevkiindeki ormanlık alanda çıkan orman yangını ile ilgili olarak mülhakatımız Milas Cumhuriyet Başsavcılığımızca resen ivedi olarak soruşturma başlatılmıştır. Başsavcılığımızın talimatı ile orman yangınının başladığı ve güzergâhındaki yerlerle ilgili detaylı bir şekilde inceleme ve delillerin araştırılmasına yönelik soruşturma işlemleri çok yönlü ve titizlikle devam etmektedir” ifadelerine yer verildi.

MERSİN'DEKİ YANGINLAR İÇİN SORUŞTURMA AÇILDI

Mersin'in Aydıncık ve Silifke ilçelerinde çıkan orman yangınlarıyla ilgili soruşturma başlatıldığı bildirildi.
Silifke Cumhuriyet Başsavcılığından yapılan açıklamada, "Silifke ve Aydıncık ilçelerimizde çıkan orman yangınlarıyla ilgili Silifke Cumhuriyet Başsavcılığımız ile mülhakatımız Aydıncık Cumhuriyet Başsavcılığınca derhal soruşturma işlemlerine başlanılmış olup, konu tüm yönleriyle araştırılmaktadır" denildi.

KAYNAK: İHA
YORUMLAR 47
 • Admkara 1 ay önce Şikayet Et
  Daha önce askeriye yi yakmaya çalışanı adli kontrol ile serbest bırakan kimlerdi ki
  Cevapla
 • Veysel çak 1 ay önce Şikayet Et
  hani bu dronlar ormanları izliyordu ne oldu
  Cevapla
 • VTN58 1 ay önce Şikayet Et
  Ormanlık yerleşim yerindeki Halkımız uyanık olsun bunu yapanları yakalayıp ibreti alem için linc edin..
  Cevapla
 • urfalı urfa 1 ay önce Şikayet Et
  bence bu yangını çıkaranlar yakalandıklarında yanlışlıkla alevlerin arasındamı kalsalar belki ekip otosu bozulur veya araçta belirlenemeyen bir sebepde dolayı yangı çıkar polis veya jandarma görevli kimse onu görmesemi belki diğerlerine bir uyarı olurdu
  Cevapla
 • serdar. 1 ay önce Şikayet Et
  yunanistandan başkası değil Maraş yüzünden bir şey yapamadılar kripto kemalin ortaklarını maşa olarak kullandılar.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Yerli otomobil TOGG'da Kullanıcı Deneyimi lideri Thomas Junk oldu
Milli Muharip Uçak'a müthiş yenetek! F-16'larda bu özellik yok