Son dakika haberi: Çökertme'yi 'Deli Memet' yaktı!

Son dakika haberi: Çökertme'deki alevler rüzgarla birlikte yayıldı. Yöresel tabirle 'Deli Mehmet' adlı rüzgarın yangını büyüttüğü belirtildi.

GİRİŞ 03.08.2021 11:37 GÜNCELLEME 03.08.2021 20:27
Bu Habere 13 Yorum Yapılmış

Son dakika haberi: Orman Genel Müdürü Karacabey, 6 günde Türkiye'nin farklı illerinde çıkan toplam 144 orman yangınının 134'ünün kontrol altına alındığını, 5 ilde devam eden 10 yangın için mücadelelerin sürdüğünü bildirdi. Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey, yaptığı yazılı açıklamada, tüm yangın ekipleriyle son ateş sönene kadar mücadeleye devam edeceklerini vurguladı.

Manavgat'a gönderilen not duygulandırdıManavgat'a gönderilen not duygulandırdı

Akdeniz ülkelerinde korkutan sıcak hava alarmı!Akdeniz ülkelerinde korkutan sıcak hava alarmı!

 Azerbaycan bankalarından fidan bağışı Azerbaycan bankalarından fidan bağışı

Pek çok noktada aynı anda başlayan ve henüz kontrol altına alınmayan Antalya Manavgat ve Marmaris yangınlarında maalesef can ve mal kayıpları yaşandığını belirten Karacabey, "Antalya'da 2, Muğla'da 5, Adana, Isparta'da ve Denizli'de birer olmak üzere, devam eden 10 orman yangını için toplam 16 su atan, 9 İHA, 45 helikopter, 6 yönetim helikopteri olmak üzere toplam 51 helikopter, 1 insansız helikopter, 805 arazöz ve su tankeri, 150 iş makinesi ve 5 bin 200 personelimiz görev yapıyor." bilgisini verdi.

ÇÖKERTMEYİ 'DELİ MEMET' RÜZGARI YAKTI 

Milliyet'ten Gökhan Karakaş'ın haberine göre, Çökertme’deki alevlerin söndürülememesinin en büyük nedeni olarak ise birkaç gündür hissedilen denizden esen ‘meltem’in yerini nereden estiği belli olmayan yöresel tabirle ‘Deli Memet’ adlı rüzgâra bırakması gösteriliyor.

Her yönden esen ‘Deli Memet’ rüzgârının yangını karıştırması nedeniyle bütün koy alevlerle kaplandı. Çökertme Koyu’nda 3 uygulama noktası oluşturan jandarma ekipleri ise, sadece söndürme amaçlı araçlar ve su tankerlerinin bölgeye geçişine izin veriyor.

Kıyı şeridindeki tüm turizm tesisleri ve plajlar ise kapatıldı. Plaj işletmecisi Aykut Güney, 10 Ağustos’a kadar büyük işletmelerin randevularını iptal ettiğini söyledi.

'İÇİMİZDEN YANGIN SÖNMEYECEK' 

Manavgat’ı küle çeviren cehennem alevlerinin arkasında bıraktığı enkaz yürekleri dağlıyor. Yangında evi tamamen yanan Hatice Korkmaz, ‘Elimiz, kolumuz bağlı, evimizin yanışını izledim. Ev yandıkça ben bağırdım. Bağıra, bağıra, evimin yanışını izledim’ diyerek çaresizliğini dile getirdi. 

Manavgat’ta altı gündür süren yangının arkasında bıraktığı enkaz yürekleri yakıyor. Yangının vurduğu köylerden Oymapınar, Dikmen, Sırtköy ve Bucakşeyhler köylerinde taş üstünde taş kalmamış. Dikmen köyünde parktan, çay bahçesine, evlerden, marketlerden geriye sadece demir yığınları kaldı. Oymapınar’da da çoğu evden sadece geriye harabe kalırken, köy sakinlerinden Hatice Korkmaz’ın söyledikleri aslında çaresizliği özetliyor: “Evi olmayanın neyi olur?”

Manavgat’taki yangının altıncı gününde, kontrol altına alınan yerlere gidildikçe dehşetin ne kadar büyük olduğu görülüyor. Sadece ormanları değil, evleri ve umutları da yıkan yangın, gerisinde büyük bir demir enkazı bırakıyor. Çünkü yangının kül ettiği bölgelerde sağlam kalan tek şey demir yığınları.

KAYNAK: MİLLİYET
YAZDIR
YORUMLAR 13
 • Ziya 1 ay önce Şikayet Et
  Musibet boşa gelmez. Neden geldi diye herkesin bireysel olarak sorgulaması gerekiyor
  Cevapla
 • ali 1 ay önce Şikayet Et
  Geçen yılki Hatay yangınından ders alınmadı....3 yıl öceki Muğla Menteşe köyleri yandı ders alınmadı... Yerleşim alanları orman dışına çıkarılmadı...Önlem yok.Ne bekleyebiliriz ki:
  Cevapla
 • ffzl 1 ay önce Şikayet Et
  öyle kolaymı akıl veriyorsun. sanki odun parçası çıkarıyor. yerleşim yerini taşımak nedemek. düşünmeden yazmayın
  Cevapla
 • sorgulayan 1 ay önce Şikayet Et
  bi önceki haberde pkk yaktı deniyordu gerçek ne şimdi ?
  Cevapla
 • Hüroğlu 1 ay önce Şikayet Et
  Haberi okursan anlarsın deli Mehmet o yörede hızlı esen rüzgara deniyor
  Cevapla
 • Hasancan 1 ay önce Şikayet Et
  Metni okumadan yorum yaparsan anlamazsın tabi
  Cevapla
 • Yazik 1 ay önce Şikayet Et
  Kim olduklari bilinip gizleniyor. Suc deli mehmette olacak tabi! Oteller ellerini ovusturuyor su an. Yakinda goruruz kimlere peskes cekilecegini. Olan yanan agaclara, hayvanlara, oralarda yasayan koylulere olacak.
  Cevapla
 • zeki 1 ay önce Şikayet Et
  Yangın şeritleri açma,,,, Yerleşim alanları nı orman dışına çıkarma...Hayvancılık yok olunca orman abat olacak zannet... Yanıp bitecek kül olacak...Sönen birşey yok.
  Cevapla
 • Sıra sizde 1 ay önce Şikayet Et
  ateşin çocuklarıyız diyenler ŞEYTANIN emrinde olup şeytanın çocuklarıdır bilmiyorlarki bu ateşin 70 mislinde cehennemde yanacaklar vede diri diri yanan karınca böcek arı ve daha bir çok hayvanında hesabını verecekler..
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Meteoroloji duyurdu! İstanbul dahil 16 ile son dakika uyarısı
Galatasaray, Lazio'yu devirdi!