28 Ekim ve 29 Ekim okullar tatil mi? Cumhuriyet Bayramı 4 gün tatil olacak mı?

Önümüzdeki en yakın resmi tatil olan 29 Ekim Cumhuriyet bayramını hafta sonuyla bağlamak isteyenler şimdiden araştırmaya başladı. 29 Ekim tarihinin tatil olacağını bilinler bir önceki gün olan 28 Ekim tarihinin yarım gün tatil ilan edilip edilmeyeceğini sorguluyor. Peki, 28 Ekim ve 29 Ekim okullar tatil mi? Cumhuriyet Bayramı 4 gün tatil olacak mı? İşte çok merak edilen o soruların cevapları...

28 Ekim ve 29 Ekim okullar tatil mi? Cumhuriyet Bayramı 4 gün tatil olacak mı?
28 Ekim ve 29 Ekim okullar tatil mi? Cumhuriyet Bayramı 4 gün tatil olacak mı?
GİRİŞ 14.10.2021 11:26 GÜNCELLEME 14.10.2021 11:26
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Bu sene en yakın tatilleri araştıran vatandaşlar hangi günlerin resmi tatil olduğunu merak ediyor. En yakın resmi tatil bu ay içerisinde bulunan 29 Ekim Cumhuriyet bayramı olarak biliniyor. Hafta sonu tatilini bu gibi resmi tatiller ile birleştirmek isteyen birçok kişi ise 29 Ekim tarihinin bir önceki günü olan 28 Ekim'in yarım gün tatil olarak ilan edilip edilmeyeceğini araştırıyor. Peki, 28 Ekim ve 29 Ekim okullar tatil mi? Cumhuriyet Bayramı 4 gün tatil olacak mı? İşte çok merak edilen o soruların cevapları... 

28 Ekim ve 29 Ekim Okullar Tatil Mi? 

29 Ekim Cumhuriyet Bayramını her sene resmi bayram olarak kutlanıyor. Kamu personellerinin yanı sıra özel sektör çalışanlarının bir kısmının da izin yaptığı bu günde, bir önceki gün olan 28 Ekim tarihinin ise resmi tatil olup olmayacağı, yarım gün tatil ilan edilip edilmeyeceği merak ediliyor. Özellikle Okulların bu günlerde kaç gün tatil olacağı merak konusu. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramına denk gelen cuma günü tam gün resmi tatil. Bir önceki gün olan 28 Ekim tarihi ise yarım gün tatil.

Cumhuriyet Bayramı 4 Gün Tatil Olacak Mı?

Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan personeller ve öğrenim gören öğrenciler 29 Ekim Cumhuriyet Bayramıyla beraber 28 Ekim tarihinin de tam gün tatil olup olmayacağını araştırıyor. 29 Ekim Cuma tarihi tam gün tatilken, 28 Ekim Perşembe günü yarım gün tatil. Böylelikle Cumhuriyet Bayramı 4 Gün değil 3,5 gün tatil olmuş oluyor. Özel kurum ve kuruluşlarda ise bu günün tatil olup olmayacağı konusunda inisiyatif kullanılabiliyor.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramının Önemi

Cumhuriyet Bayramı, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin 29 Ekim 1923'te Cumhuriyet yönetimi ilan etmesi anısına her yıl 29 Ekim günü Türkiye'de ve Kuzey Kıbrıs'ta kutlanan bir millî bayramdır. Cumhuriyet Bayramı'nın kutlandığı ülkelerde 28 Ekim öğleden sonra ve 29 Ekim tam gün olmak üzere bir buçuk gün resmî tatildir. 29 Ekimlerde stadyumlarda şenlikler yapılır, akşam ise geleneksel olarak fener alayları düzenlenir.

1925 yılında çıkarılan bir kanunla Cumhuriyet'in ilanı günü yeni Türk Devleti'nin bayramı ilan edilmiştir. Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, cumhuriyetin onuncu yılı kutlamalarının yapıldığı 29 Ekim 1933 tarihinde verdiği 10. Yıl Nutku'nda, bu günü en büyük bayram olarak nitelendirmiştir.

YAZDIR
YORUMLAR 1
  • reis 5 gün önce Şikayet Et
    4 gün yetmez 40 gün yapın. Çalışmak zorunda olanlar mecbur çalışıyor. Yatanlarda rahat yatar. Onların çalışmasına da ihtiyaç yok.
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Galatasaray derbi öncesi hata yapmadı!
Son dakika: Başkan Erdoğan bizzat duyurdu! ABD'nin F-35'e karşılık yeni teklifi...