Sahte aşı kartı düzenleyen hemşirelerin ifadeleri ortaya çıktı

İstanbul'da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısı olmamış kişileri, para karşılığında aşı olmuş gibi gösterdikleri iddiasıyla tutuklanan hemşirelerin ifadelerinin detaylarına ulaşıldı.

Sahte aşı kartı düzenleyen hemşirelerin ifadeleri ortaya çıktı
Sahte aşı kartı düzenleyen hemşirelerin ifadeleri ortaya çıktı
GİRİŞ 17.09.2021 19:32 GÜNCELLEME 17.09.2021 19:32
Bu Habere 23 Yorum Yapılmış

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığınca, Bahçelievler'de özel hastanede, Kovid-19 aşısı olmayan kişilere para karşılığı aşı kartı oluşturulduğu ve sisteme aşı olmuş gibi kayda girildiği ihbarı üzerine yürütülen ve 3 kişinin tutuklandığı, 3 kişinin de adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı soruşturma devam ediyor.

Soruşturma kapsamında ifadesi alınan tutuklanan şüpheli S.Ç, 2019'dan beri hastanede acil servis hemşiresi olarak çalıştığını belirterek, Kovid-19 aşısı yapılması konusunda hastanenin yetkilendirdiği personelden biri olduğunu, bu süreç içerisinde sadece sistemde tanımlaması olan ve bizzat belgeleriyle müracaat eden kişilere aşı yaptığını anlattı.

Usulsüzlük yapmadığını ancak bazı usulsüzlüklere şahit olduğunu dile getiren şüpheli, temmuzda aşı odasına gelen hastane müdürünün 2 kimlik belgesi vererek, "Bu arkadaşlarıma aşı yapılmış gibi gösterebilir misiniz?" dediğini, acil sorumlusunun da randevusuz aşı yapılmadığını söyleyerek bunu reddettiğini aktardı.

Gece mesaisinde çalıştığı için çok fazla aşı uygulaması yapmadığını, aşı tanımlaması olan kişilere belgelerini ibraz etmeleri şartıyla aşı uygulandığını belirten şüpheli S.Ç, "Bazen yaptığımız aşıların boş flakonlarını anahtarlık ve benzeri gibi işlerde kullanmak için aldığımız oldu. Benim şahit olduğum olaylar bundan ibarettir. Üzerime atılan çirkin iftirayı kabul etmem. Aşılamayla ilgili usulsüzlük teklifleri zaman zaman oldu ancak kesinlikle ben hiçbirini kabul etmedim." dedi.

100 DOLAR KAZANDIM DİYEREK VİDEO ÇEKMİŞ

Tutuklanan diğer şüpheli hemşire M.D'de ise başhemşire N.N'nin yanında sekreter olarak çalıştığını dile getirerek, "N.N. acil poliklinik sorumlusu E.S'yi odaya çağırmamı söyledi. E.S, odaya geldiğinde N.N, ona 4 aşı formu verdi. E.S, aşı formlarını geçmiş tarihli olarak doldurdu. Daha sonra E.S. ve eşi aşı olmuş gibi form doldurulduğunu anladım. E.S, forma yazıldığı tarihte izinliydi." şeklinde beyanda bulundu.

Mart ayında N.N'nin odasına yabancı uyruklu bir hastanın geldiğini anlatan M.D, ifadesinde şunları kaydetti:

"N.N. hastaya aşıyı kendisi yapmıştı. Ben odadan çıkıp geri döndüğümde aşı barkodunu M.D.K. adına okuttuğunu gördüm. Oda boşalınca N.N. cebindeki 100 doları çıkartarak 'Aşı yaptım ve 100 dolar kazandım' diyerek kendi telefonuna video çekti. Bu videoyu WhatsApptan attı. Böylece usulsüz aşı yapıp, rüşvet aldığını düşünüyorum. 2021 Temmuz ayında aşı denetimi sonrası N.N. 5 aşı flakonu çıkardı ve aşı kapaklarını açarak çöpe attı. Bunu gördüğümü fark edince '5 aşı eksiğim vardı, denetimde anlaşılmasın diye eski flakonları alıp kapaklarını yapıştırdım' dedi. Bunun amacının denetim sırasında hastaneye tutanak tutulmasının önüne geçmek olduğunu söyledi."

DETAYLI ARAŞTIRMA YAPILIRSA BAŞKALARI DA ORTAYA ÇIKAR

Gözaltına alınmadan bir hafta önce hastane müdürü E.U'nun kendisini arayarak "Sana 2 tane TC kimlik numarası atacağım, bunları okutulmuş gibi göster." dediğini anlatan M.D, kendisinin bunu yapmak istemediği için bu kişilerin randevularını aldığını söyledi.

Şüphli M.D, E.U'nun usulsüzlüğüne ortak olmadığını ve detaylı bir araştırma yapılırsa başka usulsüzlüklerin de ortaya çıkacağını dile getirdi.

Boş flakonları anahtarlık yapmak için aldığını, bunları almanın suç olmadığını söyleyen şüpheli M.D, "Bana aşı olmak istemediği halde özel durumu nedeniyle aşı olduğuna dair belge almak için aşı olmuş gibi gösterilme talebiyle kimse gelmedi. Ben böyle usulsüz işlem yapmadım. Hastane yönetimine böyle taleplerin geldiğini düşünüyorum. Normal koşullarda sistemin aşı tanımlaması yapmadığı kimseye aşı yapılması mümkün değildir." dedi.

KAYNAK: AA
ETİKETLER
sahte aşı kartı
YAZDIR
YORUMLAR 23
 • Serkan 2 ay önce Şikayet Et
  Onu bırakın da, nasrettin hoca fıkrası gibi. Aşı olduunda bulaştığına inanıyorsun da, taşıdığına neden inanmıyorsun! Aşı olanlar neden test edilmiyor? Olmayanlara neden öcü muamelesi var? Azıcık IQ yahu!
  Cevapla
 • . . . 2 ay önce Şikayet Et
  aşı olanların da bulaştırdığına inanıyorsun da olmayanların daha da bulaştırdığına neden inanmıyorsun???
  Cevapla
 • Aynen öyle 2 ay önce Şikayet Et
  +1 katılıyorum
  Cevapla
 • muhalif 2 ay önce Şikayet Et
  sağlık ocaklarında dönen olay dı zaten şimdimi devletimizin haberi oldu, demekki benim kulağım daha kesik miş.
  Cevapla
 • Alpagu 1453 2 ay önce Şikayet Et
  Para karşılığı sağlıkla oyun oynayan, ülkesinin milletinin sağlığını bozan sağlıkçı, ömür boyu ilaç derneği yapılmalı.
  Cevapla
 • dadaş Kurt 2 ay önce Şikayet Et
  İnsanoğlu nda ELLLAH korkusu olmazsa . herşeyi yapar .
  Cevapla
 • Anadolulu 2 ay önce Şikayet Et
  2 yıldır tedavisini ogrendigizi düşünüyorum....Doktorlarimiza güveniyorum Her yıl aşıya mecbur degiliz
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Cumhurbaşkanı Erdoğan İzmir'de engellilerle buluştu
AK Parti İzmir İl Başkanı, Erdoğan'ın ziyaretini anlattı: 30 yıldır böylesini görmedim!